Jeśli chcesz zajść w ciążę - uprawiasz seks. A co ze współżyciem, kiedy już jesteś w ciąży? O wszystkim co trzeba wiedzieć o seksie w ciąży pisze dr. n. med. Katarzyna Skórzewska, specjalista ginekologii i endokrynologii.

Ciąża to okres dużych zmian fizycznych w organizmie kobiety. To także czas, gdy pod wpływem hormonów ciągle zmieniają się nasze emocje. Towarzyszące ciąży objawy, zmiany w postrzeganiu własnego ciała i nastawienie do rodzicielstwa wpływają na to, czy mamy ochotę na miłość w czasie ciąży czy seks jest ostatnią rzeczą, o której myślimy. Oto, co powinnaś wiedzieć o seksie podczas ciąży.

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

Przyszli rodzice często obawiają się, czy seks nie zaszkodzi dziecku. O ile nie występują problemy medyczne to współżycie w ciąży jest bezpieczne i nie ma powodu, by zmieniać czy ograniczać dotychczasową aktywność seksualną. Zdecydowana większość kobiet w ciąży może bezpiecznie odbywać stosunki płciowe czy też uprawiać seks oralny, petting i necking.

Seks pochwowy w czasie ciąży jest bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka. Dziecko jest chronione przez mięsień macicy i wody płodowe, które stanowią „poduszkę bezpieczeństwa” dla płodu podczas seksu. Dziecko podczas stosunku nie odczuwa żadnych uderzeń, co najwyżej łagodne kołysanie. Dodatkowo gęsty czop śluzu w szyjce macicy uniemożliwia przedostawaniu się bakterii z pochwy do jamy macicy i chroni dziecko przed infekcją. Może się zdarzyć, że podczas orgazmu wystąpią niepokojące skurcze macicy a po stosunku plamienie. Jeżeli są one lekkie to nie wzbudzają niepokoju natomiast silny ból podczas stosunku lub krwawienie z pochwy czy wyciek płynu owodniowego powinny skłonić kobietę do jak najszybszego zgłoszenia się do lekarza lub na izbę przyjęć najbliższego szpitala położniczego.

Podczas seksu oralnego należy unikać wdmuchiwania powietrza do pochwy. Pęcherzyki powietrza, które pod ciśnieniem dostaną się do pochwy mogą spowodować zator powietrzny, bardzo rzadkie powikłanie ale stanowiące poważne zagrożenie dla kobiety i dziecka.

Seks analny nie jest uważany za bezpieczny w czasie ciąży i należy go unikać ze względu na możliwość przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy, co stanowi realne zagrożenie dla dziecka. Seks analny może także podrażniać hemoroidy, znacznie częściej rozwijające się w ciąży, i powodować dyskomfort, ból, a nawet krwawienie.

Seks w ciąży – kiedy zachować ostrożność?

Podczas ciąży należy powstrzymać się od współżycia gdy występują:

 • krwawienia z pochwy
 • zagrażające poronienie
 • zagrażający poród przedwczesny
 • niewydolność cieśniowo-szyjkowa (popularnie zwana niewydolną szyjką macicy)
 • odpływanie płynu owodniowego
 • łożysko przodujące lub nisko schodzące (łożysko pokrywające całkowicie lub częściowo ujście wewnętrzne kanału szyjki macicy)
 • choroba przenoszona drogą płciową u któregoś z partnerów (wówczas zalecane są stosunki w prezerwatywie)
 • ostrożność wskazana jest w ciąży mnogiej (bliźniaczej, trojaczej lub więcej)

Seks w ciąży – I, II czy III trymestr?

Jeśli nie występują przeciwwskazania natury medycznej można bezpiecznie uprawiać seks we wszystkich trymestrach ciąży.

Pierwszy trymestr (do 13. tygodnia ciąży) Zmiany hormonalne na początku ciąży i zmiany kształtu ciała (przede wszystkim powiększające się i bardziej wrażliwe na dotyk piersi) mogą sprawić, że kobieta czuje się bardziej seksowna i ma większą ochotę na miłość. Jednak te same wahania hormonalne mogą powodować nudności, wymioty, zmęczenie, senność i brak ochoty na seks.

Drugi trymestr (tygodnie 14.–27.) To najprzyjemniejszy czas w ciąży, gdy minęły wczesne objawy a nie są jeszcze dokuczliwe dolegliwości końcowych tygodni ciąży. Brzuch rośnie, ale wciąż jest na tyle mały, żeby móc wygodnie się kochać. W tym czasie też jest największe libido – często większe niż przed ciążą! Natomiast zwiększone ukrwienie narządów płciowych powoduje, że orgazmy mogą być intensywniejsze – co czasem niepokoi gdyż może prowadzić do skurczów macicy. Jeżeli ustępują one w ciągu 1-2 godzin od stosunku nie wymagają konsultacji lekarskiej.

Trzeci trymestr (tygodnie 28.–40.) Pod koniec ciąży zainteresowanie seksem maleje. W miarę jak brzuch się powiększa, większość pozycji seksualnych może być niewygodna. Pojawiają się dolegliwości gastryczne, zaparcia, parcie na mocz, bóle kręgosłupa. Obrzęki nóg, przyrost masy ciała i zmiana sylwetki mogą utrudniać aktywność seksualną. Pod koniec ciąży penetracja seksualna i orgazm mogą wywołać skurcze Braxtona-Hicksa - łagodne skurcze występujące u większości kobiety pod koniec ciąży, które czasami po współżyciu mogą zamieniać się w długie, nieprzyjemne twardnienie brzucha.

