Posyłając dziecko po raz pierwszy do szkoły, trzeba sobie zdawać sprawę, że wybór między tornistrem a plecakiem ma bardzo duże znaczenie w kontekście obecnego i przyszłego zdrowia dziecka. Źle dobrany plecak będzie miał wpływ na kształtowanie się wad postawy, co może się nawet przyczynić do poważnych problemów zdrowotnych.

Plecak dla dziecka czy tornister dla dziecka – czyli jak wybrać plecak dla dziecka?

Decydując się na wybór między tornistrem a plecakiem, warto poznać wady i zalety obu opcji. Jeśli chodzi o tornister, to często nazywa się go jedyną słuszną opcją, ponieważ jest odpowiednio usztywniony, zapewnia kręgosłupowi pomoc w zachowaniu prawidłowej postawy. Istotne jest, aby nie decydować się na zbyt ciężkie egzemplarze, ponieważ dzieci dopiero rozpoczynające naukę nie powinny obciążać kręgosłupa ciężarami przekraczającymi 10% ich własnej masy. Z kolei plecaki mają jedną zasadniczą przewagę nad tornistrami – są o wiele lżejsze. Na dodatek, często mają paski do zapięcia w pasie, co pozwala lepiej rozłożyć ciężar. Niejednokrotnie też, choć nie mają całkowicie usztywnionych pleców, to plecaki mają lekko wzmocnione oparcia, co również pomaga zachować prawidłową postawę.

Warto tu również wspomnieć o innych trendach, a zwłaszcza o plecaku lub tornistrze wyposażonym w rączkę i kółka. Na prostej nawierzchni pozwala to znacząco zaoszczędzić energię, dodatkowo zabierając więcej rzeczy – sytuacja może się komplikować, gdy mamy do przebycia nierówny teren, w którym tornister czy plecak na kółkach trzeba często podnosić. Jeśli zaś chodzi o torbę przewieszaną przez ramię – to nie jest ona wskazana w młodym wieku, ponieważ wywołuje nacisk na jedną stronę, nawet jeśli przewieszamy ją w poprzek. W tym wypadku wybór rozgrywa się między plecakiem a tornistrem. Warto wymienić cechy, które powinny one spełniać, by nie obciążać kręgosłupa i nie przyczyniać się do powstawania wad postawy.

Przede wszystkim, zarówno plecaki, jak i tornistry powinny mięć usztywniony i wyprofilowany tył, który będzie dobrze przylegał do pleców dziecka. Ważne jest, aby tył był sztywny, ponieważ zapobiega to uwieraniu pleców przez książki i inne przedmioty. W przypadku modelu z kółkami i rączką trzeba sprawdzić, czy ta nie wbija się w plecy podczas noszenia. Kolejną cechą, którą powinno się kierować przy wyborze plecaka lub tornistra dla dziecka jest ilość kieszonek – wrzucenie wszystkiego do jednej kieszeni rzadko pozwala utrzymać porządek, poza tym plastikowe butelki wypełnione wodą lub innymi płynami mogą powodować znaczny dyskomfort, gdy będą uciskały plecy. Ostatnim czynnikiem o podobnej mocy decydującej jak poprzednie są wygodne szelki – muszą być jednocześnie szerokie i miękkie, by nawet długie noszenie tornistra lub plecaka nie sprawiało żadnych problemów.

Czasami widuje się sytuację, w których dziecko idące do pierwszej klasy nosi na plecach ogromny tornister. Aż za często można spotkać się z sytuacją, że plecak zwisa dziecku poniżej dolnej części pleców lub jest dla niego zwyczajnie za szeroki. Każda z takich sytuacji może przyczynić się do rozwoju wad postawy (skrzywienia kręgosłupa u dzieci), mogącej mieć dalekosiężne konsekwencje w życiu młodego człowieka. Przede wszystkim, powinno się uważać, aby plecak po wyregulowaniu nie był szerszy niż ramiona dziecka, nie zwisał mu na pupę, a jego góra nie powinna wystawać ponad ramiona. Dochodzi do tego kwestia wagi plecaka oraz jego zawartości.

Wady postawy u dzieci, a za ciężkie tornistry

Należy mieć na uwadze, że kręgosłup dziecka nie powinien podlegać nadmiernym obciążeniom. Za nadmierne obciążenie uznaje się każde, które przekracza 10%-15% wagi dziecka. Oznacza to, że 30-kilogramowy 7-latek nie powinien nosić więcej niż 3-3,5kg. Jest kilka prostych zasad, które pozwolą na zmniejszenie wagi tornistra lub plecaka. Przede wszystkim warto zapoznać się z wagą plecaka przed jego zakupem i zdecydować się na mniejszy i lżejszy model. Zamiast kupować zeszyty w twardych okładach, można wyposażyć się w ich lżejsze wersje pozbawione cięższych elementów. Do tego warto ograniczy ilość przyborów szkolnych – nie zawsze trzeba mieć ze sobą zestaw trzydziestu kredek lub nosić farby. Mądrzej jest również szukać lżejszych zamienników potrzebnych dziecku przedmiotów – zamiast kuferka z kanapkami, można owinąć je w folię lub w papier. Trzeba mieć na uwadze, że każde pół kilograma mniej na plecach dziecka, to większe szanse na zdrowy kręgosłup i brak wad postawy.

Bardzo ważne jest dla każdego rodzica zadbanie o postawę dziecka właśnie w momencie pójścia do szkoły. Kręgosłup wtedy nie ma łatwej pracy, ponieważ gwałtowny wzrost kośćca nie pociąga za sobą gwałtownego wzrostu mięśni, w związku z czym bardzo łatwo (poprzez nieodpowiedni plecak lub złe nawyki) wyrobić sobie postawę, która w przyszłości poskutkuje skrzywieniami kręgosłupa u dzieci. Najczęstszym przypadkiem wad postawy u dzieci jest skolioza, która ma największą szansę na powstanie na początku wieku szkolnego oraz na początku wieku dojrzewania.


Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa. Patrząc na kręgosłup dziecka z tyłu, widać, że nie rośnie od prosto, a wygina się w łuki, najczęściej w okolicach lędźwi, piersi lub szyi. Nierówne ułożenie łopatek to jedna z najbardziej emblematycznych cech skoliozy. Pomimo tego, że skolioza może mieć przyczynę wewnętrzną, to zazwyczaj jej przypadki wynikają z braku ruchu i złych nawyków odnośnie zachowywania postawy. Siedzący tryb życia, zwłaszcza u młodszego pokolenia, może zbierać bardzo poważne żniwo w postaci skoliozy – nieprawidłowe ułożenie nóg podczas siedzenia, garbienie się, noszenie za ciężkich tornistrów i plecaków to możliwe przyczyny zachorowania dziecka na skoliozę. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jak dziecko nosi plecak i czy nie jest on przeładowany.

W związku z tym warto przed wysłaniem dziecka do szkoły, dokonać właściwego wyboru plecaka szkolnego lub tornistra. Trzeba brać pod uwagę nie tylko jego ciężar i poręczność, ale także to, czym zostanie zapakowany i czy jego zawartość nie obciąży za bardzo kręgosłupa dziecka. Jest to szczególnie ważne podczas pierwszych lat edukacji oraz podczas okresu dojrzewania, ponieważ wtedy następuje gwałtowny przyrost kośćca, co wystawia go na działania mogące prowadzić do wad postawy.