hero-image
10.03.21

Nowe zasady szczepień przeciwko COVID pacjentów przewlekle chorych (grupa 1b)

Nowe zasady szczepień przeciwko COVID pacjentów przewlekle chorych (grupa 1b)

Uprzejmie informujemy, że kryteria kwalifikujące do grupy 1b (osoby ze współistniejącymi chorobami przewlekłymi) zostały rozszerzone.

W związku z tym do szczepień w ramach grupy 1b uprawnione są osoby:

  • z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
  • u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto leczenia,
  • po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne,
  • oczekujące na przeszczepienie w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2134),
  • poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej,
  • dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek.

 

Dla większości pacjentów skierowania na szczepienie zostały wygenerowane automatycznie. Jednakże niektóre osoby zakwalifikowane do grupy 1b nie będą miały automatycznie wystawionych e-skierowań z uwagi na brak danych o takich osobach w NFZ, przykłady: osoby ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, u których nie rozpoczęto leczenia, osoby oczekujące na przeszczep, osoby nie korzystające z publicznego systemu ochrony zdrowia lub osoby chore onkologicznie leczone w ramach badań klinicznych. W takich przypadkach skierowanie na szczepienie może wystawić lekarz prowadzący (np. onkolog) lub lekarz POZ.

E-skierowanie na szczepienie jest ważne przez 90 dni od dnia wystawienia.

 

Lista placówek, w których możesz zaszczepić się przeciwko koronawirusowi, jest opublikowana na stronie gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien. Na mapie znajdziesz placówki z całej Polski. Lista punktów jest na bieżąco aktualizowana. Aby zaszczepić się w oddziale enel-med, należy podczas zapisu na szczepienie wybrać z listy placówek Centrum Medyczne ENEL-MED lub umówić się przez Call Center enel-med: 22 23 07 007.

Szczegółowe informacje dotyczące szczepień dostępne są na stronie: gov.pl/szczepimysie oraz https://enel.pl/szczepionka-przeciwko-covid-19-informacje-zdrowotne-faq/