O niepowodzeniach w sypialni i niemożności osiągnięcia orgazmu rozmawiamy z Julią Pielok specjalistką seksuologii, na co dzień pracującą w Enel-Med. Skąd się bierze anorgazmia i jak się ją leczy?


Skoro poruszamy temat anorgazmii, to zacznijmy od tego, czym jest orgazm?

To bardzo ciekawe pytanie, bo jak to często w psychologii, to zależy. Głównie od tego, czy pytamy o mężczyznę czy kobietę. Z reguły temat jest bardziej skomplikowany w przypadku kobiet. U mężczyzn to prostsza droga, gdyż orgazm wiąże się głównie z wytryskiem, ale nie zawsze. Nie ma obowiązku, by orgazm równał się wytryskowi. Czasami niektórzy przeżywają to oddzielnie. Jeśli chodzi o kobiety, to może być różnie. Jest poczucie maksymalnej satysfakcji, stan oderwania od rzeczywistości, występują skurcze mięśni wokół pochwy i odbytu. U kobiet i mężczyzn orgazm jest kulminacyjnym momentem natężenia podniecenia. To najkrótsza definicja orgazmu.

Czy problem anorgazmii dotyczy jedynie kobiet?

Nie. Dotyczy obu płci, choć u mężczyzn popularniejsze są zaburzenia erekcji czy przedwczesny wytrysk.

Jakie są główne przyczyny anorgazmii?

W seksuologii przyczyny dzielimy na medyczne - związane np. z zaburzeniami układu nerwowego lub hormonalnego i innych oraz psychologiczne. Wśród przyczyn psychologicznych możemy wymienić: pewne uwewnętrznione postawy, jak nadmierna religijność i światopogląd związany z wykluczeniem przyjemności ze sfery seksualnej, a także nieumiejętność zrelaksowania się, nadmierny stres, zahamowania, niska samoocena, poczucie wstydu. Powodem braku orgazmu mogą być kłopoty w relacji. Warto pamiętać, że zaburzenia orgazmu to pewne spektrum: może on nie występować w ogóle lub jego jakość może być obniżona. Brak orgazmu może występować od zawsze lub być nabyty. To też różnicuje terapię. Często się zdarza, że od młodego wieku nie ma przyzwolenia, by mieć przyjemność z seksu. Wówczas taka osoba zamyka się na bliskość i leczenie będzie koncentrowało się na zmianie tej postawy.

Skoro znamy przyczyny anorgazmii, to jak możemy ją leczyć?

Zależy od jej przyczyny. W przypadku problemu wywołanego powodami medycznymi leczenie będzie kierowane przez lekarza seksuologa (np. dolegliwości poporodowe). Jeżeli przyczyny są psychologiczne to stosujemy terapię psychoseksuologiczną. Przy kłopotach w związku prowadzimy terapię partnerską.

Czy przy tym schorzeniu możemy mówić o stosowaniu jakichś ćwiczeń?

Przy anorgazmii koncentrujemy się na zmysłowym rozbudzeniu ciała. Gdy pacjent ma problem ze swoją seksualnością, to orgazm podświadomie może być hamowany. Zaleca się wtedy sesje relaksacyjne (np. masaże, kąpiele) oraz poznawanie swojego ciała. Na początek indywidualnie, a następnie z partnerem/partnerką. Krok po kroku pozwalamy sobie na coraz większe rozbudzanie.