Wegetarianie nie jedzą mięsa ale czy wiesz, że istnieje kilka rodzajów diet wegetariańskich, które znacznie się od siebie różnią?

LAKTOOWOWEGETARIANIZM - Polega na rezygnacji z potraw mięsnych oraz ryb. Pozwala na włączenie do racji pokarmowej produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mleko i jego przetwory, miód oraz jaja.

LAKTOWEGETARIANIZM - Z jadłospisu eliminujemy mięso, ryby i jajka. Możemy włączyć do diety mleko i jego przetwory.

OWOWEGETARIANIZM - Dieta, która z produktów zwierzęcych dopuszcza jedynie spożywanie jajek.

WEGANIZM – Bardziej wymagająca forma wegetarianizmu, polegająca na rezygnacji ze wszystkich produktów zwierzęcych i ich pochodnych, uwzględnia w racji pokarmowej tylko produkty roślinne.

FRUTARIANIZM – Mało popularna i bardzo restrykcyjna forma wegetarianizmu. Fruktarianie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, które musieliby zerwać. Ich pokarmem są owoce, które same spadną z drzewa. Dopuszczają także jedzenie małych ilości zielonych liściastych warzyw (szpinak, sałata). –

WITARIANIZM - Dieta polegająca na spożywaniu wyłącznie surowych warzyw i owoców. Odrzuca jakiekolwiek potrawy poddane obróbce cieplnej powyżej 40C.. Witarianie rezygnują również z ciepłych napojów.

Pamiętaj, że nagłe przechodzenie na taką dietę bez odpowiedniej suplementacji brakujących składników może spowodować poważne szkody w Twoim organizmie. Dieta wegetariańska może również wpływać na zaburzenia gospodarki hormonalnej dlatego też radykalne zmiany w swoim odżywianiu skonsultuj z dietetykiem. Zwiększenie ilości warzyw i owoców w Twojej diecie przyniesie korzyści także bez rezygnacji z produktów mięsnych, ryb czy nabiału.