Bakterie próchniczotwórcze pojawiają się u dziecka wraz pierwszym zębem. Jak karmienie piersią może przyczynić się do próchnicy?

Mleko ludzkie należy uznać za najlepszy pokarm dla dziecka nie tylko ze względu na skład. To równieżkarmienie piersią, które dla dziecka jest znakomitą formą profilaktyki zgryzu. Karmienie naturalne pozwala  bezproblemowo przejść z fizjologicznego tyłozgryzu do zgryzu prawidłowego. - Dzieje się to za sprawą przymusowego wysuwania żuchwy w czasie procesu ssania piersi, nie zapewni tego nawet najlepiej ukształtowany smoczek - mówi dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska, specjalista stomatologii Enel-Med.

Zęby, bakterie i cukier

Jak wszystko, również i podaż cukru musi mieć swoje granice. Gdy pojawiają się zęby, wraz z nimi  bakterie próchnicotwórcze. Dla nich powierzchnia zębów to naturalne środowisko do kolonizacji. To normalny skład bakteryjny uzębionej jamy ustnej: brak zębów to brak bakterii próchnicotwórczych.  - Każda forma organiczna , w tym bakterie potrzebują pokarmu i tu należy brać pod uwagę fakt, że oprócz wielu dobrodziejstw karmienia naturalnego istnieją też zagrożenia - mówi dr Ostrowska - Różańska. Mleko ludzkie, tak jak krowie, posiada w swoim składzie laktozę czyli cukier mlekowy. 

Oprócz niewątpliwych wartości odżywczych dla dziecka mleko jest niestety znakomitym substratem dla bakterii. Biorąc pod uwagę naturalną lepkość mleka i jego zawartość cukru, mamy prawo obawiać się, że mimo dobrych intencji może przynieść ono również wiele szkód. Głównie w postaci sporej aktywności próchnicotwórczej bakterii kolonizujących się na powierzchni zębów mlecznych. Możemy mieć jednak wpływ na ich ilość.

Karmienie na noc

Statystyki wskazują, że najdłużej utrzymujemy wieczorne karmienie piersią, co ma to działanie emocjonalne. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa co powoduje szybkie zasypianie. Tym samym pozostawiamy jednak resztki mleka w jamie ustnej dziecka. Generalnie lekarze stomatolodzy w kwestii płynów rekomendują w nocy podawanie jedynie wody - zaznacza specjalista stomatologii w Enel-Med.

Długie karmienie piersią przyczyną próchnicy?

Zwrot "długie karmienie" może być różnie interpretowane. Dziecku zaleca się wprowadzanie stałych pokarmów po 6. miesiącu życia. Tym samym, z czasem naturalnie redukujemy ilość karmień piersią. Taką zależność wszyscy rozumieją, ze zrozumieniem przyjmuje się również ograniczanie przekąsek między posiłkami. Nie zawsze dostrzega się jednak zależność między nocnym dokarmianiem a występowaniem próchnicy.  - Cukier  to cukier, niezależnie z jakiego źródła pochodzi, może być groźny dla zębów dziecka - przestrzega dr. Różańska - Ostrowska. 

Próchnica butelkowa

Mleko matki jest  lepsze niż to z butelki. Próchnica butelkowa to nie tylko efekt działania mleka syntetycznego, ale każdej słodkiej i lepkiej zawartości podanej w butelce. To efekt kaszek i różnych soków  podawanych przede wszystkim w nocy. To w właśnie w mroku nocy czai się słodkie zagrożenie dla zdrowych zębów twojego dziecka, warto o tym pamiętać!