Początek ciąży może przebiegać inaczej u każdej kobiety, pierwsze objawy to bardzo indywidualna kwestia. Sprawdź jakie symptomy pojawiają się w pierwszym etapie ciąży.  

Brak miesiączki

Najczęściej stwierdzanym pierwszym objawem ciąży jest brak miesiączki w spodziewanym terminie. Dla potwierdzenia warto wówczas wykonać test ciążowy z moczu lub badanie krwi, wykrywające obecność podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Gonadotropina kosmówkowa jest hormonem wytwarzanym przez zarodek (dokładniej, przez  jego zewnętrzną część czyli trofoblast, będący zalążkiem łożyska) a następnie przez łożysko. Oba badania pozwolą na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży. Bardziej pewnym sposobem weryfikacji będzie badanie krwi, które pokaże również jaki jest poziom tego hormonu i pozwoli na ocenę wieku ciąży oraz prawidłowego jej rozwoju. 

Ciąża a większe piersi

W czasie zaledwie kilku dni od zapłodnienia hormony: progesteron i estrogeny zaczynają zmieniać piersi przygotowując je powoli do laktacji. Zwiększenie ich rozmiaru to nie jedyna różnica, po której można rozpoznać ciążę. Odczuwalne może być łaskotanie, swędzenie i  tkliwość brodawek, drażliwość, uczucie bolesnego obrzmienia i ciężkości piersi.

Następuje również powiększenie i ciemnienie sutków oraz ich otoczek. Nadmierna pigmentacja wywołana jest zwiększonym wydzielaniem estrogenów, progesteronu i melanotropiny. Dotyczy nie tylko piersi, ale także błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych, kresy białej (poniżej pępka) i zgięć pachowych. Nastąpić może również ściemnienie blizn, piegów i znamion. Zmiany te narastają wraz z czasem trwania ciąży a ustępują do roku po porodzie.

Ciąża a zmęczenie

Charakterystycznym dla pierwszego trymestru jest znaczne zmęczenie oraz senność. Dzieje się tak wskutek działania hormonów. Uważa się, że to progesteron i prolaktyna, której stężenie znacząco rośnie w ciąży, są odpowiedzialne za wydłużenie całkowitego czasu trwania snu oraz za nadmierną senność w ciągu dnia. Wzrasta liczba drzemek w czasie dnia. W okresie nocy natomiast nasilają się problemy związane z bezsennością. 

Ciąża a zawroty głowy

Progesteron wpływając na elastyczność naczyń krwionośnych powoduje zmniejszenie ich napięcia, poszerzenie łożyska naczyniowego i tym samym obniżenie ciśnienia krwi. Z powodu zmian w krążeniu krwi od początku ciąży wystąpić mogą zawroty głowy. Pojawić mogą się również zasłabnięcia i omdlenia. 

Ciąża a mdłości i wymioty

Objawem ciąży dość powszechnie występującym są nudności. Pojawić mogą nie tylko rano, ale i w ciągu całego dnia. Ich główną przyczyną są produkowane hormony: przede wszystkim gonadotropina kosmówkowa ale też progesteron i estrogeny. Wzmagane mogą być przez: stres, intensywne zapachy, zmęczenie, zmieniające się poziomy cukru we krwi oraz gwałtowne ruchy wykonywane na czczo. Bezpośrednim czynnikiem mogącym wpłynąć na wystąpienie wymiotów jest obniżenie napięcia ściany żołądka i osłabienie jego perystaltyki przy jednoczesnym występowaniu fali antyperystaltycznej w jelicie cienkim. Wymioty występują nawet u czterech na pięć kobiet ciężarnych. Mogą pojawić się między czwartym a szóstym tygodniem ciąży. 

Ciąża a zmienność nastroju

Zmiany nastroju występujące przez cały okres ciąży pojawiają się już na samym jej początku. Wynikają ze zmian hormonalnych (spowodowane są wahaniami poziomu estrogenów i progesteronu) a  także z obciążenia fizycznego i zmęczenia. Są też odpowiedzią na poważne zmiany życiowe, np. stres czy poczucie niepewności.  

Ciąża a wrażliwość na zapachy

Z początkiem ciąży i wraz ze wzrostem stężenia progesteronu we krwi, pojawia się wzmożona wrażliwość na zapachy (hiperosmia). Wyostrza się bowiem zmysł węchu. Szczególnie drażniące mogą być: dym papierosów, zapach kawy i mocnego alkoholu. Ale nie tylko. Przeszkadzać mogą dotychczas lubiane i akceptowane zapachy, np. ukochane perfumy. 

Ciąża a częste oddawanie moczu

Ciąża od samego początku wiąże się z częstszym oddawaniem moczu. Przyczyną jest wydzielany przez ciałko żółte ciążowe progesteron a z czasem trwania ciąży również ucisk powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. 

Ciąża a włosy i paznokcie

Wydzielane w ciąży hormony sprawiają, że znacznie szybciej rośnie owłosienie. Włosy na głowie są mocniejsze i gęstsze. U niektórych kobiet narasta jednak hirsutyzm (owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn: twarz, kończyny dolne, ramiona i plecy) i trądzik, spowodowane wydzielaniem gonadotropin, androgenów i hormonów nadnerczowych. Zauważyć można również przyspieszony wzrost paznokci, zwiększoną kruchość i miękkość płytki paznokciowej oraz  jej rozwarstwianie. 

Ciąża a cera

W ciąży może pogorszyć się stan cery. Powstają lub nasilają się zmiany trądzikowe spowodowane wzmożoną pracą gruczołów łojowych.

Ciąża a duszność

U niektórych kobiet już na początku ciąży pojawić mogą się duszności. Zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i spoczynku. Ich przyczyną jest podwyższony poziom progesteronu.