Stożek rogówki to niezapalna choroba rogówki prowadząca do jej ścieńczenia i zmiany kształtu z kulistego na stożkowaty. Dowiedz się, jakie są metody zapobiegania rozwojowi stożka rogówki oraz jak można ją leczyć.
Pestki i nasiona jako źródło witamin i składników mineralnych są produktami, które powinny być codziennym elementem diet. Stanowią też cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, co czyni z nich ważny element profilaktyki chorób układu sercowo – naczyniowego.
Infekcyjne zapalenie wsierdzia to schorzenie spowodowane zakażeniem wewnętrznych struktur serca. Dowiedz się, kto znajduje się w grupie ryzyka zachorowania i jak się uchronić przed infekcyjnym zapaleniem wsierdzia.
Komosa ryżowa charakteryzuje się bardzo dobrą wartością odżywczą i jest źródłem składników prozdrowotnych. Dowiedz się dlaczego komosę ryżową warto włączyć do diety i jak wpływa na zdrowie.
Czym się zajmuje periodontolog? Dowiedz się, kiedy się wybrać do dentysty periodontologa.
Retinol, czyli witamina A, ze względu na swoje właściwości zyskał miano „eliksiru młodości”. Retinol wpływa korzystnie na stan skóry, jest też składnikiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym w zakresie odporności czy procesu widzenia.
Dla wielu osób rzeżucha to po prostu nieodłączny element świątecznej dekoracji i tradycja. Warto jednak wiedzieć, że rzeżuchę śmiało można włączyć do grupy “superfood”. Dzięki składnikom odżywczym i bioaktywnym rzeżucha stanowi cenny element diety korzystnie wpływający na funkcjonowanie organizmu. Wskazana jest szczególnie w okresie wiosennego przesilenia.
Zespół stresu pourazowego to stan zaburzenia psychicznego, który powstaje w następstwie silnych czynników stresogennych, najczęściej traumatycznej sytuacji. Może wystąpić na skutek przeżycia lub bycia świadkiem wydarzeń takich jak wojna, pożar, sytuacje związane z przemocą fizyczną i seksualną.
Zespół Edwardsa, czyli trisomia 18. chromosomu to rzadko występująca choroba genetyczna, którą można już zdiagnozować w trakcie życia płodowego. Dziecko urodzone z tym zespołem jest obciążone licznymi wadami wrodzonymi, które niestety są przyczyną wysokiego odsetka zgonów już w pierwszym roku życia. Jakie zmiany w kariotypie odpowiadają za powstawanie zespołu Edwardsa? Czym charakteryzuje się dziecko z tą chorobą genetyczną? Dowiedz się, w jaki sposób na etapie badań prenatalnych można oszacować ryzyko wystąpienia tej wady genetycznej i jak współczesna medycyna może poprawić jakość życia chorych dzieci.
Sposoby leczenia chorób zmieniały się znacząco na przestrzeni wieków, w zależności od szerokości geograficznej, panującej kultury i religii. Dowiedz się jak zmieniała się medycyna i co udało się osiągnąć w XXI wieku.