Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób, jednak picie kawy czy herbaty, palenie papierosów lub zażywanie antybiotyków mogą powodować żółknięcie zębów. Na szczęście, wybielanie zębów staje się coraz popularniejsze i łatwiej dostępne. Istnieje kilka sposobów na poprawę rozjaśnienie przebarwień, niektóre z nich dostępne są jedynie u profesjonalnego stomatologa, podczas gdy inne można samodzielnie zastosować w domu.

Przebarwienia mogą powstawać z różnych powodów - nadmierne spożywanie kawy, herbaty lub czerwonego wina wpływa negatywnie na kolor uzębienia. Kolejnym wrogiem pięknego uśmiechu są papierosy, uważane na najczęstszy powód wybielania zębów. Dodatkowo, niektóre antybiotyki, szczególnie z grupy tetracyklin, mogą być przyczyną powstawania przebarwień. Przed wybielaniem zębów, zarówno w domu, jak i w gabinecie stomatologicznym, należy przede wszystkim zadbać o zdrowie jamy ustnej. Wybielanie zębów z niewyleczonymi ubytkami jest bolesne i może prowadzić do nadwrażliwości.

Wybielanie - metody domowe

Obecnie na rynku dostępne jest kilka metod wybielania zębów do stosowania w domu. Preparaty wybielające są bezpieczne, pod warunkiem przestrzegania zaleceń producenta. Domowe sposoby, mimo skuteczności, nie dadzą takiego efektu jak wizyta u specjalisty, dodatkowo, wybielanie zębów na własną rękę trwa dłużej, a efekty nie są długotrwałe. Dlatego przed zastosowaniem domowych metod, warto zastanowić się, czy efekt, jaki można w ten sposób uzyskać, będzie spełniał oczekiwania. Do najbardziej rozpowszechnionych metod wybielania zębów w domu należą:

  • Pasty wybielające - stosowane zamiast zwykłej pasty do zębów, najlepiej po każdym posiłku. Korzystanie z past wybielających pozwala jedynie na rozjaśnienie odcienia zębów, co może nie przynosić zadowalających efektów.
  • Paski żelowe – paski nasączone wybielającą substancją nakłada się na zęby na 30 minut. Kurację należy stosować dwa razy dziennie do uzyskania pożądanego rezultatu. Raz na pół roku warto powtórzyć zabieg, w celu utrwalenia osiągniętego wybielenia.
  • Nakładki – Przypominające ochraniacze bokserskie nakładki zagryza się na górnej lub dolnej szczęce. Metodę tę należy stosować przez 5 dni, od 20 do 30 minut dziennie.
  • Żel wybielający – Żel nakładany jest ze strzykawki na specjalny ochraniacz, który następnie umieszczany jest na zębach. Ten sposób znany jest ze skuteczności, jednak efekt końcowy zależy od zastosowanego preparatu.

W Internecie znaleźć można mnóstwo metod wybielania zębów z użyciem ogólnie dostępnych substancji. Papka z sody oczyszczonej i wody utlenionej, sól lub sok z cytryny to tylko niektóre ze sposobów polecanych przez internautów. Zabiegi tego typu nie dość, że nieskuteczne, mogą być również groźne dla zdrowia jamy ustnej. Silnie podrażniające substancje mogą powodować uszkodzenie błony śluzowej policzków lub dziąseł, w ostateczności prowadząc do tworzenia się bolesnych ranek i aft.

Profesjonalne sposoby na wybielenie zębów

Wizyta u stomatologa będzie wiązała się z większymi kosztami, ale efekty wybielania będą spektakularne. Istnieje kilka metod na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu w gabinecie stomatologicznym.

  • Naświetlanie – to najpopularniejsza metoda z użyciem lamp polimeryzacyjnych. Lekarz przed trwającym od 20 do 80 minut zabiegiem zabezpiecza dziąsła przy pomocy żywicy w piance. Następnie nakłada na zęby silnie wybielająca substancję i naświetla je specjalną lampą. Czasami do uzyskania wymarzonego efektu potrzebny jest więcej niż jeden zabieg.
  • Wybielanie laserowe – Podobnie jak przy naświetlaniu na zęby nakładana jest substancja wybielająca, która aktywowana jest światłem lasera. Ta metoda jest tańsza od naświetlania, za to mniej skuteczna.
  • Nakładki z żelem – stomatolog na początku wizyty robi wycisk szczęki, na podstawie którego produkowane są indywidualnie dopasowane nakładki. Nakładki razem z żelem stosowane są samodzielnie, podobnie jak w opisanej wyżej metodzie domowej. Jednak żele dostępne u stomatologa wybielają dużo silniej od tych, które można kupić w aptece.

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody wybielania zębów warto skonsultować się ze stomatologiem, który pomoże wybrać odpowiedni produkt. Takie konsultacje najczęściej są darmowe i nie zobowiązują do skorzystania z usług wybranego gabinetu. Po przebytym zabiegu wybielania najlepiej wyrobić w sobie zdrowe nawyki, które pozwolą cieszyć się pięknym uśmiechem na dłużej. Mycie zębów po każdym posiłku, unikanie picia dużej ilości kawy czy herbaty oraz rzucenie papierosów zdecydowanie wydłużą efekt wybielania.