Opis usługi
Fizykoterapia – rodzaje zabiegów i przebieg terapii
Jedną z ważnych metod fizjoterapii jest fizykoterapia, w ramach której w celach leczniczych wykorzystuje się różne bodźce fizyczne – m.in. niską i wysoką temperaturę, ultradźwięki, prąd elektryczny, światło czy pole magnetyczne. Zjawiska te pobudzają procesy biologiczne w tkankach, stanowiąc istotne uzupełnienie procesu rehabilitacji. Różnego rodzaju zabiegi fizykalne znajdują się w ofercie placówek medycznych enel-med w całej Polsce.
Czym jest i na czym polega fizykoterapia?
W ramach fizjoterapii różne zjawiska fizyczne wykorzystuje się w celach leczniczych. Dzięki bodźcom fizycznym można oddziaływać na powierzchnię ciała i obszary zmienione chorobowo, ale także na układy wewnętrzne. Zabiegi takie są bezbolesne i nieinwazyjne, zawsze dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Przeprowadza je doświadczony fizjoterapeuta, z użyciem specjalistycznych urządzeń. Przede wszystkim fizykoterapia ma na celu poprawić jakość życia pacjenta, ograniczyć odczuwanie bólu związanego z chorobami przewlekłymi, urazami i operacjami, a także przyspieszyć powrót do zdrowia.
Fizykoterapia jest to dziedzina fizjoterapii, będąca ważnym elementem zarówno leczenia, jak i rehabilitacji w przypadku różnych dolegliwości, kontuzji oraz schorzeń, nie tylko w obrębie narządu ruchu, ale również układu oddechowego, układu krążenia, układu moczowo-płciowego, w chorobach przewlekłych, cywilizacyjnych, niepełnosprawności fizycznej oraz intelektualnej.
Kiedy pacjent może zgłosić się na terapię do specjalisty?
Zabiegi fizykoterapii bywają potrzebne pacjentom, u których występują dolegliwości ze strony układu ruchu, mogą to być m.in.:
- ostry lub przewlekły ból przeciążeniowy,
- bóle mięśni po urazach,
- ból reumatyczny,
- ograniczenie ruchomości stawów,
- sztywność stawów,
- nadmierne napięcie mięśniowe,
- osłabienie siły mięśniowej,
- opuchlizna,
- rozległe krwiaki,
- itp.
Zabiegi fizykoterapii pomagają w łagodzeniu dolegliwości bólowych i bardzo często wprowadzenie ich przyspiesza procesy gojenia powstałych urazów. Ponadto fizykoterapeuta pomaga również pacjentom po operacjach chirurgicznych – odpowiednio dobrane metody przyspieszają proces gojenia, rekonwalescencję i powrót do zdrowia. Fizykoterapia może zostać zalecona pacjentom z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi – w takich sytuacjach hamuje ich rozwój, pozwala łagodzić występujące objawy, a także ograniczyć konieczność przyjmowania doustnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Przy jakich zaburzeniach pomagają zabiegi fizykoterapeutyczne? Wskazania
Istnieje wiele sytuacji, w których niezbędna jest profesjonalna, dopasowana do potrzeb terapia. Z zabiegów fizjoterapeutycznych mogą skorzystać osoby z:
- chorobą zwyrodnieniową stawów,
- zespołem bólu kręgosłupa,
- chorobami reumatologicznymi,
- nagłymi urazami układu ruchu (zwichnięcia, skręcenia, złamania),
- schorzeniami mięśniowymi,
- niedowładami i porażeniami,
- chorobami neurologicznymi,
- nerwobólami,
- schorzeniami kardiologicznymi,
- chorobami laryngologicznymi.
Fizykoterapia znajduje zastosowanie także u osób przemęczonych psychicznie i fizycznie, jest ważnym elementem regeneracji powysiłkowej u sportowców – zarówno zawodowych, jak i amatorów.
