hero-image

Rehabilitacja kręgosłupa

Opis usługi

Zarówno ze względu na pełnione funkcje, jak i skomplikowaną budowę anatomiczną, kręgosłup jest narażony na występowanie różnych chorób i urazów. W takich sytuacjach konieczne mogą być zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup – usługi tego typu świadczymy w oddziałach enel-med w całej Polsce!

Dolegliwości i schorzenia kręgosłupa stanowią jeden z największych zdrowotnych problemów XXI wieku. Ma na to wpływ głównie styl życia – praca siedząca, niedobór aktywności fizycznej, nadmiar kilogramów, szkodliwe nawyki. Choroby kręgosłupa stanowią nie tylko problem utrudniający codzienne życie, ale są również przyczyną absencji w pracy. W tego typu sytuacjach pomóc może jednak odpowiednia rehabilitacja na kręgosłup.

Rehabilitacja kręgosłupa – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego czy krzyżowego jest wskazana przede wszystkim u pacjentów, u których występują dolegliwości bólowe. Mogą to być np. bóle szyi, karku czy pleców będące efektem siedzącej pracy, zwyrodnienia stawów kręgosłupa i przepukliny dyskowe, uporczywe bóle i/lub zawroty głowy. Odpowiednio dobrane zabiegi oraz ćwiczenia na odcinek szyjny czy lędźwiowy kręgosłupa pomogą pozbyć się problemu.

Rehabilitacja kręgosłupa – wskazania

Oczywiście należy pamiętać, że rehabilitacja kręgosłupa jest bardzo ważnym elementem leczenia zdiagnozowanych uprzednio przez ortopedę, reumatologa czy neurologa schorzeń. Mogą to być:

 • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,
 • przepuklina krążków międzykręgowych (tzw. wypadnięcie dysku),
 • podwichnięcie lub zwichnięcie w stawach międzykręgowych,
 • choroby reumatologiczne (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów kręgosłupa),
 • zapalenia stawów kręgosłupa towarzyszące chorobie Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego,
 • osteoporoza,
 • wady postawy.

Rehabilitacja na kręgosłup lędźwiowy czy szyjny jest niezbędna również po przeprowadzonych operacjach, np. przepukliny jądra miażdżystego kręgosłupa, usunięcia dysku, nastawiania złamań trzonów kręgów czy leczenia skolioz.

Rehabilitacja kręgosłupa – jak przebiega?

W centrach medycznych enel-med rehabilitacja kręgosłupa – zabiegi, ćwiczenia, techniki terapeutyczne itp. – dopasowywane są zawsze do indywidualnych potrzeb pacjenta. W naszej ofercie znajduje się:

 • profilaktyka – nauka prawidłowej postawy podczas siedzenia i wykonywania codziennych czynności,
 • kinezyterapia – czyli usprawniające ćwiczenia rehabilitacyjne na kręgosłup (m.in. ćwiczenia bierne, czynne w odciążeniu, czynne wolne, czynne oporowe, ćwiczenia izometryczne, synergistyczne oraz propriocepcji),
 • fizykoterapia – są to różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup, takie jak laseroterapia, pole magnetyczne, ultradźwięki, krioterapia miejscowa, prądy interferencyjne, prąd TENS, prądy diadynamiczne, jonoforeza, galwanizacja czy elektrostymulacja,
 • kinesiotaping – czyli plastrowanie dynamiczne, polega na oklejaniu ciała pacjenta specjalnymi plastrami usprawniającymi krążenie i działającymi przeciwbólowo.

Zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup – efekty

Systematyczna, prowadzona przez specjalistów i kontynuowana w warunkach domowych rehabilitacja kręgosłupa daje efekty w postaci zmniejszenia dolegliwości bólowych, zwiększenia sprawności ruchowej i poprawy stabilności kręgosłupa, wypracowania poprawnych nawyków ruchowych, zapobiegnięcia powtórnym zmianom, poprawy siły mięśni oraz równowagi mięśniowej.

FAQ

 • Gdzie mogę zgłosić się na rehabilitację kręgosłupa?

Usługi tego typu świadczymy w placówkach enel-med w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Tarnowie Podgórym i Wrocławiu.

 • Jak zapisać się na wybrany zabieg?

Na zabieg można zapisywać się telefonicznie lub przez nasz system rezerwacji online. Można również wypełnić formularz kontaktowy – na podany numer oddzwoni nasz konsultant.

 • Czy na rehabilitację kręgosłupa potrzebne jest skierowanie?

Nie, w naszych centrach medycznych usługi rehabilitacyjne świadczymy komercyjnie, bez konieczności posiadania skierowania.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.