hero-image

Rehabilitacja neurologiczna dzieci i niemowląt

Opis usługi

Rehabilitacja neurologiczna dzieci i niemowląt konieczna jest za każdym razem, gdy u małego pacjenta występują zaburzenia psychoruchowe, wrodzone i nabyte choroby neurologiczne, zaburzenia napięcia mięśniowego itd. Rehabilitacja dzieci i niemowląt neurologii znajduje się w ofercie oddzialów enel-med w całym kraju.

Choroby neurologiczne u dzieci mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty, diagnozuje się je w okresie niemowlęcym lub na późniejszych etapach rozwoju. Warto pamiętać, że nie zawsze muszą one oznaczać nieodwracalne zmiany – w wielu przypadkach można spowolnić ich rozwój, zupełnie je wyleczyć, a także odwrócić negatywne skutki fizyczne i intelektualne. Niezmiernie ważną rolę odgrywa tu rehabilitacja neurologiczna dzieci i niemowląt.

Rehabilitacja neurologiczna dzieci i niemowląt – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Rehabilitacja neurologiczna u dzieci i niemowląt jest konieczna, jeśli u dziecka występują niepokojące objawy sugerujące nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego. Może to być opóźnienie w wykonywaniu czynności, które świadczą o prawidłowym rozwoju, takich jak raczkowanie, siadanie, próby samodzielnego jedzenia itp. O zaburzeniach neurologicznych mogą świadczyć problemy ze wzrokiem, słuchem, czuciem czy równowagą. Charakterystyczne są zaburzenia napięcia mięśniowego, do niepokojących objawów zaliczają się też zaburzenia mowy, występowanie drgawek, tików czy skurczy.

Rehabilitacja dzieci i niemowląt w neurologii – wskazania

Rehabilitacja dzieci i niemowląt w neurologii jest bardzo ważnym elementem leczenia takich chorób, jak:

 • autyzm,
 • ADHD,
 • przepuklina oponowo-rdzeniowa,
 • uszkodzenie splotu barkowego,
 • padaczki (w tym padaczki wczesnodziecięcej),
 • mózgowego porażenia dziecięcego,
 • rozszczepu kręgosłupa,
 • wodogłowia,
 • zapalenia mózgu,
 • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Rehabilitacja neurologiczna dzieci i niemowląt – jak przebiega?

Istnieje wiele metod terapeutycznych stosowanych w rehabilitacji neurologicznej dzieci i niemowląt. W centrach medycznych enel-med pracujemy przede wszystkim w oparciu o koncepcję NDT-Bobath, której celem jest pomoc we wszechstronnym rozwoju dziecka, poprawa jego jakości życia oraz umożliwienie mu pełnej samodzielności w przyszłości.

Metoda NDT-Bobath koncentruje się na wykształceniu u dziecka prawidłowych wzorców ruchowych w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych. Ważna jest normalizacja napięcia mięśni poprzez wywieranie na nie stałego nacisku, np. za pośrednictwem poklepywania dziecka, ucisku poszczególnych partii ciała, głaskania ich, lekkiego pociągania itd. Powinno być to wykonywane nie tylko w trakcie sesji rehabilitacyjnej przez specjalistę, ale także w warunkach domowych, podczas zabawy czy ubierania.

Oczywiście elementem rehabilitacji może też być fizjoterapia neurologiczna dzieci i niemowląt dobrana do indywidualnych potrzeb małego pacjenta. Fizjoterapia dzieci i niemowląt w neurologii może obejmować ćwiczenia rehabilitacyjne, metody relaksacyjne czy zabiegi fizjoterapeutyczne.

Rehabilitacja dzieci i niemowląt w neurologii – efekty

Głównym efektem rehabilitacji neurologicznej dzieci jest podniesienie jakości ich życia poprzez poprawę nie w pełni wykształconych funkcji psychoruchowych: mowy, motoryki ciała, funkcji poznawczych. Dzięki systematycznej pracy zwiększa się szansa na wyeliminowanie problemu lub przynajmniej zapewnienie dziecku maksimum sprawności oraz samodzielności.

FAQ

 • Jak zapisać się z dzieckiem na rehabilitację neurologiczną?

Na wizyty można zapisywać się telefonicznie. Można również wypełnić formularz kontaktowy – na podany numer oddzwoni nasz konsultant.

 • W jakich placówkach świadczone są usługi?

Rehabilitacja neurologiczna dzieci i niemowląt znajduje się w ofercie placówek enel-med w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

 • Czy na miejscu można skorzystać z zalecanych zabiegów fizjoterapeutycznych?

Oczywiście! Nasi specjaliści zajmują się również terapią manualną, kinezyterapią i wykonują zabiegi fizjoterapii.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.