hero-image
19.03.20

Oświadczenie Dyrektora Medycznego

Oświadczenie Dyrektora Medycznego

Szanowni Państwo,

Informujemy, że jedna z naszych lekarek, poinformowała nas dziś tj. 19.03.2020, że jest zarażona koronawirusem.

Od razu po otrzymaniu tej informacji wdrożyliśmy procedury sprawdzające kiedy mogło dojść do zakażenia i czy w tym czasie Pani doktor miała kontakt z pacjentami naszej placówki.

Z naszych ustaleń wynika, że:

 1. 13.03.2020 PPIS poinformował Panią Doktor o tym, że osoba z jej najbliższego otoczenia miała kontakt z osobą zakażoną. Tego samego dnia Pani Doktor rozpoczęła kwarantannę.
 2. Od 13 marca zamknięte zostały wszystkie grafiki Pani Doktor. Ostatni raz w pracy, a w związku z tym ostatni kontakt z pacjentami miał miejsce 12 marca.
 3. Pierwsze objawy u Pani Doktor wystąpiły 17 marca. W ten dzień Pani Doktor udała się do szpitala.
 4. Dziś tj. 19.03.2020, od razu po otrzymaniu wyniku testu na obecność koronawirusa, poinformowała nas o tym, że jest w grupie osób zarażonych.
 5. Ryzyko zakażenia innych koronawirusem występuje na 1 – 2 dni przed pierwszymi objawami, a więc w przypadku Pani Doktor ryzyko takie dotyczy 15 – 16 marca.
 6. W tym czasie Pani Doktor przebywała w domowej kwarantannie i nie miała żadnych kontaktów ani z pacjentami ani z pracownikami enel-med.
 7. Wcześniej (a więc przed 15 – 16 marca) ponieważ był to okres bezobjawowy, ryzyko rozprzestrzeniania zakażenia było bardzo niskie.
 8. W okresie tym Pani Doktor przyjmowała pacjentów 10, 11 i 12 marca.
 9. Pomimo tego, że ryzyko zakażenia innych przez Panią Doktor w tym czasie było bardzo niskie, zdecydowaliśmy się poinformować telefonicznie wszystkich 41 pacjentów i inne osoby, które miały w tym czasie bezpośredni, dłuższy niż 15 minut kontakt z Panią Doktor, o potencjalnym (niewielkim, ale jednak) zagrożeniu i poinstruować, jakie działania w związku z tym powinni podjąć.
 10. Zaleciliśmy samoobserwację i pozostanie w domu.
 11. Przeprowadziliśmy również dokładną dezynfekcję oddziału.

Przypominamy, że od EnelMed od początku bardzo poważnie podszedł do kryzysu wynikającego z zagrożenia epidemią. Wdrożyliśmy wszystkie procedury i wytyczne służb i od początku wnikliwie monitorujemy sytuację we wszystkich placówkach.

We wszystkich oddziałach wdrożone zostały procedury zabezpieczające:

 • W recepcjach wszystkich placówek zamontowane zostały płyny dezynfekcyjne.
 • Zgodnie z wytycznymi GIS, by minimalizować ilość osób przebywających w Oddziałach kierujemy naszych pacjentów na telewizyty.
 • Każdy pacjent, który chce się umówić na wizytę od razu otrzymuje propozycję lekarskiej porady telefonicznej.
 • Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku użytkowników naszej aplikacji oraz pacjentów, którzy chcą się umówić na wizytę poprzez system on-line.
 • W trosce o jak największą dostępność naszych lekarzy każdego dnia istotnie zwiększamy ilość e-wizyt (chat, video, telefon).
 • Badania laboratoryjne i usługi pielęgniarskie realizujemy tylko w trybie „cito” oraz u Pacjentek ciężarnych.
 • Oddziały stosują procedury przygotowane przez departament medyczny zgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i GIS;
 • Powołaliśmy również sztab kryzysowy, aby oddziały dostawały bieżące wytyczne.
 • Przygotowaliśmy również specjalną stronę koronawirus.enel.pl, na której na bieżąco informujemy o zmianach w funkcjonowaniu naszego centrum wynikających z epidemii.

Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest niespotykana i wymaga szczególnego podejścia. Właśnie dlatego chcemy maksymalnie zabezpieczyć naszych pacjentów oraz nasz personel.

Liczymy na Państwa wyrozumiałość, a Pani Doktor życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Dyrektor Medyczny Centrum Medycznego Enel-Med.

Joanna Brett-Chruściel