hero-image
23.02.18

enel-sport Partnerem Medycznym 63. Pucharu Świata „O szablę Wołodyjowskiego”. Serdecznie zapraszamy!

enel-sport Partnerem Medycznym 63. Pucharu Świata „O szablę Wołodyjowskiego”. Serdecznie zapraszamy!

W najbliższą sobotę, 24 lutego w Auli Politechniki Warszawskiej odbędzie się Finał Pucharu Świata Seniorów „O szablę Wołodyjowskiego. Ta jedna z najstarszych imprez szermierczych na świecie, która przyciąga największe sławy światowej szermierki oraz rzesze kibiców. W tym roku o zdrowie zawodników zadba Klinika Medycyny Sportowej Enel-Sport, która została oficjalnym partnerem medycznym turnieju. Wstęp na finał jest bezpłatny.

W tym roku odbędzie się już 63. edycja turnieju, który zyskał tak  szerokie uznanie władz Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE), że zdecydowano, iż tegoroczne zawody „O Szablę Wołodyjowskiego” będą miały rangę Turnieju Międzynarodowego z cyklu Pucharu Świata kategorii A. Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent RP, Andrzej Duda.

Zawody rozpoczynają się sobotę 23 lutego o 9 rano w Arenie Ursynów i weźmie w nich udział  około 140 z około 30 krajów, w tym czołówka światowych szablistów. Opiekę medyczną zapewni im grupa najlepszych specjalistów z Kliniki Medycyny Sportowej Enel-Sport. – Będziemy czuwać nad zdrowiem zawodników i szybko reagować w przypadku kontuzji, które w każdym sporcie mogą się zdarzyć. Profesjonalna opieka medyczna w każdym sporcie jest niezbędna a naszą misją jest wspieranie sportowców w realizacji ich pasji, dlatego cieszymy się, że możemy być przy zawodnikach podczas tak ważnego wydarzenia sportowego jakim jest turniej „O szablę Wołodyjowskiego”. Mamy też nadzieję, że uda się dodatkowo wypromować ten piękny sport wśród młodzieży. – powiedział Dr n. med. Piotr Pyndryk, lekarz medycyny sportowej doroslych oraz dzieci i młodziezy, orzecznik sportowy z Enel-Sport.

Nowością na tegorocznym turnieju będzie impreza towarzysząca – Międzynarodowy Integracyjny Turniej szermierczy, który jest organizowany we  współpracy z Fundacją Akademia Integracji.  W jego ramach zawodnicy z całego świata wyeliminowani pierwszego dnia zawodów będą mieli możliwość rywalizacji razem z osobami niepełnosprawnymi. To doskonały przykład integracji z osobami niepełnosprawnymi (walki będą toczone na wózkach inwalidzkich). Finałowa walka turnieju integracyjnego odbędzie się przed głównym finałem Pucharu Świata, w Auli Politechniki Warszawskiej.

Turniej „O Szablę Wołodyjowskiego” to jedna z najstarszych imprez szermierczych na świecie, zaliczany jest do klasyfikacji Pucharu Świata. Pierwsza edycja tych prestiżowych zawodów odbyła się w 1955 roku. Reprezentanci Polski: Jerzy Pawłowski, Emil Ochyra, Tadeusz Piguła i Norbert Jaskot stawali na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji indywidualnej. Również czterokrotnie Polacy odnieśli zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej. O wysokiej randze turnieju świadczy fakt, iż zalicza się on do rankingu Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE), co wpływa na bardzo wysoką frekwencję zawodników z całego świata.

Szermierka jako dyscyplina jest widowiskowa i coraz bardziej popularna. Przyciąga rzesze kibiców, a tak znakomita impreza, jak zawody z cyklu Pucharu Świata o międzynarodowej obsadzie, w szczególności cieszy się zainteresowaniem kibiców.  Organizacja Międzynarodowego Integracyjnego Turnieju ma na celu popularyzację i integrację środowiska pełnosprawnych i niepełnosprawnych szermierzy.

W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Minister Sportu i Turystyki, Prezydent m. st. Warszawy, Rektor Politechniki Warszawskiej, Prezes Fundacji Akademia Integracji oraz Prezes Polskiego Związku Szermierczegoczas.