hero-image
25.05.20

Enel-med wprowadza do oferty test na obecność przeciwciał koronawirusa Sars-CoV-2

Enel-med wprowadza do oferty test na obecność przeciwciał koronawirusa Sars-CoV-2

ENEL-MED uruchomił nową usługę – testy na obecność koronawirusa. Oferta skierowana jest przede wszystkim do firm, które zmagają się z problemem zorganizowania powrotu swoich pracowników z pracy zdalnej, ale również do pacjentów indywidualnych.

Testowanie na obecność Sars-CoV-2 będzie można przeprowadzić zarówno w siedzibie swojej firmy, jak i w dedykowanych placówkach ENEL-MED.

– Zdajemy sobie sprawę jak dużym wyzwaniem jest powrót pracowników z pracy zdalnej w taki sposób, aby nie narazić nikogo na ryzyko zarażenia koronawirusem. Wielu naszych klientów instytucjonalnych zwracało się do nas z pytaniem czy moglibyśmy im pomoc zaplanować taki proces. Tak zrodził się pomysł przygotowania oferty testów na obecność koronawirusa – tłumaczy Jacek Rozwadowski, Prezes Grupy ENEL-MED.

Oferta obejmuje zarówno badanie serologiczne tzw. testy kasetkowe, określane jako wstępne badanie przesiewowe, jak również test molekularny. Ten drugi wykonuje się u osób, które w badaniu przesiewowym uzyskały pozytywny wynik, w celu potwierdzenia aktualnego zakażenia.

– Test serologiczny przeznaczony jest dla pacjentów, którzy nie mają objawów, ale chcą wiedzieć, czy są lub byli zakażeni. Chcą sprawdzić, czy mogą bezpiecznie wrócić do pracy, spotkać się z bliskimi lub kontaktować się z innymi ludźmi – mówi Jacek Rozwadowski.

Badanie serologiczne (test kasetkowy) pozwala identyfikować dwa rodzaje przeciwciał – te świadczące o wczesnej fazie zakażenia, których wykrycie może świadczyć o aktualnie toczącym się zakażeniu (mimo braku jakichkolwiek objawów) oraz te świadczące o przebytym zakażeniu. Badanie wykonywane jest z krwi pobranej z palca pacjenta, a wynik dostępny jest po 10 minutach.

Pacjenci, którzy we wstępnym badaniu przesiewowym uzyskają wynik świadczący o toczącym się zakażeniu powinni wykonać test molekularny.

 – Badanie realizowane jest metodą RT-PCR, która pozwala na identyfikację materiału genetycznego wirusa w układzie oddechowym. Diagnostykę genetyczną zlecamy do wykonania w akredytowanym Laboratorium Analiz Lekarskich, w specjalnie do tego celu wyznaczonej i przygotowanej Pracowni Genetyki. Dla firm proponujemy wykonanie wymazów od razu na miejscu. Pacjentów z wynikiem pozytywnym badanych w naszych oddziałach, kierujemy do wskazanych punktów drive-thru uruchomionych przez laboratorium, z którym współpracujemy – tłumaczy Jacek Rozwadowski.

Materiał do badania w tej metodzie stanowi głęboki wymaz z gardła lub nosogardła i jest to – w porównaniu z badaniem serologicznym – bardziej inwazyjna metoda badania. Wynik dostępny jest w ciągu jednego dnia od momentu pobrania materiału.

Jako pracodawca  również zdecydowaliśmy się przebadać  naszych pracowników administracyjnych testami przesiewowymi przed powrotem do pracy z home office. Zbadaliśmy w ten sposób kilkaset osób z których ok 2% uzyskało wynik pozytywny.  Badania w firmie  wzbudziły duże zainteresowanie tym produktem, a pracownicy dopytywali nas o możliwość testowania swoich rodzin i bliskich. To skłoniło nas do opracowania oferty także dla klientów indywidualnych – tłumaczy Jacek Rozwadowski.

Testy dostępne są na naszej stronie internetowej enel-med, w aplikacji mobilnej i systemie on-line, oraz w naszych oddziałach.

Wszelkie informacje o ofercie można znaleźć na https://testnakoronawirusa.enel.pl/