hero-image

Kinesiotaping

Opis usługi

Kinesiotaping – czyli plastrowanie dynamiczne – to metoda rehabilitacji polegająca na oklejaniu bolących partii ciała specjalnymi elastycznymi plastrami. Nie krępują one ruchów, przepuszczają powietrze, są wodoodporne, a działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, wspomagając pracę mięśni i stawów. Zabiegi z użyciem plastrów do kinesiotapingu wykonujemy w naszych oddziałach enel-med.

Specjalne elastyczne taśmy, kinesiotaping jako zabieg oraz cała koncepcja tej metody rehabilitacji wywodzą się z Japonii – początkowo stosowane były u tamtejszych sportowców, a po igrzyskach olimpijskich w Seulu stały się popularne na całym świecie. Na czym polega kinesiotaping? Otóż jest to oklejanie ciała specjalnymi elastycznymi plastrami, które przepuszczają powietrze. Przyklejone do skóry lekko ją unoszą, poprawiając krążenie krwi i limfy, przyspieszając usuwanie toksyn z organizmu, usprawniając wchłanianie krwiaków i obrzęków, redukując dolegliwości bólowe i stany zapalne.

Plastry dynamiczne – wskazania

Taping plastrami stosować można na wiele partii ciała – spotykane są tejpy na kolano, tejpy na bark, tejpy na plecy, tejpy na nadgarstek, a także taping stawu skokowego, łokciowego czy stawów stopy. Wśród wskazań do wykonywania zabiegu znajdują się:

 • bóle kręgosłupa,
 • bóle i urazy kolan,
 • stany przeciążeniowe kolan (kolano skoczka i kolano biegacza),
 • łokieć tenisisty i łokieć golfisty,
 • dolegliwości bólowe barku,
 • ostroga piętowa,
 • zespół cieśni nadgarstka,
 • leczenie zwichnięć i skręceń stawów,
 • uszkodzenia mięśni,
 • zapalenie ścięgna Achillesa,
 • stany pourazowe układu ruchu.

Kinesiotaping znajduje zastosowanie jako metoda przyspieszająca gojenie po operacjach układu ruchu, np. rekonstrukcji ścięgna Achillesa czy więzadeł krzyżowych. Warto pamiętać, że bez obaw wykonywać można kinesiotaping w ciąży – pomaga on łagodzić np. bóle kręgosłupa czy obrzęki kończyn.

Plastry kinezjologiczne – przeciwwskazania

Ogólnie kinesiotaping jest bezpieczną, nieinwazyjną metodą rehabilitacji. Przeciwwskazania do jego stosowania są bardzo nieliczne – jest wśród nich:

 • świeże, niezagojone rany i owrzodzenia skóry,
 • łuszczyca,
 • uczulenie na stosowany w plastrach klej.

Kinesiotaping – jak przebiega?

Plastrowanie dynamiczne wymaga od pacjenta wydepilowania określonych partii skóry jeśli owłosienie jest bujne i gęste. Skóra musi być czysta, nie wolno używać przed zabiegiem żadnych balsamów czy kremów, fizjoterapeuta dodatkowo odtłuszcza skórę gazą nasączoną alkoholem. Długość stosowanej taśmy do kinesiotapingu jest dopasowywana do wielkości partii ciała, na którą ma zostać naklejona. Terapeuta usuwa folię zabezpieczającą klej i przykłada plaster do ciała. Potrzebuje on około godziny, by dobrze przyczepić się do skóry – w tym czasie lepiej nie korzystać z prysznica czy basenu. Później kontakt z wodą jest jak najbardziej możliwy.

Plastry do kinesiotapingu – efekty

Plastry dynamiczne zaczynają pozytywnie działać na organizm już kilkadziesiąt minut po ich aplikacji. U pacjenta następuje redukcja dolegliwości bólowych oraz stanów przeciążeniowych. Zbytnio napięte mięśnie rozluźniają się, poprawia się mikrokrążenie, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Następuje redukcja zastojów limfatycznych, szybsze opuchlizny oraz krwiaków.

FAQ

 • W których placówkach wykonywane są zabiegi kinesiotapingu?

Plastrowanie dynamiczne wykonujemy w placówkach enel-med w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Tarnowie Podgórnym.

 • Jak długo działają taśmy do kinesiotapingu?

Plastry do kinesiotapingu działają od 5-7 dni do nawet dwóch tygodni, zależnie od miejsca naklejenia. Gdy ich właściwości słabną, obserwuje się odklejanie końcówek plastra.

 • Czy plastrowanie dynamiczne może powodować powikłania?

Jedynym możliwym powikłaniem jest miejscowe zaczerwienienie i podrażnienie skóry, ale pojawia się ono bardzo rzadko, tylko u osób z wyjątkowo wrażliwą skórą. Poza tym kinesiotaping jest bezpieczny, nieinwazyjny i nie krępuje ruchów.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.