Opis usługi
O zaburzeniach integracji sensorycznej mówimy, gdy mózg dziecka nie potrafi w prawidłowy sposób przetwarzać bodźców zmysłowych – maluch może mieć problemy z koncentracją, być nadruchliwy, nie potrafi planować swoich działań. W takich sytuacjach pomocna może być terapia integracji sensorycznej określana mianem terapii SI.
Integracja sensoryczna (SI) to proces neurologiczny, dzięki któremu możliwe jest prawidłowe przetwarzanie wrażeń dostarczanych mózgowi zarówno z organizmu, jak i otoczenia. Dzięki niej człowiek jest w stanie odbierać bodźce zmysłowe, interpretować je oraz reagować adekwatnie do sytuacji. Jakiekolwiek zaburzenia integracji sensorycznej przekładają się na trudności w codziennym funkcjonowaniu – zaburzenia te nie mijają samoistnie, więc potrzebna jest wówczas terapia integracji sensorycznej.
Terapia integracji sensorycznej dzieci – kiedy należy zgłosić się do specjalisty?
Wizyta u specjalisty rozpoczyna się diagnozą– podczas której przeprowadzany jest szczegółowy wywiad a następnie odpowiednie testy i próby kliniczne, wszystko po to by wdrożyć odpowiednią terapię u dziecka.
Objawami, które mogą rodziców zaniepokoić często jest nadwrażliwość lub zbyt mała wrażliwość na bodźce wzrokowe i/lub słuchowe, ruch i dotyk, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom aktywności ruchowej, zbytnie pobudzenie lub zachowania letargiczne, kłopoty z koordynacją ruchową, opóźnienia rozwoju mowy, problemy z utrzymaniem koncentracji oraz organizacją własnych działań.
Terapia integracji sensorycznej (SI) – wskazania
Terapia integracji sensorycznej (SI) bywa bardzo ważnym elementem leczenia dzieci i młodzieży z konkretnymi zdiagnozowanymi jednostkami chorobowymi, w przebiegu których również występują zaburzenia integracji sensorycznej. Zalicza się do nich:
- ADHD,
- zespół Downa,
- autyzm,
- zespół FAS,
- mózgowe porażenie dziecięce,
- inne formy niepełnosprawności intelektualnej.
Terapia integracji sensorycznej dla dzieci – przebieg
Terapia integracji sensorycznej prowadzona jest u dzieci, u których zdiagnozowane zostaną zaburzenia w tym zakresie – zazwyczaj decyduje o tym neurolog, pediatra, czasem we współpracy z psychologiem czy pedagogiem. Terapeuta integracji sensorycznej w przebiegu rehabilitacji korzysta przede wszystkim z różnych form zabawy, z wykorzystaniem takich przedmiotów, jak talerze obrotowe, hamaki, huśtawki, platformy równoważne czy deskorolki. Zarówno formy aktywności, jak i stopień ich zaawansowania dopasowane są do indywidualnych potrzeb dziecka, jego wieku, sprawności itp. W zależności od zaawansowania zaburzeń, terapia może trwać od 6 miesięcy do nawet dwóch lat.
Terapia integracji sensorycznej dla dzieci – efekty
Dzięki terapii sensorycznej (SI) dziecko bardziej efektywnie odbiera i przetwarza docierające do niego bodźce, co ma wpływ na jego codzienne funkcjonowanie. Poprawia się koordynacja ruchowa malucha, dzięki czemu sprawniej wykonuje wszystkie czynności, zachodzą pozytywne zmiany w jego zachowaniu, zdolnościach intelektualnych oraz w funkcjonowaniu w grupie.
FAQ
1. W których oddziałach prowadzona jest rehabilitacja sensoryczna dzieci?
Z usług skorzystać można w placówce enel-med w Warszawie Ursus.
2. Dla kogo przeznaczona jest terapia integracji sensorycznej?
Terapia integracji sensorycznej (SI) przeznaczona jest dla niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz nastolatków.
3. Kto może skierować dziecko na terapię?
Zaburzenia integracji sensorycznej najczęściej diagnozuje u dziecka neurolog, niekiedy neonatolog lub pediatra, we współpracy z psychologiem, pedagogiem itp.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.