Grudzień to kolejny miesiąc wzrostu zachorowań na infekcje układu oddechowego. Aktualne staje się pytanie czy mamy do czynienia z grypą, przeziębieniem, a może z jednym i drugim? Na te pytania odpowiada lek. med. Rafał Kuligowski z Enel-Med.

Przeziębienie i grypa są to różne schorzenia, jednak mają wiele cech wspólnych i nie zawsze łatwo jest je odróżnić. Niektóre objawy obu chorób są podobne, z reguły jednak, przebieg całej infekcji może się różnić. Co ważne, powikłania grypy mogą być bardziej poważne niż przeziębienia.

Katar, kaszel… przeziębienie czy grypa?
    Przeziębieniem nazywamy zespół objawów, które wynikają z zapalenia błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, spowodowanych zakażeniem wirusowym. Najczęściej powodują go rynowirusy (do 50% przypadków przeziębienia), koronawirusy (do 15% przypadków przeziębienia) oraz inne m.in. adenowirusy, wirusy Coxsackie, wirusy paragrypy, parwowirusy, RSV i enterowirusy. Z racji tak różnych i licznych gatunków wirusów (ponad 200) powodujących przeziębienie, jest to częsta choroba, która kilka razy w roku dotyka większości z nas. Dorośli chorują średnio 2—4 razy w roku, osoby w podeszłym wieku rzadziej, natomiast u dzieci przeziębienie występuje około 2—3 razy częściej niż u dorosłych. Związane jest to z rozwojem układu immunologicznego, który z wiekiem „uczy się” jak radzić sobie z coraz większą liczbą wirusów powodujących przeziębienie.

Do zakażenia może dojść zarówno drogą kropelkową np. w czasie kontaktu z kaszlącym lub kichającym chorym, w wydzielinie którego znajdują się wirusy, jak również przez kontakt z zakażonymi przedmiotami; niektóre wirusy mogą przez kilka godzin przetrwać poza organizmem człowieka, np. na chusteczkach higienicznych, zabawkach, telefonach, klamkach...

Przeziębienie
1—2 dni po zakażeniu mogą pojawić się pierwsze, z reguły łagodne objawy przeziębienia. Może to być gorsze  samopoczucie, uczucie wysychania, pieczenia lub drapania w nosie, ból gardła, chrypka, katar (początkowo wodnisty a następnie gęsty), kichanie, kaszel, czasem stan podgorączkowy, a u dzieci gorączka. 
Po 3—4 dniach objawy osiągają największe nasilenie, a potem stopniowo, po kolejnych kilku dniach ustępują. Najczęściej cała infekcja trwa przez około 7 dni, jednak u niektórych osób objawy mogą utrzymywać się nawet przez 2 tygodnie.

Objawy grypy i przeziębienia mogą być podobne, należy zwrócić jednak uwagę na ich nasilenie. W przypadku nagłego wystąpienia dolegliwości, wysokiej gorączki, bólów mięśni i stawów, uczucia rozbicia, możemy podejrzewać grypę i powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na możliwy cięższy przebieg, a także wyższe ryzyko powikłań niż przeziębienia, może on zadecydować o włączeniu leczenia przeciwwirusowego.

lek. med. Rafał Kuligowski - absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, doświadczenie zdobywał w Klinice Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej, Wojskowego Instytutu Medycznego. Pacjentów przyjmuje w Oddziale Promenada, także w języku angielskim.