U każdej kobiety początek ciąży może przebiegać inaczej – jej pierwsze objawy to bardzo indywidualna kwestia. Sprawdź, jakie symptomy mogą się pojawić na pierwszym etapie ciąży.

Pierwsze objawy ciąży można zauważyć już około 4-6 tygodnia ciąży. Są to z reguły opóźnienie się lub brak miesiączki. Kobiecie w ciąży towarzyszą także objawy podobne do objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czyli płaczliwość i labilność emocjonalna, oraz wzmożona senność.

Brak miesiączki

Najczęściej stwierdzanym pierwszym objawem ciąży jest brak miesiączki w spodziewanym terminie. Dla potwierdzenia warto wówczas wykonać test ciążowy z moczu lub badanie krwi wykrywające obecność podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Gonadotropina kosmówkowa jest hormonem wytwarzanym przez zarodek (a dokładniej przez jego zewnętrzną część, czyli trofoblast, który jest zalążkiem łożyska), a następnie przez łożysko. Oba badania pozwolą na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży. Pewniejszym sposobem weryfikacji będzie badanie krwi, które pokaże, jaki jest poziom tego hormonu, i pozwoli na ocenę wieku ciąży oraz jej rozwoju.

Ciąża a większe piersi

W czasie zaledwie kilku dni od zapłodnienia hormony – progesteron i estrogeny – powoli zaczynają przygotowywać piersi do laktacji. Zwiększenie ich rozmiaru to niejedyna różnica. Odczuwalne mogą być także łaskotanie, swędzenie i tkliwość brodawek, drażliwość oraz uczucie bolesnego obrzmienia i ciężkości piersi.

Następuje również powiększenie i ciemnienie brodawek sutkowych oraz ich otoczek. Nadmierna pigmentacja wywołana jest zwiększonym wydzielaniem estrogenów, progesteronu i melanotropiny. Dotyczy to jednak nie tylko piersi, ale także błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych, kresy białej poniżej pępka i zgięć pachowych. Może wystąpić również ściemnienie blizn, piegów i znamion. Zmiany te narastają wraz z czasem trwania ciąży, a ustępują do roku po porodzie.

Ciąża a zmęczenie

Charakterystyczne dla pierwszego trymestru są znaczne zmęczenie oraz senność. Dzieje się tak wskutek działania hormonów. Uważa się, że to progesteron i prolaktyna, których stężenie znacząco wzrasta w ciąży, są odpowiedzialne za wydłużenie całkowitego czasu trwania snu oraz za nadmierną senność w ciągu dnia. Wzrasta też liczba drzemek. W nocy natomiast nasilają się problemy związane z bezsennością.

Ciąża a zawroty głowy

Progesteron wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych, powoduje zmniejszenie ich napięcia, poszerzenie łożyska naczyniowego i tym samym obniżenie ciśnienia krwi. Z powodu zmian w krążeniu krwi na początku ciąży mogą wystąpić zawroty głowy. Czasem pojawiają się również zasłabnięcia i omdlenia.

Ciąża a mdłości i wymioty

Dość powszechnie występującym objawem ciąży są nudności. Mogą się pojawić nie tylko rano, ale też w ciągu całego dnia. Ich główną przyczyną jest działanie hormonów: przede wszystkim gonadotropiny kosmówkowej, ale też progesteronu i estrogenów. Nudności mogą się wzmagać przez stres, intensywne zapachy, zmęczenie, zmieniający się poziom cukru we krwi oraz gwałtowne ruchy wykonywane na czczo. Bezpośrednim czynnikiem mogącym wpłynąć na wystąpienie wymiotów jest obniżenie napięcia ściany żołądka i osłabienie jego perystaltyki przy jednoczesnym występowaniu fali antyperystaltycznej w jelicie cienkim. Wymioty występują nawet u czterech na pięć kobiet ciężarnych. Mogą się pojawić między czwartym a szóstym tygodniem ciąży.

Ciąża a zmienność nastroju

Zmiany nastroju występujące przez cały okres ciąży pojawiają się już na samym jej początku. Wynikają ze zmian hormonalnych (są spowodowane wahaniami poziomu estrogenów i progesteronu), a także z obciążenia fizycznego i zmęczenia. Są też odpowiedzią na poważne zmiany życiowe, np. stres czy poczucie niepewności.

Ciąża a wrażliwość na zapachy

Z początkiem ciąży i wraz ze wzrostem stężenia progesteronu we krwi pojawia się wzmożona wrażliwość na zapachy (hiperosmia). Wyostrza się bowiem zmysł węchu. Szczególnie drażniące mogą być w tym okresie dym papierosowy, zapach kawy i mocnego alkoholu, ale nie tylko. Przeszkadzać mogą też dotychczas lubiane i akceptowane zapachy, np. ukochane wcześniej perfumy.

Ciąża a częste oddawanie moczu

Jednym z objawów ciąży jest częstsze oddawanie moczu. Przyczyną jest początkowo wydzielany przez ciałko żółte ciążowe progesteron, a z czasem – również ucisk powiększającej się macicy na pęcherz moczowy.

Ciąża a włosy i paznokcie

Wydzielane w ciąży hormony sprawiają, że znacznie szybciej rosną włosy. Te na głowie stają się mocniejsze i gęstsze. U niektórych kobiet narastają jednak hirsutyzm (owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn: twarz, kończyny dolne, ramiona i plecy) i trądzik, spowodowane wydzielaniem gonadotropin, androgenów i hormonów nadnerczowych. Można również zauważyć przyspieszony wzrost paznokci, zwiększoną kruchość i miękkość płytki paznokciowej oraz jej rozwarstwianie się.

Ciąża a cera

W ciąży może się również pogorszyć stan cery. Powstają wtedy lub nasilają się zmiany trądzikowe spowodowane wzmożoną pracą gruczołów łojowych.

Ciąża a duszność

U niektórych kobiet już na początku ciąży mogą się pojawić duszności – zarówno w trakcie wysiłku fizycznego, jak i w spoczynku. Ich przyczyną jest podwyższony poziom progesteronu.

Typowe pierwsze objawy ciąży:

  • nudności i wymioty, najczęściej występujące rano lub wieczorem, nasilające się w sytuacjach stresowych,
  • zawroty głowy (mogą im towarzyszyć także zasłabnięcia),
  • brak miesiączki bądź jej opóźnienie (może się także pojawić delikatne plamienie),
  • powiększone i wrażliwe piersi,
  • zmienność nastrojów,
  • wzmożona wrażliwość na zapachy (często dym papierosowy i kawa oraz perfumy),
  • zmęczenie (nadmierna senność),
  • częste oddawanie moczu,
  • zmienność nastrojów.

Najprostszym sposobem na uzyskanie pewności jest wykonanie testu ciążowego z moczu. Jeżeli miesiączka się nie pojawiła, a minęły dwa tygodnie od jej terminu, warto się skonsultować z ginekologiem.