Opis usługi
Suche igłowanie – działanie i wskazania do igłoterapii u fizjoterapeuty
Współczesna fizjoterapia wykorzystuje wiele metod służących poprawie stanu zdrowia i komfortu życia pacjenta. Jedną ze skutecznych, znajdujących zastosowanie przede wszystkim w leczeniu bólu, jest suche igłowanie – znane również jako igłoterapia sucha, igłoterapia czy po prostu leczenie igłami. Jest to technika terapeutyczna, wykorzystywana w leczeniu m.in. urazów i chorób mięśni, bólu głowy i zatok, a także niektórych schorzeń neurologicznych i narządu ruchu. Dowiedz się, na czym polega suche igłowanie dostępne w ofercie placówek enel-med w całym kraju!
Czym jest suche igłowanie?
Suche igłowanie polega na wprowadzaniu specjalnych igieł fizjoterapeutycznych w określone partie ciała, a dokładniej do mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, tzw. trigger points. Proces ten wpływa na układ neurologiczny, zmieniając sposób odczuwania przez ciało bólu, rozluźnia napięte mięśnie oraz punkty powięziowe. Dodatkowo dzięki niemu dochodzi do pozytywnych zmian w przewodnictwie chemicznym i elektrycznym organizmu, dzięki czemu procesy gojenia oraz regeneracji i przebudowy tkanek ulegają usprawnieniu.
Obecnie zabieg suchego igłowania polegający na nakłuciu punktu spustowego (lub wielu punktów jednocześnie), ze względu na skuteczność, staje się powszechnością – często wykonuje się go w ramach kompleksowej rehabilitacji. Metoda ta może być też dodatkiem do terapii manualnej lub zabiegów fizykoterapii. Zabieg stosuje się głównie w celu leczenia bólu.
Zabieg igłowania punktów spustowych a akupunktura – czym różnią się te metody?
Ze względu na wykonywane nakłucia za pomocą cienkich igieł igłowanie na sucho bywa mylone z akupunkturą. Jednak należy podkreślić, że igłowanie na sucho to nie to samo co akupunktura. W przypadku metody wywodzącej się z tradycji chińskiej dociera się do tzw. meridianów w celu poprawy przepływu energii w kanałach energetycznych.
Natomiast specjalistyczny zabieg igłowania z zakresu fizjoterapii skupia się na poprawie funkcji układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego tylko na danym obszarze ciała odpowiedzialnym za dolegliwości bólowe. Obie metody wykorzystują więc podobne narzędzia w celu leczenia wielu schorzeń, jednak różnica polega na osiąganych efektach terapeutycznych.
Przy jakich dolegliwościach warto rozważyć temat suchego igłowania?
Przede wszystkim technika suchego igłowania określana jest jako skuteczna walka z bólem. Zabieg taki jest stosowany w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego, a także w celu zwalczania dolegliwości ogólnoustrojowych. Istnieje wiele schorzeń, których objawy można łagodzić, stymulując komórki mięśniowe i zakończenia nerwowe. U osób poddawanych terapii dochodzi do poprawy funkcjonalności danego obszaru ciała poprzez m.in. poprawę ukrwienia, co skutkuje właśnie redukcją bólu.
Suche igłowanie – wskazania do tej formy fizjoterapii
Igłoterapia w rehabilitacji stosowana jest u pacjentów z różnymi dolegliwościami, urazami i chorobami. Zalicza się do nich między innymi:
- bóle głowy i zatok,
- ostre lub przewlekłe przeciążenia mięśniowe,
- urazy i choroby ścięgien,
- kolano skoczka i kolano biegacza,
- łokieć golfisty i łokieć tenisisty,
- uszkodzenia stożka rotatorów,
- bóle blizn i zrostów,
- zespół pasma biodrowo-piszczelowego,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- zespół cieśni nadgarstka,
- zespoły bólowe kręgosłupa,
- zespół ciasnoty podbarkowej,
- rwa kulszowa,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- osłabienie siły mięśniowej.
Igłoterapia sucha bywa również wykorzystywana jako element regeneracji powysiłkowej u osób aktywnych fizycznie, np. po treningach czy zawodach.
Igłoterapia – jak przebiega terapia w oddziałach enel-med i jak się przygotować?
Suche igłowanie nie wymaga specjalnych przygotowań – należy założyć wygodne ubranie, które umożliwi odsłonięcie leczonej partii ciała oraz wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną. Najczęściej leczenie igłami odbywa się w pozycji leżącej. Pacjent odsłania określoną część ciała, a terapeuta ją odtłuszcza. Kolejno specjalista musi za pomocą badania palpacyjnego zlokalizować odpowiednie punkty na ciele.
Czy są jakieś przeciwwskazania do suchego igłowania?
Mimo ogólnego bezpieczeństwa i udowodnionej skuteczności leczenie igłami nie jest rekomendowane dla wszystkich pacjentów. Z reguły terapii punktów spustowych nie wykonuje się u:
- kobiet w ciąży,
- niemowląt, noworodków i dzieci w wieku przedszkolnym,
- pacjentów z infekcjami, ranami czy owrzodzeniami miejsc planowanego zabiegu,
- osób ze stanami zapalnymi skóry,
- pacjentów onkologicznych,
- osób z padaczką i chorobami psychicznymi.
Jakie efekty można uzyskać dzięki dry needling?
Suche igłowanie pozwala w stosunkowo krótkim czasie uzyskać pozytywne efekty zdrowotne. U pacjenta następuje redukcja dolegliwości bólowych, rozluźnienie mięśni i zwiększenie ruchomości stawów. Procesy gojenia przyspieszają, skraca się czas regeneracji tkanek. Zabieg pozwala na zredukowanie dolegliwości związanych z istnieniem blizn i zrostów, zlikwidowanie ograniczenia ruchomości oraz redukcję powstałych asymetrii. Warto pamiętać, że dla uzyskania optymalnego efektu suche igłowanie powinno być łączone z terapią manualną i ćwiczeniami.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.