Seks w ciąży – jak zadbać o komfort

Występujące na początku ciąży objawy takie jak nudności, wymioty, zmęczenie, uczucie senności czy labilność emocjonalna mogą się przekładać na chęć współżycia. Powiększające się piersi dla jednych pań są źródłem dodatkowych przyjemności podczas pieszczot i stymulacji brodawek sutkowych, dla innych nieprzyjemnego odczucia bolesności i wzmożonego napięcia. Zmieniający się kształt ciała, zanik talii i przyrost wagi wpływają na samoakceptację i mogą powodować niechęć do współżycia. Dlatego niezwykle ważna jest jasna i  czuła komunikacja w związku, mówienie o swoich potrzebach i obawach w otwarty sposób.

Które pozycje seksualne są najlepsze w czasie ciąży?

Pozycje, które były preferowane przed ciążą i na początku ciąży, z czasem mogą być niewygodne lub nawet niebezpieczne w późniejszych etapach ciąży. Na przykład pozycja klasyczna czyli gdy kobieta leży na plecach (tzw. pozycja misjonarska). W drugim i trzecim trymestrze zalecane są pozycje:

 • kobieta na partnerze – pozycja na jeźdźca
 • stojąca,
 • pozycje tylne, np. siedząca tylna, kolankowo-łokciowa (tzw. na pieska)
 • na boku – tzw. pozycja na łyżeczkę.

Najważniejszy jest takie dobranie pozycji, aby stosunek był komfortowy i satysfakcjonujący dla obojga partnerów oraz niebolesny dla kobiety. Jeżeli dyskomfort podczas współżycia związany jest z obrzękiem warg sromowych i żylakami sromu można użyć żeli nawilżających z kwasem hialuronowym lub na bazie wody, co znacznie poprawia jakość i komfort podczas stosunku.

Intymność

Jeśli są powody medyczne lub kobieta nie ma chęci na współżycie warto budować intymność z partnerem aby okazywać sobie miłość i zainteresowanie. Intymność to coś więcej niż seks a miłość i uczucie można wyrazić na wiele sposobów, np.:

 • przytulanie
 • całowanie
 • masaż
 • petting i necking
 • seks oralny

Seks w ciąży – czy przyspiesza poród

Seks w czasie ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, może powodować skurcze macicy. W późnej ciąży orgazm lub penetracja seksualna mogą wywołać skurcze Braxtona Hicksa. Jednak te skurcze nie wskazują ani nie wywołują akcji porodowej, nie powinny więc być powodem do obaw. W okresie okołoporodowym współżycie jest przez lekarzy-położników nawet zalecane, ponieważ w spermie znajdują się oksytocyna i prostaglandyny – związki chemiczne, które rozpulchniają szyjkę macicy i mają działanie naskurczowe. Również oksytocyna uwalniana podczas orgazmy u kobiety wzmaga czynność skurczowa macicy i przyspiesza akcję porodową.

Seks po porodzie – jak szybko można uprawiać seks po porodzie?

Macica po urodzeniu łożyska to wielka rana, która jest otwartą drogą dla wszelkiego rodzaju patogenów. Podczas współżycia jest zawsze większe ryzyko wprowadzenia różnego rodzaju drobnoustrojów do dróg rodnych kobiety. Wstrzymanie się od seksu przez okres połogu (6 tygodni po porodzie) chroni kobietę przed poporodowym zapaleniem endometrium, mogącym doprowadzić także do zapalenia otrzewnej. Dlatego dopóki nie ustąpi krwawienie poporodowe nie powinno się odbywać stosunków pochwowych; zalecane jest powstrzymanie się od współżycia do czasu kontrolnej wizyty poporodowej u lekarza-ginekologa Popęd seksualny po porodzie może być niższy niż zwykle. To normalne! Zmęczenie, stres związany z opieką nad dzieckiem, brak wiedzy i wprawy w postępowaniu z noworodkiem, problemy z piersiami podczas laktacji mogą wpływać na libido. Jeśli nie chcesz lub nie masz siły uprawiać seksu, spróbuj innych sposobów na utrzymanie intymnej relacji ze swoim partnerem.

Większość par wraca do aktywnego życia seksualnego w pierwszym roku życia dziecka. Kobieta i jej partner muszą także zdawać sobie sprawę ze zmiany warunków anatomicznych w pochwie po porodzie drogami natury, co może znacząco wpływać na komfort współżycia. Dlatego niezwykle ważna jest edukacja przedporodowa i ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla). Aby je wzmocnić ściśnij mięśnie, których używasz, aby zatrzymać przepływ moczu i przytrzymaj je przez 10 sekund. Zrób to 10 do 20 razy z rzędu co najmniej trzy razy dziennie (ok. 100 powtórzeń dziennie). Konieczne może być stosowanie lubrykantów z kwasem hialuronowym w celu zmniejszenia dyskomfortu suchości pochwy. Trzeba także pamiętać o skutecznej i bezpiecznej antykoncepcji podczas karmienia piersią.

Źródła

 

1. Kremska A., Wróbel R., Kołodziej B. et al. Zachowania seksualne kobiet w ciąży Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie Rzeszów 2013; 1: 75–85

2. Staruch M., Kucharczyk A., Zawadzka K. Sexual activity during pregnancy Neuroendocrinol Lett 2016; 37 (1): 53-58

3. Lockwood CJ, et al. Prenatal care: Initial assessment https://www.uptodate.com/contents/search

4. Gabbe SG, et al. Preconception and prenatal care. In: Obstetrics: Normal and Problem Pregnancies 7th ed. Elsevier; 2017  https://www.clinicalkey.com

5. Frequently asked questions. Pregnancy FAQ090. Early pregnancy loss. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/Patients/FAQs/Early-Pregnancy-Loss 6.    Lee J.T., Lin C.L., wan G.H. et al. Sexual Positions and Sexual Satisfaction of Pregnant Women Journal of Sex & Marital Therapy 2010; 36:408–420