hero-image

Kinezyterapia

Opis usługi

Kinezyterapia to metoda rehabilitacji, w której kluczowy jest ruch i gimnastyka, uważane za środek leczniczy pozytywnie wpływający na cały organizm człowieka. Różnego rodzaju metody kinezyterapeutyczne stosujemy w ramach rehabilitacji w placówkach enel-med w całej Polsce!

Czym jest kinezyterapia? Definicja tego pojęcia głosi, że jest to leczenie ruchem, rehabilitacja ruchowa i gimnastyka lecznicza, a więc wszelkie działania, które opierają się na różnego rodzaju ćwiczeniach fizycznych. Główne cele kinezyterapii to przywrócenie pacjentowi całkowitej lub przynajmniej częściowej sprawności fizycznej, przy czym należy pamiętać, że kinezyterapia to nie tylko działania ukierunkowane na leczenie układu ruchu. Dopasowana do potrzeb kinezyterapia – ćwiczenia czynne lub bierne, izometryczne i synergistyczne, praca według przygotowanych przez specjalistów wytycznych – pozytywnie wpływać może również na układ oddechowy, krwionośny, nerwowy czy moczowo-płciowy.

Kinezyterapia – wskazania

Kinezyterapia jest stosowana jako element rehabilitacji i leczenia wielu różnych dolegliwości, urazów i chorób. Znajdują się wśród nich:

 • ostre urazy mięśni, stawów i kości (złamania kończyn, naderwanie więzadeł, zwichnięcia stawów, stłuczenie mięśni),
 • wady postawy (skolioza, kifoza, koślawość kolan, płaskostopie),
 • niedowłady,
 • stany poudarowe i pozawałowe,
 • dolegliwości bólowe kręgosłupa,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • schorzenia reumatyczne,
 • choroby neurologiczne (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, ataksja),
 • choroby układu krążenia (choroba wieńcowa, nadciśnienie, dławica piersiowa),
 • choroby układu oddechowego (odma opłucna, niedodma płuc).

Kinezyterapia znajduje zastosowanie również u pacjentów onkologicznych (np. zapobieganie przykurczom stawowym po mastektomii), po operacjach chirurgicznych (nie tylko ortopedycznych, ale również kardiologicznych czy neurologicznych), z chorobami skutkującymi trwałą niepełnosprawnością (hamuje jej postępy, pozwala zachować możliwie największą samodzielność pacjenta).

Kinezyterapia – przeciwwskazania

Wśród najczęściej występujących przeciwwskazań do stosowania kinezyterapii znajduje się ostra niewydolność krążeniowa i/lub oddechowa, stany gorączkowe, ostra faza choroby nowotworowej, ostre stany zapalne mięśni lub stawów.

Kinezyterapia – jak przebiega?

W centrach medycznych enel-med kinezyterapia prowadzona jest przez doświadczonych fizjoterapeutów, w doskonale wyposażonych salach, przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Stosowane w naszych placówkach metody kinezyterapeutyczne obejmują m.in. ćwiczenia bierne na szynach CPM, ćwiczenia czynne w odciążeniu, ćwiczenia czynne wolne oraz czynne oporowe, ćwiczenia izometryczne, synergistyczne i propriocepcji, terapię manualną według Ackermana, Cyriaxa, Kaltenborna i Maitlanda, koncepcję PNF, metodę McKenziego czy neuromobilizację.

Kinezyterapia – efekty

Kinezyterapia przynosi różne efekty, w zależności od tego, na jakie partie ciała, tkanki i narządy jest ukierunkowana. Może ona łagodzić dolegliwości bólowe, poprawiać mobilność stawów, przyspieszać wchłanianie krwiaków i opuchlizny, wzmacniać mięśni i łagodzić ich nadmierne napięcie, poprawiać ogólną sprawność i wydolność organizmu. Może ona stymulować pracę narządów wewnętrznych, hamować postępy chorób przewlekłych, pomagać pacjentom jak najdłużej zachować samodzielność.

FAQ

 • W których placówkach enel-med można skorzystać z kinezyterapii?

Kinezyterapia znajduje się w ofercie placówek w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Tarnowie Podgórnym.

 • Jak długo trwają zajęcia kinezyterapii?

Zajęcia kinezyterapii trwają od 30 do 60 minut, odbywają się najczęściej 2-3 razy w tygodniu.

 • Czy mogę ćwiczyć samodzielnie w domu?

Jak najbardziej! Wiele ćwiczeń można, a nawet trzeba wykonywać również w warunkach domowych, dzięki czemu ich efekty przychodzą szybciej i są bardziej trwałe. Nasi specjaliści podczas profesjonalnych instruktaży przedstawiają pacjentom zestawy ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.