Próchnica to choroba, która może zaatakowac Twoje dziecko zanim zdążysz o tym pomyśleć. Jak obronić dzieci przed próchnicą?

Nie kazdy zdaje sobie sprawę z tego, że o zdrowie zębów dziecka należy zadbać, zanim pojawi się na świecie. Przyszła mama prowadzona przez lekarza ginekologa powinna być regularnie informowana o wszystkich ważnych czynnikach które mają wpływ na prawidłowy rozwój płodu. O zębach przypomni sobie około 6 m-ca życia po kolejnej nieprzespanej nocy i nie zdaje sobie zazwyczaj sprawy, ze to dopiero początek problemu , który bynajmniej nie kończy się  wraz 
z zakończeniem ząbkowania.
 
Jednym z problemów, z którym przyjdzie się zmierzyć rodzicom i dziecku  jest  wczesna próchnica, która może pojawić się tuż po wyrżnięciu zęba mlecznego. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że tzw.  „osad” w uzębieniu mlecznym może być już zmianą próchnicową. Przebieg próchnicy w zębie mlecznym jest szybszy i  bardziej agresywny niż w przypadku uzębienia stałego. Od wystąpienia pierwszego stadium próchnicy do zaawansowanego ubytku próchnicowego mija zazwyczaj nie więcej niż 2 m-ce. 

Przyczyny próchnicy u dziecka:

•    Brak należytej higieny jamy ustnej
•    Przedłużone karmienie piersią
•    Podawanie  w butelce słodkich gęstych pokarmów lub  napojów w porze nocnej
•    Brak kontroli stomatologicznej
•    Inne czynniki np. zwiększona podatność zęba mlecznego na próchnicę uwarunkowana jego budową

Najważniejsze, w tym kontekście są wczesne działania zapobiegawcze, które pozwolą uniknąć bolesnych dla dziecka skutków zaniedbań. Wymagana jest tu ścisła współpraca rodziców dziecka i prowadzącego lekarza stomatologa.

Ja zadbać o zęby dziecka?

Przede wszystkim trafić z dzieckiem do dobrego specjalisty  zaraz po wyrznięciu pierwszych zębów. Czego rodzice powinni oczekiwać po pierwszej wizycie? Przede wszystkim zebrania szczegółowego wywiadu  uwzględniającego nie tylko stan zdrowia dziecka, ale nawyki higieniczne i żywieniowe. Lekarz zaproponuje  najlepsze z punktu widzenia potrzeb dziecka metody zapobiegawcze. Dobra współpraca rodziców gwarantuje wprowadzenie wczesnej  celowanej profilaktyki stomatologicznej.

Dokładną diagnostykę kliniczną można przeprowadzić przy użyciu specjalistycznych testów. Są to testy ślinowe określające obecność bakterii próchnicotwórczych, agresywność płytki nazębnej oraz zdolności buforowej śliny czyli zdolności neutralizacji czynników próchnico twórczych. PP pozwala na  monitorowanie i kontrolę zachowań higienicznych i żywieniowych pacjentów. Umożliwia również prowadzenie indywidualnej profilaktyki fluorkowej u małego dziecka, już od momentu wyrznięcia się pierwszych zębów.