Opis usługi
Klasyczny masaż leczniczy – stosowane techniki i rodzaje masażu leczniczego
Jednym z ważnych elementów fizjoterapii jest masaż leczniczy, który stosuje się w celu zmniejszenia nasilenia objawów choroby, jej leczenia lub zapobiegania. Oprócz pozytywnego działania zdrowotnego masaże lecznicze pozwalają się rozluźnić, ujędrniają i wygładzają skórę. Różne rodzaju masażu leczniczego znajdują się w ofercie placówek enel-med w całej Polsce!
Na czym polega działanie masażu leczniczego?
Masaż leczniczy to różnego rodzaju działania mechaniczne, które podejmuje terapeuta, wpływając na skórę, tkanki podskórne, ścięgna, więzadła, włókna mięśniowe, torebki stawowe, a także naczynia krwionośne i limfatyczne czy receptory nerwowe. Do działań tych zalicza się m.in. głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wałkowanie, wprowadzanie tkanek w wibracje, czy oklepywanie. Masażysta stosuje też specjalne chwyty i techniki polegające na uciskaniu określonych punktów na ciele.
Dobór odpowiedniej techniki masażu leczniczego pozwala wpływać nie tylko na poszczególne elementy narządu ruchu, ale także na układ oddechowy, układ krążenia oraz narządy wewnętrzne. Tego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne poleca się pacjentom uskarżającym się na ból i dyskomfort różnego pochodzenia, dolegliwości po kontuzjach, zabiegach chirurgicznych czy towarzyszące obrzękom, napięciu mięśniowemu lub przeciwnie – wiotkości tkanek.
Dzięki odpowiedniej sile nacisku i stymulacji wybranych miejsc na ciele (punktów akupresurowych), a także zastosowanej metodzie terapeuta może poprawiać ukrwienie tkanek poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Z kolei pobudzenie krążenia przyczynia się do lepszego dotlenienia i odżywienia tkanek. Masaż terapeutyczny może też przyspieszyć przemianę materii (metabolizm), odprężać, zapewniać wzmocnienie i/lub rozluźnienie mięśni.
Jakie są wskazania do wykonania masażu leczniczego?
Masaż medyczny wykonywać można w obrębie całego ciała w celu ogólnej poprawy kondycji, jak również na wybranych obszarach. Masaż częściowy, polegający na stymulacji różnych części ciała zwykle skupia się na konkretnej przypadłości – często spotykany jest masaż leczniczy kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych, szyi, a nawet głowy czy stóp.
Wśród wskazań do wykonywania leczniczego masażu znajdują się m.in.:
- choroby układu ruchu (np. zwyrodnienie stawów),
- bóle kręgosłupa,
- stany po urazach (stłuczeniach, zwichnięciach, złamaniach),
- stany przeciążeniowe mięśni i stawów,
- zespoły bólowe – ból ostry lub przewlekły różnego pochodzenia,
- choroby reumatyczne,
- przewlekła niewydolność oddechowa,
- zaburzenia krążenia krwi i limfy – obrzęki limfatyczne,
- blizny i zrosty,
- zaniki, niedowłady i porażenia mięśniowe,
- nadmierne napięcie mięśni,
- osłabienie elastyczności mięśni,
- uszkodzenia nerwów obwodowych.
Czy są jakieś przeciwwskazania do masażu leczniczego?
Przeciwwskazania do masażu leczniczego obejmują między innymi:
- infekcje wirusowe i bakteryjne skóry,
- świeże rany i owrzodzenia,
- żylaki i owrzodzenia żylne,
- aktywna choroba nowotworowa,
- niewyrównane nadciśnienie tętnicze,
- niewyrównana niewydolność serca,
- choroby zakaźne,
- gorączka,
- zapalenie opon mózgowych,
- zaawansowana osteoporoza.
Najważniejsze rodzaje masażu leczniczego w rehabilitacji
Wybór odpowiedniego rodzaju masażu leczniczego zależny jest m.in. od płci pacjenta, wieku, masy ciała, ogólnego stanu zdrowia, jak również choroby, z którą się boryka, czy efektów, jakie ma przynieść. W placówkach enel-med nasi specjaliści stosują rozmaite metody i rodzaje masażu leczniczego, wśród których znajduje się:
- masaż klasyczny,
- masaż relaksacyjny,
- masaż segmentarny,
- masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny),
- masaż tkanek głębokich,
- masaż punktów spustowych.
Na czym polega masaż leczniczy w enel-med i jak się do niego przygotować?
Masaż leczniczy należy do nieinwazyjnych, przyjemnych metod z zakresu fizjoterapii, która przekłada się na poprawę funkcjonowania całego ciała. Nie ma potrzeby szczególnych przygotowań. Dla własnego komfortu warto jednak założyć wygodny strój.Warto również mieć przy sobie dokumentację medyczną – wyniki badań, historię przyjmowanych leków czy wcześniej prowadzonych zabiegów rehabilitacyjnych itd. Terapeuta dobierze odpowiednie metody masażu, które pomogą Ci pozbyć się dolegliwości i powrócić do pełnej sprawności fizycznej.
Po przeprowadzeniu wywiadu i ocenie kondycji ciała, terapeuta przystępuje do wykonywania masażu. Zaczyna masować tkanki tak, aby uzyskać efekt rozluźniający lub pobudzający – dobór konkretnego rodzaju masażu jest podstawą w leczeniu chorób, redukcji bólu, problemów zastoinowych czy przy dysfunkcjach tkanki łącznej.
Warto pamiętać, że masaż leczniczy może być łączony z rozmaitymi zabiegami fizjoterapeutycznymi: ultradźwiękami, krioterapią, laseroterapią czy jonoforezą. W naszych centrach medycznych wszystkie masaże lecznicze wykonywane są w osobnym gabinecie, który zapewnia pacjentowi komfort i intymność.
Jakie efekty można osiągnąć dzięki fizjoterapii z wykorzystaniem różnych technik masażu?
Masaż leczniczy w odróżnieniu od masażu klasycznego ma nie tylko dawać efekt relaksacyjny, ale też leczniczy. Przynosi więc rezultaty w postaci zmniejszenia dolegliwości bólowych, poprawy ruchomości stawów, pozytywnego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie całego ciała, ale także poprawia samopoczucie. Metoda ta pozwala się zregenerować i zrelaksować, przy czym jednocześnie poprawia krążenie krwi i limfy, a także stymuluje zmiany w tkankach. Oczywiście najlepsze efekty można osiągnąć, jeśli masaż wykonuje się systematycznie.
FAQ
1. W których placówkach enel-med wykonywane są masaże lecznicze?
Masaże lecznicze znajdują się w ofercie naszych placówek w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Tarnowie Podgórnym.
2. Jak zapisać się na masaż leczniczy?
Na masaż medyczny można zapisać się telefoniczne lub zostawić swój numer telefonu w formularzu kontaktowym – nasz konsultant oddzwoni.
3. Jak przygotować się na masaż medyczny?
Masaż leczniczy nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy wygodnie się ubrać i zadbać o higienę osobistą.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.