- Być może to dziwnie zabrzmi, ale choroba Hashimoto jest najlepszą z chorób tarczycy jaką można mieć. Leczenie hormonalne prowadzi się do końca życia, ale jest ono skuteczne i mało kłopotliwe - mówi dr Skórzewska, ginekolog endokrynolog. Czym jest choroba Hashimoto i jak z nią postępować tłumaczy specjalistka.

Co to jest choroba Hashimoto i jakie ma podłoże?

- Obecnie występuje bardzo duża rozpoznawalność tego rodzaju zaburzeń. Choroba Hashimoto jest to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (azt) Jest chorobą przewlekłą, do której skłonność zapisana jest w naszych genach. W związku z tym może się ona ujawnić, ale nie musi. Niekiedy człowiek żyje całe życie i nie zdaje sobie spraw, że tego rodzaju predyspozycje nosi w sobie. Choć samo zapalenie nie jest jednostką wymagającą leczenia to leczenia wymaga rozwijająca się w wyniku tej choroby niedoczynność tarczycy. W autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy uaktywniają się przeciwciała, które niszczą tarczycę. Dochodzi przez to do jej powolnego włóknienia, a z czasem, przy bardzo nasilonym procesie, może dojść do całkowitego zwłóknienia i zaniku gruczołu tarczycy.

Jakie objawy powinny niepokoić i kiedy należy zgłosić się do lekarza specjalisty?

Warto się zainteresować, gdy w rodzinie występowały przypadki autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. W ostatnich 15 latach w wyniku pojawienia się możliwości oznaczania przeciwciał tarczycowych okazało się, że osób posiadających te przeciwciała jest bardzo dużo. Sama obecność przeciwciał o niczym nie świadczy, gdyż może nigdy nie wywołać niedoczynności tarczycy. Choroby Hashimoto jako takiej nie leczymy. Leczymy niedoczynność tarczycy, do której dochodzi w wyniku tego procesu.

Objawami najczęściej wzbudzającymi niepokój są: osłabienie, wzmożona senność, uczucie zmęczenia, problemy z chudnięciem oraz wypadanie włosów. Są to objawy łatwe do zauważenia. Jeśli chodzi o objawy kliniczne są to: spadek ciśnienia krwi, uczucie senności oraz spowolnienie działania wszystkich organów człowieka (serca, jelit, nerek, itd.).

Czy prawdziwym jest stwierdzenie, że choroba Hashimoto, podobnie jak inne autoimmunologiczne częściej występują wśród kobiet?

- Zgadza się. Większość osób chorujących to kobiety, lecz nie tylko kobiety. Prawdopodobnie bierze się to z tego, gdzie one w układzie HLA (układzie zgodności tkankowej) są zapisane. Choroby nie są związane z chromosomem X, więc nie są determinowane płciowo. Niemniej jednak wszystkie choroby endokrynologiczne częściej występują u kobiet.

W związku z powyższym przy chorobie Hashimoto u kobiet może dochodzić do zaburzeń miesiączkowania, do zaburzeń cykliczności krwawień, ale też ich obfitości. Mogą zdarzać się również przypadki utraty ciąż, jeżeli jest niedoczynność tarczycy.

Czy niedoczynność tarczycy w wyniku choroby Hashimoto pojawia się w konkretnych okresach życia kobiety?

- To jest choroba, która może się ujawnić, gdy proces autoimmunologiczny zacznie się uaktywniać. Najczęściej dzieje się tak przy infekcjach wirusowych, dużym stresie, czy przewlekłej chorobie. Wówczas wrasta poziom przeciwciał i dochodzi do rozwijania się niedoczynności tarczycy. Sama ciąża też jest dla organizmu ogromnym stresem i dochodzi do zmian tolerancji immunologicznej, która się obniża. Po prostu uczymy się ją tolerować tak jakby to było obce ciało w nas. Często właśnie po porodzie okazuje się, że kobiety chorują na azt. Wcześniej choroba Hashimoto może nie dawać objawów, przez co nie wykonuje się badań. Tymczasem po ciąży rozwija się tzw. poporodowe zapalenie tarczycy, które może mieć charakter przejściowy, ale może rozwinąć się na tle autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

Co należy zrobić, by prawidłowo zdiagnozować chorobę Hashimoto?

- Trzeba przede wszystkim zgłosić się do lekarza specjalisty endokrynologa, który stwierdzi, czy istnieje potrzeba przeprowadzenia badań. Natomiast jeżeli ktoś chciałby sprawdzić to samodzielnie, warto zrobić TSH i poziom przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (aTPO), bo są one patognomiczne dla choroby Hashimoto. Można też oznaczyć poziom przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie, ale nie są one patognomiczne, czyli ich występowanie nie świadczy o chorobie Hashimoto. Decyzję, o tym, czy wdrożyć leczenie podejmujemy w zależności od poziomu TSH.

Choroba Hashimoto jest jedną z najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych?

- Statystycznie jest jedną z najczęściej rozpoznawalnych, gdyż mamy powszechne możliwości zdiagnozowania dzięki testom, które są ogólnodostępne i w przystępnej cenie. Być może to dziwnie zabrzmi, ale choroba Hashimoto jest najlepszą z chorób tarczycy jaką można mieć. Leczenie hormonalne prowadzi się do końca życia, ale jest ono skuteczne i mało kłopotliwe. Pozwala na komfortowe życie i nie wymaga żadnych operacji ani skomplikowanych zabiegów. Leki są tanie, powszechnie dostępne i bezpieczne. Gdybym miała wybierać jakąkolwiek chorobę  endokrynologiczną, którą chciałabym mieć to wybrałabym chorobę Hashimoto.

Dziękujemy za rozmowę!

 

Dr n. med. Katarzyna Skórzewska Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, z którą związana była do 2009 r. początkowo jako asystent a następnie adiunkt w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej; równocześnie była pracownikiem  Szpitala Klinicznego im. Dzieciątka Jezus przy Pl. Starynkiewicza oraz Szpitala Klinicznego im. Ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej. Zajmuje się endokrynologią ginekologiczną oraz leczeniem współistniejących u kobiet zaburzeń hormonalnych innych gruczołów wydzielania wewnętrznego.