enel-med online kontakt e-sklep
hero-image

Szczepienie kleszczowe zapalenie mózgu

Opis usługi

Kleszczowe zapalenie mózgu to ostra choroba wirusowa, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. Źródłem infekcji może być ukąszenie przez zakażonego kleszcza (zarazić może niemal niewidoczna larwa kleszcza), poprzez spożycie niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia.

Choroba na ogół wylęga się w ciągu 7-14 dni od ugryzienia. Pierwotne zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo lub objawy przypominają grypę: gorączka, bóle głowy, mięśni, katar, kaszel, nudności, wymioty. Jeśli wirus dostanie się do układu nerwowego, po kilku dniach rozwija się druga faza choroby, charakteryzująca się: bardzo wysoką gorączką, silnymi bólami głowy, światłowstrętem, oczopląsem, drgawkami, niedosłuchem, spadkiem ciśnienia krwi, zaburzeniami świadomości. Może też dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mózgu.

Powikłaniem kleszczowego zapalenia mózgu mogą być trwałe niedowłady i objawy neurologiczne, uszkodzenie nerwów, uszkodzenie słuchu, nadmierna drażliwość, agresja wobec otoczenia, drżenie rąk, upośledzenie ruchów rąk.

 Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepieniem zalecanym. Można szczepić dzieci od 2. roku życia.

Jeśli Twoje dziecko spędza dużo czasu na świeżym powietrzu, lubicie przebywać w parku, lesie czy nad wodą warto pomyśleć o szczepieniu, które uchroni je przed jedną z groźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze.

Kleszcze występują najczęściej w lasach, na łąkach, polanach, nad stawami i jeziorami, zagajnikach z zaroślami. Można je również spotkać w trawie i niskich krzakach. Po ukąszeniu przez kleszcza, nawet jego natychmiastowe wyjęcie nie gwarantuje uniknięcia zakażenie. Nigdy nie wiadomo dokładnie, od kiedy kleszcz żeruje. Jeśli ma on w śliniankach wirus KZM, to przekazuje od razu po naruszeniu ciągłości skóry.

 Szczepienie KZM dawkowanie

Szczepienie polega na podaniu 3 dawek w szczepieniu podstawowym, a następnie dawki przypominającej co 3-5 lat.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.

    Bądź na bieżąco z aktualnościami

    CM ENEL-MED oraz oferowanych przez CM ENEL-MED produktów i usług za pomocą środków komunikacji elektronicznej – podany adres e-mail, co wiąże się z używaniem telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem.