hero-image

Medycyna sportowa dzieci

Opis specjalizacji

Medycyna sportowa dzieci to dziedzina medycyny, w ramach której otacza się szeroko rozumianą opieką zdrowotną dzieci oraz nastolatków uprawiających sport – zarówno amatorsko, jak i zaczynających profesjonalne treningi w klubach, szkółkach i drużynach sportowych. Na konsultacje z zakresu medycyny sportowej dzieci zapraszamy do oddziałów enel-med!

Medycyna sportowa dzieci jest dziedziną ukierunkowaną na opiekę na młodymi ludźmi uprawiającymi różne dyscypliny sportu. Od lekarza tej specjalizacji młody sportowiec otrzymuje pełną informację na temat swojego stanu zdrowia i odpowiednie zaświadczenie dla klubu sportowego, do którego uczęszcza.

Medycyna sportowa dzieci – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Do specjalisty z zakresu medycyny sportowej dzieci należy zgłosić się z pociechą, kiedy zaczyna ona swoją przygodę z systematyczną aktywnością fizyczną, np. zostaje zapisana na zajęcia do klubu, zespołu czy szkółki sportowej. Konsultacje są konieczne w przypadku młodzieży, która rozpoczyna naukę w klasach sportowych szkół ponadpodstawowych oraz średnich. Specjalista z zakresu medycyny sportowej dzieci orzeka również, czy młody sportowiec może powrócić do treningów po przebytych kontuzjach i urazach.

Medycyna sportowa dzieci – czym zajmuje się specjalista?

Specjalista medycyny sportowej dzieci przeprowadza u młodych sportowców:

 • badania wstępne – obowiązkowe u dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia rozpoczynających uprawianie danej dyscypliny sportu,
 • badania okresowe – przeprowadzane wśród dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia uprawiających daną dyscyplinę co 6 miesięcy,
 • badania kontrolne – przeprowadzane wśród dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia uprawiających daną dyscyplinę wracających do zdrowia po urazie.

Lekarz medycyny sportowej dzieci wydaje wstępne i okresowe zaświadczenia o zdolności do uprawiania sportu, kwalifikuje do zajmowania się poszczególnymi dyscyplinami, kieruje na konkretne badania i do innych specjalistów.

Medycyna sportowa dzieci – jak przebiega wizyta?

Konsultacje u specjalisty medycyny sportowej dzieci to przede wszystkim szczegółowy wywiad z młodym pacjentem oraz jego rodzicami. Lekarz zapoznaje się z dotychczasowymi wynikami badań, pyta o przebyte choroby i urazy, przyjmowane leki, styl życia. W zależności od potrzeb kieruje też na konkretne badania i do innych specjalistów. Dopiero na tej podstawie może wydać zgodę na zajmowanie się przez dziecko daną dyscypliną sportu.

Badania sportowe dla dzieci – jakie może zlecić specjalista?

Lekarz może zlecić następujące badania sportowe dla dzieci:

 • morfologia ogólna,
 • badanie OB,
 • ogólne badanie moczu,
 • badanie EKG,
 • określenie poziomu glukozy,
 • pomiar ciśnienia,
 • badanie ortopedyczne,
 • test FMS.

Oczywiście lista ta może być modyfikowana, m.in. w zależności od specyfiki dyscypliny sportu, którą chce uprawiać dziecko.

Medycyna sportowa dzieci – co po wizycie?

Przed wizytą u specjalisty medycyny sportowej dzieci należy się poddać wszystkim niezbędnym badaniom Na podstawie kompletu wyników lekarz podejmuje decyzję o dopuszczeniu dziecka do konkretnych treningów.

FAQ

 • W jaki sposób można się umówić na konsultację lekarza medycyny sportowej dzieci w enel-med?

Na wizytę u lekarza medycyny sportowej dzieci można umówić się za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online oraz telefonicznie dzwoniąc na naszą infolinię.

 • Jakie konsultacje może zlecić lekarz medycyny sportowej dzieci?

Lekarz może zalecić odbycie konsultacji z kardiologiem, ortopedą, psychologiem, dietetykiem, a nawet chirurgiem.

 • Gdzie przyjmuje specjalista medycyny sportowej dzieci?

Na konsultacje z zakresu medycyny sportowej dzieci zapraszamy do oddziału enel-med w Warszawie w oddziale Ursus.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.