Nie bój się implantów, które pomogą Ci zadbać o zdrowie i estetykę. O uzupełnianiu braków w uzębieniu mówi dr hab. Marzena Wyganowska- Świątkowska, specjalistka implantologii z poznańskiego oddziału Enel-Med.

Kiedy wybieramy implanty?

Implanty, które funkcjonalnie zastępują utracone zęby, zakładamy żeby zwiększyć komfort żucia i tym samym zadbać o zdrowie całego organizmu, ale także kiedy chcemy poprawić estetykę uśmiechu. Inaczej myślimy o implantach w odcinku przednim, gdzie liczy się przede wszystkim estetyka, inaczej w odcinku bocznym, gdzie dominuje funkcjonalność, ale zawsze na decyzję o wyborze implantu w leczeniu  determinuje wskazanie protetyczne. Zawsze liczy się to, żeby dobrze żuć.

Jakie plusy mają implanty w porównaniu do innych sposobów uzupełnień?

Implant jest dobrym rozwiązaniem kiedy chcemy oszczędzić zdrową tkankę zęba, bo przy zakładaniu mostu protetycznego zawsze trzeba ząb oszlifować. Implanty umożliwiają wykonanie protez stałych, mostów i koron, dzięki czemu unikamy protez ruchomych oraz chronimy przyzębie. Jest to niezwykle ważne np. dla pacjentów z bezzębiem. Także w sytuacji, w których most protetyczny traci jeden z filarów, implanty mogą go zastąpić bez konieczności wymiany całej dotychczas wykonanej pracy protetycznej. Przede wszystkim ważne jest, że uzupełniamy braki zębowe.

Czy uzupełnianie brakujących zębów jest ważne dla zdrowia?

Utrata zęba zawsze prowadzi do utraty kości, która go otacza oraz zmienia zwarcie i często kształt łuków zębowych. Zęby sąsiednie zaczynają się przechylać, a dodatkowo dochodzi do wysuwania zębów z zębodołu. Bardzo silnie zmienia się kontakt między zębami, co wpływa na napięcie mięśni. To zaburzone napięcie mięśni wpływa na staw skroniowo-żuchwowy, może także prowadzić do silnych bólów głowy, migren, bólu oka lub karku. Każdy z zębów ma swoje odzwierciedlenie w całym ciele i to co uszkadzamy w jamie ustnej przenosi się na cały nasz aparat ruchowy. Bez uzupełnień możemy np. zacząć krzywo chodzić albo przeciążać jedno z bioder, nasz organizm to system silnie połączony.

Kiedy powinno się decydować na implanty?

Czas posadawiania implantów jest w stomatologii określony. Ze względu na czas mijający od utraty zęba dzieli się na cztery okresy, z czego ten najbardziej korzystny to czas między 4-8 tygodniem. W tym okresie dziąsło jest już ładnie wygojone, a nie zanika jeszcze wyrostek zębodołowy.

Kiedy implanty są wykluczone?

Są takie sytuacje, kiedy implantów nie zakładamy i przyczyna jest przede wszystkim indywidualny stan zdrowia. Dotyczy to szczególnie pacjentów z osteoporozą typu 3 i 4, ludzi narażonych na ogólnoustrojowe infekcje obniżające odporność, jak chociażby HIV. Także u osób, które nadużywają alkoholu, zażywają narkotyki lub palą powyżej 15 papierosów dziennie. Implantów nie polecamy także przy silnie zaawansowanej chorobie przyzębia.

Czy implant może się nie przyjąć?

Zdarzają się takie przypadki, najczęściej w okresie pierwszych ośmiu tygodni. Nie oznacza to jednak nic złego dla naszego zdrowia. Przyczyny są bardzo różne, infekcja bakteryjna, brak stabilizacji po założeniu, ale często chodzi o metabolizm kości. Jeśli kość przez wiele lat nie była obciążana, a teraz chcemy, by się przemodelowała, może tego na początku nie robić. Tracimy wtedy implant, ale kość dostaje sygnał i powtórna implantacja jest już wtedy dobrze przyjęta.

Czy implanty stanowią jakieś zagrożenie?

Nie ma zagrożenia, implanty produkowane przez wiodące firmy zawierają czysty tytan lub cyrkon. Te metale są obojętne dla naszego organizmu i nie stanowią niebezpieczeństwa. Nie ma możliwości, by organizm zareagował alergicznie. Co powinniśmy jeszcze wiedzieć o implantach?Implantów nie należy się bać, trzeba jednak wybrać dobrego specjalistę. To nie powinien być przypadkowy gabinet. Niech zajmą się nami specjaliści - lekarz chirurg, lekarz periodontolog, od tego zależy czy implant będzie dobrze zaplanowany i posadowiony.