Opis usługi
Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Na czym polega i jakie są wskazania do jej wprowadzenia?
Wszelkie ograniczenia sprawności ruchowej znacznie obniżają jakość życia i niejednokrotnie potęgują dolegliwości bólowe towarzyszące wielu schorzeniom, nie tylko w obrębie narządu ruchu, ale też m.in. układu nerwowego. Przy różnych dysfunkcjach ogromnym wsparciem jest fizjoterapia i prowadzona w jej ramach kinezyterapia. Jest to metoda rehabilitacji, w której kluczowy jest ruch i gimnastyka, uważane za środek leczniczy pozytywnie wpływający na cały organizm człowieka. Różnego rodzaju metody kinezyterapeutyczne stosujemy w ramach rehabilitacji w placówkach enel-med w całej Polsce!
Czym jest kinezyterapia?
Mianem kinezyterapii określa się leczenie ruchem, rehabilitację ruchową i gimnastykę leczniczą, czyli wszelkie działania, które opierają się na różnego rodzaju ćwiczeniach fizycznych. Jest to jeden z kluczowych elementów fizykoterapii profilaktycznej, zachowawczej i leczniczej.
Główne cele kinezyterapii to przywrócenie pacjentowi całkowitej lub częściowej sprawności fizycznej, przy czym należy pamiętać, że kinezyterapia to nie tylko działania ukierunkowane na leczenie układu ruchu. Dopasowana do potrzeb kinezyterapia – ćwiczenia czynne i bierne, izometryczne i synergistyczne, praca według przygotowanych przez specjalistów wytycznych – może pozytywnie wpływać również na układ oddechowy, krwionośny, nerwowy czy moczowo-płciowy. Prawidłowa, systematyczna terapia może więc usprawniać narząd ruchu i zwiększać ruchomość stawów, ale też skutkować poprawą ogólnej wydolności organizmu.
Kinezyterapia – wskazania do tej formy rehabilitacji
Kinezyterapia jest częścią fizjoterapii, stosowaną jako element rehabilitacji i leczenia wielu różnych dolegliwości, urazów i chorób. Znajdują się wśród nich:
- ostre urazy mięśni, stawów i kości (złamania kończyn, naderwanie więzadeł, zwichnięcia stawów, stłuczenie mięśni),
- wady postawy (skolioza, kifoza, koślawość kolan, płaskostopie),
- niedowłady,
- stany poudarowe i pozawałowe,
- zespoły bólowe kręgosłupa,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- schorzenia reumatyczne,
- choroby neurologiczne (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, ataksja),
- choroby układu krążenia (choroba wieńcowa, nadciśnienie, dławica piersiowa),
- choroby układu oddechowego (odma opłucna, niedodma płuc).
Inne wskazania do kinezyterapii
Kinezyterapię można stosować również u pacjentów onkologicznych (np. zapobieganie przykurczom stawowym po mastektomii), po operacjach chirurgicznych (nie tylko ortopedycznych, ale również kardiologicznych czy neurologicznych), z chorobami skutkującymi trwałą niepełnosprawnością (hamuje jej postępy, pozwala zachować możliwie największą samodzielność pacjenta).
Specjalne ćwiczenia ogólnokondycyjne warto również traktować jako element profilaktyki pozwalającej na zwiększenie wytrzymałości organizmu i zachowanie pełnej sprawności na dłużej. W trakcie usprawniania ruchowego stosuje się też metody relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe i masaże, które wpływają pozytywnie na przeciążony organizm.
Jak wyglądają zabiegi kinezyterapii w oddziałach enel-med?
W centrach medycznych enel-med kinezyterapia prowadzona jest przez doświadczonych fizjoterapeutów, w doskonale wyposażonych salach, przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Na pierwsze spotkanie z terapeutą warto zabrać ze sobą ewentualnie posiadaną dokumentację medyczną, a na każdą kolejną najlepiej założyć wygodny strój. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, specjalista dobierze indywidualną formę terapii.
Na czym polega kinezyterapia – ćwiczenia i zabiegi ze specjalnymi przyrządami
Stosowane w naszych placówkach metody usprawniania układu ruchu obejmują m.in.:
- ćwiczenia bierne na szynach CPM;
- ćwiczenia czynne w odciążeniu, ćwiczenia czynne wolne oraz czynne oporowe;
- ćwiczenia izometryczne;
- synergistyczne i propriocepcji;
- terapię manualną według technik takich jak Ackerman, Cyriax, Kaltenborn i Maitland;
- koncepcję PNF;
- metodę McKenziego;
- neuromobilizację.
Przy nieprawidłowościach i dolegliwościach bólowych w obrębie danej partii ciała zastosowanie znajduje terapia miejscowa, za pomocą której poprawić można zakres ruchomości danego obszaru oraz zredukować dyskomfort i ból. Kinezyterapia to metoda wykorzystująca do terapii specjalne techniki, ale też przyrządy. Wśród nich są m.in. plastry stosowane w ramach.
Ważne jest zarówno manualne oddziaływanie na układ mięśniowy, jak i metody samowspomagane, które wymagają czynnego udziału pacjenta. Wśród stosowanych metod są zarówno zabiegi prowadzone przez specjalistę, jak i ćwiczenia mające na celu zwiększenie zakresu ruchów wykonywanych przez pacjenta. Tym samym bardzo często część procesu usprawniania mobilności należy przenieść do domu – fizjoterapia niekiedy obejmuje ćwiczenia specjalne, które po dokładnym instruktażu fizjoterapeuty należy wykonywać regularnie pomiędzy wizytami w gabinecie.
Fizjoterapeuta uczy też właściwej techniki oddychania i pomaga utrwalić prawidłowe nawyki ruchowe. Zaangażowanie wielu partii ciała jednocześnie znajduje zastosowanie głównie wówczas, gdy celem jest przywrócenie mobilności i ogólne wzmocnienie ciała – jest to kinezyterapia ogólna.
Czy są jakieś przeciwwskazania do kinezyterapii?
Jak w przypadku każdej formy leczenia istnieją wskazania i przeciwwskazania. Jednak w tym przypadku zwykle sesja może być prowadzona bezpiecznie. Wyjątkiem może być gorączka czy niedawno wykonana tomografia z kontrastem.
Jakie efekty można uzyskać dzięki kinezyterapii miejscowej i ogólnej?
Kinezyterapia przynosi różne efekty, w zależności od tego, na jakie partie ciała, tkanki i narządy jest ukierunkowana. Może ona łagodzić dolegliwości bólowe, zwiększać zakres ruchu w stawie, przyspieszać wchłanianie krwiaków i opuchlizny, wzmacniać mięśnie i łagodzić ich nadmierne napięcie i prowadzić do poprawy ogólnoustrojowej wydolności organizmu. Może ona stymulować pracę narządów wewnętrznych, hamować postępy chorób przewlekłych, pomagać pacjentom jak najdłużej zachować samodzielność.
FAQ
1. W których placówkach enel-med można skorzystać z kinezyterapii?
Kinezyterapia znajduje się w ofercie placówek w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Tarnowie Podgórnym.
2. Jak długo trwają zajęcia kinezyterapii?
Zajęcia kinezyterapii trwają od 30 do 60 minut, odbywają się najczęściej 2-3 razy w tygodniu.
3. Czy mogę ćwiczyć samodzielnie w domu?
Jak najbardziej! Wiele ćwiczeń można, a nawet trzeba wykonywać również w warunkach domowych, dzięki czemu ich efekty przychodzą szybciej i są bardziej trwałe. Nasi specjaliści podczas profesjonalnych instruktaży przedstawiają pacjentom zestawy ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.