Objawy zapalenia mięśnia sercowego mogą być nietypowe i przypominać dolegliwości towarzyszące wielu innym chorobom. Zwykle rozpoznaje się je u młodych osób z pojawiającymi się nagle objawami niewydolności serca lub uporczywą arytmią. O tym, jak rozpoznać zapalenie mięśnia sercowego i jak wygląda jego leczenie, opowiada specjalista kardiologii lek. Paweł Siwołowski z enel-med. Sprawdź, co warto wiedzieć o zapaleniu mięśnia sercowego.

Zapalenie mięśnia sercowego – co to jest?

Zapalenie mięśnia sercowego zalicza się do chorób układu krążenia. To choroba, w której przebiegu proces zapalny obejmuje nie tylko komórki mięśnia sercowego, ale też naczynia krwionośne, a niekiedy także worek osierdziowy. Zapalenie mięśnia sercowego jest dość rzadkie, jednak dokładna częstość jego występowania nie jest znana.

Najczęstszą przyczyną zapalenia mięśnia sercowego są wirusy, m.in. wirus grypy, opryszczki, półpaśca czy wirusowego zapalenia wątroby typu C. Objawy zapalenia mięśnia sercowego mogą być nietypowe i naśladować dolegliwości towarzyszące wielu innym chorobom, jak na przykład zawał mięśnia sercowego czy dychawica. Dlatego właśnie zapalenie mięśnia sercowego bardzo często rozpoznaje się po przebytej infekcji po wykluczeniu innych schorzeń zagrażających życiu. Objawy i leczenie zapalenia mięśnia sercowego opisuje specjalista interny oraz kardiologii lek. Paweł Siwołowski z enel-med.

Zapalenie mięśnia sercowego – objawy

Typowe objawy zapalenia mięśnia sercowego to:

  • duszność wysiłkowa,
  • bóle w klatce piersiowej o różnym charakterze,
  • kołatania serca.

Przebieg choroby może być bardzo różny. Od nagłego początku z bardzo szybkim rozwojem objawów niewydolności serca (jak w tzw. piorunującym zapaleniu mięśnia sercowego, które jest stanem zagrożenia życia), po podostre i przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego, w którym objawy postępują przez dłuższy czas, prowadząc do uszkodzenia serca i jego przewlekłej niewydolności. W badaniach laboratoryjnych zwracają uwagę przyspieszone OB, leukocytoza, wzrost stężenia markerów uszkodzenia mięśnia sercowego (CK-MB i sercowego troponiny) oraz wzrost miana swoistych dla danego wirusa immunoglobulin. Warto pamiętać o tym, że przebieg zapalenia mięśnia sercowego może być również całkowicie bezobjawowy.

Zapalenie mięśnia sercowego – leczenie

W większości przypadków jest to leczenie objawowe, uzależnione od przebiegu zapalenia mięśnia sercowego i etapu choroby:

  • Jeśli pacjent przychodzi do lekarza z infekcją wirusową, ale bez objawów zapalenia mięśnia sercowego, to po prostu leczy się infekcję. Ponadto pacjent powinien ograniczyć aktywność fizyczną (uważa się, że wysiłek fizyczny zwiększa tempo namnażania się wirusów), unikać stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz ograniczyć picie alkoholu.
  • Jeśli pacjent trafia do lekarza po przebytej infekcji w momencie, kiedy ma już objawy niewydolności serca, stosuje się odpowiednią diagnostykę i leczenie (jak w przypadku niewydolności serca).
  • Jeśli natomiast pacjent jest w stanie ciężkim i wykazuje objawy zapalenia mięśnia sercowego o piorunującym przebiegu, wymaga pilnej hospitalizacji i klasycznego leczenia w celu powstrzymania rozwoju niewydolności serca. Istnieje możliwość zastosowania urządzenia do mechanicznego wspomagania krążenia. W bardzo rzadkich przypadkach może jednak zaistnieć konieczność przeszczepienia serca.

Jak groźne może być zapalenie mięśnia sercowego?

Przebieg zapalenia mięśnia sercowego najczęściej jest łagodny, a większość chorych powraca do pełni zdrowia. W nielicznych przypadkach proces zapalny może jednak spowodować trwałe uszkodzenie mięśnia sercowego i rozwój tzw. kardiomiopatii pozapalnej.

Zapalenie mięśnia sercowego zwykle podejrzewa się u osób młodych z nagle pojawiającymi się objawami niewydolności serca, uporczywą arytmią lub cechami zawału serca przy prawidłowym obrazie koronarografii (badanie tętnic wieńcowych). Większość tych chorych podaje w wywiadzie przebyte zakażenie wirusowe i poczucie, że po chorobie nie wrócili do pełnej sprawności, np. deklarują, że wcześniej normalnie wchodzili na 6. piętro, a teraz męczą się czy dostają zadyszki już w drodze na 2.

Rozpoznanie zapalenia mięśnia sercowego nie zawsze jest łatwe. Czasem dopiero rezonans magnetyczny może ostatecznie wskazać, że mamy do czynienia z pozapalnym uszkodzeniem mięśnia sercowego. Zapalenie mięśnia sercowego u młodych ludzi zdarza się jednak rzadko – jak wynika z danych epidemiologicznych, po wprowadzeniu ogólnodostępnych szczepień ochronnych, w tym przeciwko wirusowi grypy, odnotowano znaczne zmniejszenie liczby zachorowań na zapalenie mięśnia sercowego wtórne od zakażeń wirusowych.