Każdy z nas marzy o pięknych białych zębach, ale nie zawsze robimy wszystko, aby prawidłowo o nie dbać. Co więcej, często sami sabotujemy swój zdrowy uśmiech, pozwalając złym nawykom zakorzenić się w naszej codziennej rutynie. Jakich zasad higieny jamy ustnej powinniśmy przestrzegać? Jak zadbać o zęby w pracy i w domu?

Błędy w dbałości o zęby nie ograniczają się do złej techniki szczotkowania czy wyboru nieodpowiedniej szczoteczki i pasty. Bardzo wiele problemów z zębami wynika także z niewłaściwych nawyków.

Szkodliwe nawyki dla zębów

Utrata szkliwa zębów, próchnica, choroby dziąseł – to tylko niektóre z konsekwencji braku właściwej dbałości o higienę jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie zębów i regularne wizyty u dentysty nie rozwiążą jednak wszystkich problemów. Kłopoty z uzębieniem mogą być spowodowane także niezdrowymi nawykami, z których istnienia nie zawsze nawet zdajemy sobie sprawę.

Do najczęstszych nawyków szkodliwych dla zębów można zaliczyć:

  • Zbyt mocne szczotkowanie – zbyt mocne szczotkowanie może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, a w konsekwencji do pojawienia się nadwrażliwości zębów, a nawet recesji dziąseł i odsłonięcia korzeni zębowych.
  • Złe nawyki żywieniowe – jedzenie słodyczy pobudza bytujące w jamie ustnej bakterie do produkcji kwasów niszczących szkliwo, co może skutkować próchnicą. Także dieta, która nie dostarcza wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, m.in. witamin C, D i K, a także wapnia i magnezu, może skutkować osłabieniem zębów i dziąseł.
  • Palenie papierosów – dym papierosowy zawiera substancje smoliste i inne toksyny, które uszkadzają komórki tkanki wyścielającej jamę ustną. Palenie skutkuje więc wolniejszą regeneracją tej tkanki, upośledza wytwarzanie śliny i przyczynia się do rozwoju chorób dziąseł  oraz nowotworów jamy ustnej, a także do powstawania nieestetycznego nalotu.
  • Obgryzanie paznokci i długopisów, ślinienie palca przed przewróceniem kartki w książce lub gazecie – te niedostrzegane przez większość z nas nawyki skutkują przenoszeniem do ust milionów drobnoustrojów chorobotwórczych. Otwieranie zębami kapsli od butelek czy próby przegryzania czegoś, co nie jest jadalne, mogą skończyć się naruszeniem szkliwa albo nawet uszkodzeniem mechanicznym zęba.

Zasady dbania o zęby

Aż 97% dorosłych Polaków cierpi na próchnicę zębów. Dlatego choć wszyscy znamy podstawowe zasady higieny jamy ustnej, warto przypomnieć je jeszcze raz.

Aby właściwie dbać o zęby, należy:

  • myć i nitkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku),
  • zwalczyć wspomniane powyżej szkodliwe nawyki,
  • nie lekceważyć bruksizmu i mocnego zaciskania zębów,
  • stosować zdrową i zbilansowaną dietę,
  • wyposażyć się w specjalną szynę ochronną, jeśli czynnie uprawia się sport.

Jak dbać o zęby, żeby móc się cieszyć pięknym uśmiechem? Regularne wizyty u specjalisty stomatologii i szczotkowanie zębów po każdym posiłku to nie wszystko. Czasem do zadbania o piękny uśmiech potrzebna jest także zmiana szkodliwych nawyków. Może ona wymagać wielu wyrzeczeń, ale jeśli uda nam się jej dokonać, efekt będzie widoczny przez długie lata.