hero-image
16.11.18

Akcja MOVEMBER w enel-med

Akcja MOVEMBER w enel-med

Jak pokazują statystyki, rak jądra i prostaty są w Polsce wykrywane zbyt późno. Wielu zachorowań można by uniknąć stosując odpowiednią profilaktykę. Tymczasem męskie nowotwory wciąż stanowią temat tabu. Nie dyskutuje się o nich publicznie i nie omawia w domowym zaciszu. Ma to zmienić ogólnoświatowa kampania społeczna Movember.

Listopad – miesiąc mężczyzn

Jesienią miliony mężczyzn na całym świecie zapuszczają wąsy na znak solidarności z chorymi na nowotwory. To znak, że rozpoczął się Movember (od ang. mustache – wąsy i November – listopad): miesiąc świadomości męskich nowotworów. W tym czasie w wielu krajach organizowane są akcje zachęcające mężczyzn do badań profilaktycznych oraz propagujące wśród nich wiedzę o nowotworach, które stanowią częstą przyczynę zgonów. Movember ma pokazać panom w różnym wieku, jak ważna jest dla ich zdrowia właściwa profilaktyka. Inicjatorzy akcji chcieliby, aby o kontroli PSA czy samobadaniu jąder mówiło się równie często, jak o cytologii i badaniu piersi u kobiet. Dlatego też jednym z ważniejszych celów kampanii jest przełamanie wstydu, który towarzyszy dyskusji o chorobach okolic intymnych.

Zbyt mało wiemy o raku

Mężczyźni, zwłaszcza młodzi, mają tendencje do bagatelizowania zagrożeń i odkładania badań na później. Wielu z nich uważa, że nowotwory jądra czy prostaty dotyczą wyłącznie seniorów. Nie jest to prawdą, ponieważ rak jądra zdarza się najczęściej u osób młodych, między 14. a 35. rokiem życia. W grupie ryzyka, jeśli chodzi o raka prostaty, znajdują się panowie którzy ukończyli 45 lat. Warto zaznaczyć, że obydwa te nowotwory są wyleczalne pod warunkiem ich wczesnego wykrycia: rak jądra daje 99-proc. szansę wyleczenia, natomiast z rakiem prostaty można żyć do późnej starości, będąc pod stałą kontrolą lekarza.

Aby ochronić się przed chorobą, mężczyźni przed czterdziestką powinni regularnie odwiedzać urologa i wykonywać samobadanie jąder w domu. Panowie 45+ oprócz wizyt u lekarza raz w roku powinni sprawdzać poziom PSA we krwi. Dodatkowo warto od czasu do czasu zrobić USG jąder.

Movemeber w enel-med: konkurs i zniżki na badania

W enel-med z okazji miesiąca świadomości męskich nowotworów przygotowano zniżki na badania profilaktyczne dla mężczyzn. W listopadzie na hasło „movember” nasi pacjenci otrzymują 15% rabatu na konsultacje urologiczne, badanie PSA całkowite oraz USG prostaty przez powłoki brzuszne.

 

Kto chciałby przebadać się bardziej kompleksowo, może wziąć udział w konkursie na Facebooku i wygrać jeden z trzech pakietów badań ZDROWY MĘŻCZYZNA przewidzianych jako nagroda w konkursie. W jego skład wchodzą: USG jąder lub prostaty, morfologia z rozmazem automatycznym, badanie ogólne moczu, TSH, glukoza w surowicy, kreatynina w surowicy, lipidogram, transaminazy ALT i AST, PSA całkowite, kwas moczowy w surowicy i konsultacja internisty.

Aby wygrać kartę ZDROWY MĘŻCZYZNA, wystarczy zrobić sobie kreatywne zdjęcie z wąsami i wrzucić je na konkursowy fan page: https://www.facebook.com/enelmed.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w terminie 17-30.11.2018r. Zapoznaj się z regulaminem i weź udział w konkursie!