hero-image
25.02.19

Koronawirus SARS-CoV-2 – zalecenia dla pacjentów

Koronawirus SARS-CoV-2 – zalecenia dla pacjentów

Szanowni Państwo,

W związku z pojawieniem się we Włoszech nowych ognisk zachorowań na COVID-19, chorobę wywoływaną nowym wirusem SARS-CoV-2, potocznie zwanym koronawirusem z Wuhan, zwiększyło się prawdopodobieństwem przyjazdu do Polski osób podejrzanych o zakażenie bądź zakażonych tym koronawirusem. Wirus został po raz pierwszy wykryty w mieście Wuhan w Chinach a teraz został zidentyfikowany w 32 krajach; w Polsce dotychczas nie stwierdzono przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Na dzień 25.02.2020 r. ogniska COVID-19 stwierdzono w Chinach, Korei Południowej, we Włoszech (szczególnie region Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemontu, Emilii Romanii i Lacjum), Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze i Tajwanie. Odradza się podróże do tych krajów a osoby, które wróciły z nich i mają objawy infekcji dróg oddechowych powinny niezwłocznie zgłosić się do najbliższego szpitala zakaźnego.

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. W cięższych przypadkach infekcja może powodować zapalenie płuc, ciężki ostry zespół oddechowy, niewydolność nerek, a nawet śmierć. Czas inkubacji wirusa może wynosić do 14 dni, najczęściej jednak wirus wylęga się i daje objawy w ciągu od 5 – 6 dni od zakażenia.

Typowe objawy choroby COVID-19 to:

  • wysoka gorączka
  • kaszel
  • duszności, trudności w oddychaniu
  • zmęczenie

Standardowe zalecenia zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji obejmują: regularne mycie rąk lub odkażanie płynem dezynfekującym na bazie alkoholu, zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania, dokładne gotowanie mięsa i jaj.

Należy unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego i zachować dystans społeczny – co najmniej 1 metr odległości od siebie i każdego, kto kaszle lub kicha. Poza wydzieliną z dróg oddechowych wirus może być też zlokalizowany w moczu i kale osoby zakażonej. Bezpośredni kontakt z wymienionymi wydzielinami może skutkować przeniesieniem zakażenia.

Pacjencie!

Jeśli masz gorączkę powyżej 38⁰C lub objawy zakażenia dróg oddechowych m.in kaszel, duszności i trudności z oddychaniem, i wróciłeś z regionu, w którym występują ogniska COVID-19 (Chiny, Korea Południowa, Włochy (szczególnie region Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemontu, Emilii Romanii i Lacjum), Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Singapur i Tajwan) lub podczas podróży miałeś kontakt z osobą z objawami infekcji dróg oddechowych, u której podejrzewano lub potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zanim umówisz konsultację stacjonarną w naszych oddziałach skontaktuj się z lekarzem telemedycyny lub dyspozytorem pierwszej linii medycznej 22 23 07 007 .

Podczas rozmowy zaznacz, że wróciłeś z obszaru występowania COVIDS-19 i podaj, jakie objawy u Ciebie występują.

Natomiast w przypadku wystąpienia nasilonych objawów duszności, bólu w klatce piersiowej i wysokiej gorączki połączonych ze znacznym osłabieniem należy bezzwłocznie zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Materiały do pobrania/download: