Afty i pleśniawki to dość powszechny problem -  bolesny i uciążliwy w życiu codziennym. Skąd się bierze, w jaki sposób można wrócić do zdrowia?

Czym są afty?
Afty to drobne owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Z reguły mają wielkość od 1 mm do 2 cm i występują na języku, podniebieniu miękkim, bądź błonie śluzowej wewnętrznej strony policzków. Objawem mogącym towarzyszyć wystąpieniu okrągłych, pokrytych białym nalotem z czerwonym obrzeżem plamek, są powiększone okoliczne węzły chłonne. Gdy afty pojawiają się należy zwrócić się do lekarza specjalisty, gdyż ich obecność może oznaczać poważniejszą dolegliwość.

Przyczyny wystąpienia aft
Główną przyczyną wystąpienia, szczególnie mniejszych aft, jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Pojawieniu się aft sprzyjają też: choroby zębów, uszkodzenia mechaniczne spowodowane aparatami ortodontycznymi, źle dopasowana proteza i antybiotyki o silnym działaniu. Gdy afty mają większe rozmiary i pojawiają się grupowo można łączyć to z: niedoborem witamin i składników mineralnych (żelaza, kwasu foliowego, witamin z grupy B), zaburzeniami hormonalnymi, podrażnieniami wywołanymi nieodpowiednią pastą do zębów, autoagresją czy chorobami autoimmunologicznymi. Częste nawracanie aft może być objawem infekcji grzybiczych, chorób migdałków lub zapalenia zatok. Coraz częściej mówi się, że wystąpienie aft może mieć podłoże genetyczne.

Leczenie aft
Z reguły afty znikają samoistnie i nie wymagają specjalistycznego leczenia. Jednak dla przyspieszenia odnowienia błony śluzowej i ograniczenia bólu można stosować dostępne bez recepty preparaty, głównie maści i płyny do płukania jamy ustnej. Jeżeli problem się powtarza, należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Ten, na podstawie oględzin może zlecić badanie krwi, by wykluczyć choroby drobnoustrojowe. Wówczas specjalista może wdrożyć leczenie antybiotykowe lub sterydowe. Warto także samemu podjąć kroki niwelujące występowanie aft. Zacznijmy od odpowiedniej diety, wprowadzając do niej posiłki bogate w witaminy A, B, C i E.

Co to są pleśniawki?
Wielu pacjentów myli afty z pleśniawkami, których przyczyną są grzyby. Są one o wiele mniej bolesne. Pleśniawki, to rodzaj kandydozy jamy ustnej, wywołany drożdżakiem Candida albicans powodujący powierzchowną infekcję błony śluzowej. Występują głównie na języku oraz podniebieniu i mają formę białych plamek (nalotu). Częściej pojawiają się u dzieci i niemowląt. Do zarażenia może dojść już w łonie matki lub podczas karmienia piersią. Jest to efekt wkładania przez dzieci do buzi wszystkiego, co mają akurat pod ręką. Z kolei u dorosłych pleśniawki występują, gdy następuje znaczny spadek witamin z grupy B12, kwasu foliowego i żelaza oraz przy obniżonej wydolności układu odpornościowego. Dodatkowo brak należytej higieny czy choroba przebyta w dzieciństwie mogą potęgować wystąpienia schorzenia.
Pleśniawek nie należy bagatelizować, gdyż rozprzestrzeniający się grzyb może dotrzeć do wewnątrz organizmu. W przypadku tej choroby warto udać się do lekarza specjalisty, bo leczenie na własną rękę bywa nieskuteczne. Z reguły leczenie polega na przecieraniu zainfekowanych miejsc lekami przeciwgrzybiczymi, ale bywa, że wymagane jest leczenie antybiotykowe.

W obu schorzeniach najważniejsza jest dbałość o higienę jamy ustnej, w tej kwestii warto zrobić sobie rachunek sumienia!