U każdej kobiety początek ciąży może przebiegać nieco inaczej – to, kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży, jest bardzo indywidualną kwestią. Sprawdź, kiedy mogą się pojawić pierwsze symptomy ciąży i jak je rozpoznać!

To, kiedy pierwsze objawy ciąży dają o sobie znać, jest dość indywidualną kwestią, ale najogólniej można stwierdzić, że wczesne objawy ciąży można zauważyć już około czwartego-piątego tygodnia. Pierwszym symptomem jest zwykle opóźnienie się lub brak miesiączki. Kobiecie w ciąży towarzyszą także objawy podobne do zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czyli płaczliwość i labilność emocjonalna oraz wzmożona senność. Wbrew opiniom krążącym w internecie objawy ciąży w pierwszym tygodniu są dla kobiety nie do rozpoznania.

Objawy ciąży – brak miesiączki

Najbardziej charakterystyczną z pierwszych oznak ciąży to brak miesiączki w spodziewanym terminie. Dla potwierdzenia warto wówczas wykonać test ciążowy z moczu lub badanie krwi wykrywające obecność podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Gonadotropina kosmówkowa jest hormonem wytwarzanym przez zarodek (a dokładniej przez jego zewnętrzną część, czyli trofoblast, który jest zalążkiem łożyska), a następnie przez łożysko. Oba badania pozwalają więc potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Pewniejszym sposobem weryfikacji będzie badanie krwi, które pokaże, jaki jest poziom tego hormonu i pozwoli na ocenę wieku ciąży oraz jej rozwoju.

Warto jednak pamiętać, że u wielu kobiet pojawia się plamienie na początku ciąży, między 6. a 12. dniem po zapłodnieniu, związane z zagnieżdżaniem się zarodka. Trwa ono nawet do kilku dni i bywa mylone z miesiączką.

Wczesne objawy ciąży – większe piersi

W czasie zaledwie kilku dni od zapłodnienia hormony – progesteron i estrogeny – powoli zaczynają przygotowywać piersi do laktacji. Zwiększenie ich rozmiaru to jednak niejedyna różnica. Mogą być odczuwalne także łaskotanie, swędzenie i tkliwość brodawek, drażliwość oraz uczucie bolesnego obrzmienia i ciężkości piersi. To bardzo charakterystyczne dolegliwości w ciąży

Oprócz tego następuje powiększenie i ciemnienie brodawek sutkowych oraz ich otoczek. Nadmierna pigmentacja jest wywołana zwiększonym wydzielaniem estrogenów, progesteronu i melanotropiny. Dotyczy to jednak nie tylko piersi, ale także błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych, kresy białej poniżej pępka i zgięć pachowych. Może również wystąpić ściemnienie blizn, piegów i znamion. Zmiany te narastają w późniejszym okresie ciąży, a ustępują do roku po porodzie.

Jakie są objawy ciąży – zmęczenie

Charakterystyczne dla pierwszego trymestru są znaczne zmęczenie oraz senność. Uważa się, że to progesteron i prolaktyna, których stężenie znacząco wzrasta w ciąży, są odpowiedzialne za wydłużenie całkowitego czasu trwania snu oraz za nadmierną senność w ciągu dnia. W nocy natomiast nasilają się problemy związane z bezsennością.

Ciąża – pierwsze objawy: zawroty głowy

Progesteron wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych: powoduje zmniejszenie ich napięcia i poszerzenie łożyska naczyniowego, a tym samym obniżenie ciśnienia krwi. Z powodu zmian w krążeniu krwi na początku ciąży mogą wystąpić zawroty głowy. Czasem pojawiają się również zasłabnięcia i omdlenia.

Jak rozpoznać ciążę –  mdłości i wymioty

Dość powszechnie występującym wczesnym objawem ciąży są nudności. Mogą się pojawić nie tylko rano, ale też w ciągu całego dnia. Ich główną przyczyną jest działanie hormonów: przede wszystkim gonadotropiny kosmówkowej, ale też progesteronu i estrogenów. Nudności mogą się wzmagać przez stres, intensywne zapachy, zmęczenie, zmieniający się poziom cukru we krwi oraz gwałtowne ruchy. Bezpośrednim czynnikiem mogącym wpłynąć na wystąpienie wymiotów jest obniżenie napięcia ściany żołądka i osłabienie jego perystaltyki przy jednoczesnym występowaniu fali antyperystaltycznej w jelicie cienkim. Wymioty występują nawet u czterech na pięć ciężarnych. Mogą się pojawić między czwartym a szóstym tygodniem ciąży.

U niektórych kobiet już na początku ciąży mogą się pojawić również duszności – zarówno w trakcie wysiłku fizycznego, jak i w spoczynku. Ich przyczyną jest podwyższony poziom progesteronu.

Objawy ciąży – zmienność nastroju

Zmiany nastroju występujące przez cały okres ciąży pojawiają się już na samym jej początku. Wynikają ze zmian hormonalnych (są spowodowane wahaniami poziomu estrogenów i progesteronu), a także z obciążenia fizycznego i zmęczenia. Są też odpowiedzią na poważne zmiany życiowe, np. stres czy poczucie niepewności.

Pierwsze objawy ciąży – wrażliwość na zapachy

Wraz ze wzrostem stężenia progesteronu we krwi na początku ciąży pojawia się wzmożona wrażliwość na zapachy (hiperosmia). Wyostrza się bowiem zmysł węchu. Szczególnie drażniące mogą być w tym okresie zapach dymu papierosowego, kawy i mocnego alkoholu, ale nie tylko. Ciężarnej mogą też przeszkadzać dotychczas lubiane i akceptowane zapachy, np. ukochane dotychczas perfumy.

Pierwsze oznaki ciąży – częste oddawanie moczu

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest częstsze oddawanie moczu. Przyczyną jest początkowo wydzielany przez ciałko żółte ciążowe progesteron, a z czasem – również ucisk powiększającej się macicy na pęcherz moczowy.

Początek ciąży – objawy

Podsumowując – do najbardziej typowych pierwszych objawów ciąży zalicza się:

  • nudności i wymioty, najczęściej występujące rano lub wieczorem, nasilające się w sytuacjach stresowych,
  • zawroty głowy (mogą im towarzyszyć także zasłabnięcia),
  • brak miesiączki bądź jej opóźnienie (może się pojawić delikatne plamienie),
  • powiększone i wrażliwe piersi,
  • zmienność nastrojów,
  • wzmożona wrażliwość na zapachy (często dym papierosowy i kawa oraz perfumy),
  • zmęczenie (nadmierna senność),
  • częste oddawanie moczu,
  • zmienność nastrojów.

Najprostszym sposobem na uzyskanie pewności jest wykonanie testu ciążowego z moczu. Jeżeli miesiączka nie pojawiła się w ciągu dwóch tygodni od spodziewanego terminu, warto się skonsultować z lekarzem – ginekolog przeprowadzi badanie potwierdzające ciążę i od razu omówi z pacjentką najważniejsze w danym momencie kwestie (dalsze badania, sposób żywienia, seks w ciąży, sposoby na dbanie o siebie).