Zauważyłaś, że Twoja pociecha nie czuje się najlepiej i chcesz jej szybko pomóc. Czy wiesz jak bezpiecznie podać dziecku leki bez recepty?

Podstawowe zasady

Aby nie zaszkodzić swojemu dziecku poprzez wprowadzaną na własną rękę terapię powinnaś uświadomić sobie kilka faktów dotyczących leków i zasad ich stosowania u dzieci. Po pierwsze, musisz wiedzieć, że wiele leków, mimo iż są wydawane bez recepty lekarskiej, nie oznacza, że są bezpieczne, niekiedy nawet dla osoby dorosłej. Po drugie, dziecko to nie „mały dorosły”, a więc nie zawsze zmniejszenie dawki, czyli np.: podzielenie tabletki na pół, czy odmierzenie jednej miarki syropu zamiast dwóch oznacza, że lek dawkujesz właściwie. U dzieci, szczególnie małych niektóre procesy metaboliczne są jeszcze niedojrzałe, a więc nie zawsze ich organizmy są w stanie w tym samym czasie co u osoby dorosłej przetworzyć i wydalić podaną dawkę leku. Dla dobra swojej pociechy naucz się rozpoznawać podstawowe substancje czynne obecne w najczęściej stosowanych lekach OTC. Pod nazwą handlową leku zawsze umieszczona jest łacińska nazwa składnika aktywnego np.: Paracetamolum, IbuoprofenumAmbroxoli hydrochloridum. Pozwoli Ci to zorientować się, czy nie podajesz swojemu dziecku tej samej substancji leczniczej ukrytej w składzie kilku różnych preparatów handlowych, dzięki czemu unikniesz możliwego przedawkowania i ryzyka pojawienia się objawów niepożądanych. Zachowaj szczególną ostrożność jeżeli Twoje dziecko choruje przewlekle i na stałe zażywa już jakieś leki. Substancje w nich zawarte mogą wchodzić w interakcje ze stosowanymi doraźnie preparatami, powodując nieskuteczność terapii lub pojawienie się działań niepożądanych. Po podaniu leku zawsze obserwuj reakcje swojego dziecka. Pamiętaj jednak, że z chorobą Twojej pociechy zawsze najlepiej poradzi sobie lekarz.   Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące symptomy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Niebezpieczne leki bez recepty

Powszechnie stosowana jako środek przeciwbólowy i obniżający gorączkę aspiryna, a więc kwas acetylosalicylowy jest niebezpieczna dla dzieci, może wywołać zespół Reya, powodujący bardzo poważne uszkodzenia mózgu i wątroby, prowadzące do śmierci. Jej stosowanie dozwolone jest od 12 roku życia. To samo dotyczy innych pochodnych z grupy salicylanów, np.: salicylamidu, obecnego w preparatach na przeziębienie. Kolejny popularny lek OTC niedozwolony dla dzieci to pyralgina (metamizol sodu). Najpoważniejszym powikłaniem grożącym po podaniu pyralginy dziecku jest agranulocytoza – a więc drastyczny spadek liczby komórek obronnych organizmu, prowadzący do rozwoju poważnych infekcji, kończących się śmiercią. Niebezpieczna dla dziecka jest także kodeina – substancja przeciwkaszlowa. Jej zastosowanie u dzieci może prowadzić do depresji ośrodka oddechowego, wynikiem czego jest zwolnienie i spłycenie oddechu oraz bezdech, prowadzący do uduszenia się. Nie tylko leki doustne stanowią zagrożenie dla dzieci, również preparaty do stosowania zewnętrznego w postaci płynów, maści czy naparów ziołowych mogą przynieść Twojemu dziecku więcej szkody niż pożytku. Do substancji takich należy kwas borny, służący do odkażania skóry, który w szczególności u niemowląt i małych dzieci wchłania się przez ich delikatną skórę w zwiększonej ilości i może powodować uszkodzenia układu nerwowego oraz narządów wewnętrznych takich jak wątroba czy nerki. Z kolei surowcem zielarskim, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest powszechnie uchodzący za bezpieczny rumianek. Zdarza się jednak, że wywołuje on reakcje alergiczne w postaci swędzącej wysypki u dzieci uczulonych. Uczulać może nie tylko rumianek, ale też inne rośliny z rodziny Asteraceae, takie jak nagietek czy arnika.

Przed podaniem dziecku leków zawsze dokładnie zapoznaj się z ulotką informacyjną dołączoną do opakowania. Prześledź powoli i spokojnie informacje dotyczące w szczególności wieku dziecka, od którego można zacząć stosować u niego dany preparat oraz jego dawkowania, zapoznaj się z możliwymi, najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi. Najlepiej jednak, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą których wiedza i doświadczenie pomogą Ci zastosować skuteczną i bezpieczną farmakoterapię.