enel-med online kontakt e-sklep
hero-image

Medycyna sportowa dzieci

Opis specjalizacji

Medycyna sportowa dzieci to dziedzina medycyny, w ramach której otacza się szeroko rozumianą opieką zdrowotną dzieci oraz nastolatków uprawiających sport – zarówno amatorsko, jak i zaczynających profesjonalne treningi w klubach, szkółkach i drużynach sportowych. Na konsultacje z zakresu medycyny sportowej dzieci zapraszamy do oddziałów enel-med

Medycyna sportowa dzieci jest dziedziną ukierunkowaną na kompleksową opiekę na młodymi ludźmi uprawiającymi różne dyscypliny sportu. Dzięki temu młody sportowiec otrzymuje pełne zabezpieczenie medyczne, poznaje zasady profilaktyki oraz uzyskuje merytoryczne wsparcie w zakresie szkolenia sportowego.

Medycyna sportowa dzieci – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Do specjalisty z zakresu medycyny sportowej dzieci należy zgłosić z pociechą, kiedy zaczyna ona swoją przygodę z systematyczną aktywnością fizyczną, np. zostaje zapisana na zajęcia do klubu, zespołu czy szkółki sportowej. Konsultacje konieczne są w przypadku młodzieży, która rozpoczyna naukę w klasach sportowych szkół ponadpodstawowych oraz średnich. Specjalista z zakresu medycyny sportowej dzieci pomaga również młodym sportowcom wracającym do zdrowia po przebytych kontuzjach i urazach.

Medycyna sportowa dzieci – czym zajmuje się specjalista?

Specjalista medycyny sportowej dzieci przeprowadza u młodych sportowców:

 • badania wstępne – obowiązkowe u dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia rozpoczynających uprawianie danej dyscypliny sportu,
 • badania okresowe – przeprowadzane wśród dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia uprawiających daną dyscyplinę co 6 miesięcy,
 • badania kontrolne – przeprowadzane wśród dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia uprawiających daną dyscyplinę wracających do zdrowia po urazie.

Lekarz medycyny sportowej dzieci wydaje wstępne i okresowe zaświadczenia o zdolności do uprawiania sportu, kwalifikuje do zajmowania się poszczególnymi dyscyplinami, kieruje na konkretne badania i do innych specjalistów.

Medycyna sportowa dzieci – jak przebiega wizyta?

Konsultacje u specjalisty medycyny sportowej dzieci to przede wszystkim szczegółowy wywiad z młodym pacjentem oraz jego rodzicami. Lekarz pyta o przebyte choroby i urazy, przyjmowane leki, styl życia. W zależności od potrzeb, kieruje też na konkretne badania i do innych specjalistów. Dopiero na tej podstawie może wydać zgodę na zajmowanie się przez dziecko daną dyscypliną sportu.

Badania sportowe dla dzieci – jakie może zlecić specjalista?

Lekarz może zlecić następujące badania sportowe dla dzieci:

 • morfologia ogólna,
 • badanie OB,
 • ogólne badanie moczu,
 • badanie EKG,
 • określenie poziomu glukozy,
 • pomiar ciśnienia,
 • badanie ortopedyczne,
 • test FMS.

Oczywiście lista ta może być dowolnie modyfikowana, m.in. w zależności od specyfiki dyscypliny sportu, jaką chce uprawiać dziecko.

Medycyna sportowa dzieci – co po wizycie?

Po wizycie u specjalisty medycyny sportowej dzieci należy odbyć wszystkie zlecone konsultacje specjalistyczne i wykonać niezbędne badania. Na podstawie kompletu wyników lekarz podejmuje decyzję o dopuszczeniu dziecka do konkretnych treningów.

FAQ

 • W jaki sposób można się umówić na konsultację lekarza medycyny sportowej dzieci w enel-med?

Na wizytę u lekarza medycyny sportowej dzieci można umówić się za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online oraz telefonicznie dzwoniąc na naszą infolinię.

 • Jakie konsultacje może zlecić lekarz medycyny sportowej dzieci?

Lekarz może zalecić odbycie konsultacji z kardiologiem, ortopedą, psychologiem, dietetykiem, a nawet chirurgiem.

 • Gdzie przyjmuje specjalista medycyny sportowej dzieci?

Na konsultacje z zakresu medycyny sportowej dzieci zapraszamy do centrum Enel-Med w Warszawie w oddziale Ursus.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.