hero-image

Hydroterapia

Opis usługi

Hydroterapia – znana również jako wodolecznictwo – to jedna z najstarszych, najlepiej znanych i najszerszych metod fizjoterapii, w ramach której stosuje się w celach terapeutycznych wodę – w postaci natrysków, kąpieli, polewań itp. Działanie lecznicze wykazuje tu zarówno odpowiednia temperatura wody, jak i jej ciśnienie. Z zabiegów hydroterapii skorzystać można w placówce enel-med na warszawskim Ursusie.

Dobroczynne działanie hydroterapii bierze się z właściwości fizycznych wody oraz wywoływanych przez nie efektów fizjologicznych w organizmie człowieka. Woda ma właściwości magazynowania oraz przewodzenia ciepła, a także pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu i nacisku. W ciele człowieka poddanym działaniu tych czynników dochodzi do określonych reakcji na schładzanie lub ogrzewanie czy zanurzenie w wodzie. Wpływa to m.in. na procesy metaboliczne, układ krwionośny i limfatyczny oraz równowagę wodno-elektrolitową.

Hydroterapia – wskazania

Rehabilitacja w wodzie znajduje zastosowanie u pacjentów z wieloma dolegliwościami, kontuzjami czy chorobami. Zaliczają się do nich:

 • choroby serca i układu krążenia (choroba wieńcowa, dusznica bolesna, niedokrwienie serca, stany pozawałowe),
 • choroby układu oddechowego,
 • ostre urazy układu ruchu (skręcenia, zwichnięcia, złamania kości),
 • przewlekłe choroby układu ruchu (zwyrodnienie stawów, zespół bólowy kręgosłupa),
 • schorzenia reumatologiczne (zesztywniające zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów),
 • choroby neurologiczne (choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane),
 • bezsenność,
 • depresja,
 • choroby układu pokarmowego.

Hydroterapia znajduje zastosowanie również jako element rehabilitacji po przebytych operacjach ortopedycznych, kardiologicznych czy neurologicznych.

Hydroterapia – przeciwwskazania

Choć ogólnie zabiegi hydroterapii są bezpieczne i nieinwazyjne, nie wykonuje się ich u wszystkich pacjentów. Wśród przeciwwskazań znajdują się:

 • choroby psychiczne,
 • aktywne choroby nowotworowe,
 • zakrzepica,
 • świeże rany i owrzodzenia skóry,
 • aktywne infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry,
 • skrajne wyniszczenie organizmu.

Hydroterapia – jak przebiega?

Jak już wspomniano, na zabiegi hydroterapii składają się liczne procedury, polegające na poddawaniu ciała dobroczynnemu działaniu wody. W oddziale Enel-Med Warszawa Ursus wykonujemy masaż wirowy kończyn dolnych i górnych. Polega on na umieszczeniu kończyn w specjalnych wanienkach, różniących się między sobą głębokością i kształtem, wyposażonych w urządzenia mechaniczne wprawiające wodę w wirowanie. Ruch wirowy oddziałuje na skórę, poprawia krążenie i wpływa na układ mięśniowo-stawowy.

Masaż wirowy kończyn dolnych i górnych wykonuje się u pacjentów po urazach tkanek miękkich, stawów i kości, ze zwyrodnieniem stawów, zaburzeniami ukrwienia obwodowego, z zanikami mięśniowymi i nerwicami. Woda podczas zabiegu ma około 37-38 stopni, a cała procedura jest łagodna i bezbolesna.

Masaż wirowy kończyn dolnych i górnych – efekty

Pozytywne efekty w postaci złagodzenia bólu, poprawy ukrwienia, rozluźnienia mięśni czy redukcji obrzęków daje już jeden zabieg, choć dla jak najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie serii nawet kilkunastu zabiegów.

FAQ

 • W jaki sposób umówić się na zabieg?

W celu umówienia się na masaż wirowy kończyn dolnych lub górnych zachęcamy do kontaktu telefonicznego

 • Czy są przeciwwskazania do wykonywania masażu wirowego?

Zabiegu nie wykonuje się u osób z żylakami i owrzodzeniami skóry, otwartymi ranami i aktywnymi infekcjami w obszarze zabiegowym oraz w skrajnym stanie wyczerpania organizmu.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.