Podstawowe rodzaje zabiegów fizykoterapeutycznych
Odpowiednie zabiegi fizykalne są zawsze dopasowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta, biorąc pod uwagę jego wiek, płeć, problemy, z jakimi się boryka czy występowanie ewentualnych przeciwwskazań.
Do zabiegów fizykoterapii dostępnych w placówkach enel-med zalicza się:
- Laseroterapię – promieniowanie laserowe znajduje zastosowanie zwłaszcza w terapii łagodzenia bólu po urazach, ale nie tylko. Energia lasera o różnej częstotliwości emitowana jest przez specjalne głowice i dociera do głębokich tkanek, gdzie działa również przeciwzapalnie, poprawia ukrwienie i przyspiesza proces gojenia. Zabieg taki zwykle trwa około 10 minut.
- Pole magnetyczne o niskiej częstotliwości – ten rodzaj energii stosowany jest przy bólu, stanach zapalnych, zaburzeniach krążenia, a także wspomagająco w przypadku zapalenia narządów jamy brzusznej. Metodę tę można wykorzystywać także po urazach i przy chorobach reumatoidalnych.
- Ultradźwięki – jest to rodzaj energii akustycznej, która generuje drgania mechaniczne o częstotliwości 800-24 000 kHz. Dźwięki takie nie są słyszalne przez ucho ludzkie, natomiast na tkanki działają na wiele sposobów. Między innymi są skuteczne w leczeniu przewlekłego stanu zapalnego i związanego z nim bólu. Poprawiają też przepływ krwi i korzystnie wpływają na ogólny stan tkanek.
- Prądy lecznicze o różnej częstotliwości – w trakcie zabiegów wykorzystuje się prąd stały lub zmienny. Elektroda emitująca ten rodzaj energii może służyć do stymulacji konkretnego obszaru ciała (galwanizacja prądem o zmiennym natężeniu), jak również w celu wprowadzenia różnych środków leczniczych do głębszych tkanek (jonoforeza prądem o stałym natężeniu) w celu np. zmiękczenia blizny. Z użyciem prądów możliwa jest też elektrostymulacja mięśni.
- Krioterapia – leczenie niską temperaturą w zakresie poniżej 0 stopni Celsjusza do nawet -176 stopni Celsjusza generuje skurcz naczyń krwionośnych, a to pomaga w przypadku dolegliwości bólu, urazów i zmian zwyrodnieniowych. Zabieg polega na schładzaniu danej partii ciała przy użyciu najczęściej ciekłego azotu.
Każdy z tych zabiegów przebiega w odmienny sposób – o koniecznych przygotowaniach pacjent informowany jest przez naszych specjalistów.
Z jakimi metodami można łączyć różne rodzaje fizykoterapii?
Często w ramach fizykoterapii wykorzystuje się kilka metod zabiegowych w celu spotęgowania osiąganych rezultatów. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach fizykoterapia łączona jest też z innymi metodami fizjoterapii, głównie terapią manualną, kinezyterapią czy masażami leczniczymi.
Jakie efekty można osiągnąć dzięki rehabilitacji z wykorzystaniem fizykoterapii?
W zależności od ich specyfiki poszczególne zabiegi fizykalne pozwalają uzyskać efekty w postaci redukcji dolegliwości bólowych, poprawy mobilności i ruchomości stawów, zlikwidowania ognisk stanów zapalnych, zahamowania rozwoju chorób przewlekłych, złagodzenia ich objawów, poprawy jakości życia pacjenta czy utrzymania przez niego maksimum sprawności i samodzielności.
FAQ
1. W których placówkach enel-med wykonywane są zabiegi fizykoterapii?
Z dopasowanych do potrzeb zabiegów fizykoterapii skorzystać można w centrach medycznych enel-med w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu oraz Tarnowie Podgórnym. Zachęcamy do kontaktu z wybraną placówką!
2. Czy w placówkach enel-med skorzystam z innych metod fizjoterapii?
Oczywiście! Obok zabiegów fizykalnych, specjalizujemy się również w terapii manualnej, kinezyterapii, kinesiotapingu czy masaży leczniczych.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.