Zdrowie

Zdrowie

Stożek rogówki - przyczyny, objawy, leczenie

Stożek rogówki to niezapalna choroba rogówki prowadząca do jej ścieńczenia i zmiany kształtu z kulistego na stożkowaty. Dowiedz się, jakie są metody zapobiegania rozwojowi stożka rogówki oraz jak można ją leczyć. 

Zdrowie

Czy warto jeść pestki i nasiona? Sprawdź, które wybrać!

Pestki i nasiona jako źródło witamin i składników mineralnych są produktami, które powinny być codziennym elementem diet.  Stanowią też cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, co czyni z nich ważny element profilaktyki chorób układu sercowo – naczyniowego.

Uroda

Retinol - właściwości i zastosowanie
Uroda

Retinol - właściwości i zastosowanie

Retinol, czyli witamina A, ze względu na swoje właściwości zyskał miano „eliksiru młodości”. Retinol wpływa korzystnie na stan skóry, jest też składnikiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym w zakresie odporności czy procesu widzenia.

Sport i fitness

Rzeżucha - superfood nie tylko na święta
dieta

Rzeżucha - superfood nie tylko na święta

Dla wielu osób rzeżucha to po prostu nieodłączny element świątecznej dekoracji i tradycja. Warto jednak wiedzieć, że rzeżuchę śmiało można włączyć do grupy “superfood”. Dzięki składnikom odżywczym i bioaktywnym rzeżucha stanowi cenny element diety korzystnie wpływający na funkcjonowanie organizmu. Wskazana jest szczególnie w okresie wiosennego przesilenia.

Psychologia

Zespół stresu pourazowego - objawy, leczenie
Psychologia

Zespół stresu pourazowego - objawy, leczenie

Zespół stresu pourazowego to stan zaburzenia psychicznego, który powstaje w następstwie silnych czynników stresogennych, najczęściej traumatycznej sytuacji. Może wystąpić na skutek przeżycia lub bycia świadkiem wydarzeń takich jak wojna, pożar, sytuacje związane z przemocą fizyczną i seksualną.

Ciąża i dziecko

Zespół Edwardsa - przyczyny, objawy, rokowania
Ciąża i dziecko

Zespół Edwardsa - przyczyny, objawy, rokowania

Zespół Edwardsa, czyli trisomia 18. chromosomu to rzadko występująca choroba genetyczna, którą można już zdiagnozować w trakcie życia płodowego. Dziecko urodzone z tym zespołem jest obciążone licznymi wadami wrodzonymi, które niestety są przyczyną wysokiego odsetka zgonów już w pierwszym roku życia. Jakie zmiany w kariotypie odpowiadają za powstawanie zespołu Edwardsa? Czym charakteryzuje się dziecko z tą chorobą genetyczną? Dowiedz się, w jaki sposób na etapie badań prenatalnych można oszacować ryzyko wystąpienia tej wady genetycznej i jak współczesna medycyna może poprawić jakość życia chorych dzieci.

Technologie

Rozwój medycyny w XXI wieku
Technologie

Rozwój medycyny w XXI wieku

Sposoby leczenia chorób zmieniały się znacząco na przestrzeni wieków, w zależności od szerokości geograficznej, panującej kultury i religii. Dowiedz się jak zmieniała się medycyna i co udało się osiągnąć w XXI wieku.