hero-image

Rehabilitacja neurologiczna

Opis usługi

Rehabilitacja neurologiczna to specjalistyczne działania realizowane u pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi oraz ze zdiagnozowanymi chorobami i urazami ośrodkowego układu nerwowego. Rehabilitacja neurologiczna znajduje się w ofercie naszych oddziałów enel-med w całej Polsce.

Choroby neurologiczne mogą mieć różne podłoże. Część z nich ma charakter wrodzony, inne mają uwarunkowania genetyczne, mogą być też wywołane przez zaburzenia pracy układu odpornościowego, nieprawidłowości krążeniowe, infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, a nawet zatrucia czy urazy mechaniczne. Wiele z nich wywiera poważny wpływ na możliwość samodzielnego funkcjonowania pacjenta, sprawność fizyczną i intelektualną. Ważnym elementem ich leczenia jest więc rehabilitacja neurologiczna.

Rehabilitacja neurologiczna – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Głównym celem rehabilitacji neurologicznej jest powrót pacjenta do zdrowia i sprawności w jak największym zakresie, w jakim miało to miejsce przed chorobą. Dlatego wskazane jest, by odpowiednie działania były podejmowane jak najszybciej po wystąpieniu objawów choroby czy jej zdiagnozowaniu. Oczywiście każdy przypadek jest inny, dlatego specjaliści z placówek enel-med przygotowują indywidualny program rehabilitacji neurologicznej pod kątem potrzeb i wskazań medycznych.

Rehabilitacja w neurologii – wskazania

Rehabilitację w neurologii wykorzystuje się jako element leczenia pacjentów z takimi chorobami, jak:

 • udar mózgu,
 • stwardnienie rozsiane,
 • urazy czaszkowo-mózgowe,
 • zapalenie wielokorzeniowo-nerwowe,
 • urazy rdzenia kręgowego,
 • mózgowe porażenie dziecięce,
 • przepuklina oponowo-rdzeniowa,
 • dystrofia mięśniowa,
 • choroba Parkinsona,
 • polineuropatie.

Rehabilitacja neurologiczna bywa również potrzebna u pacjentów po operacjach guza mózgu, tętniaków oraz po leczeniu operacyjnym dyskopatii. W wielu przypadkach musi być ona prowadzona przez całe życie.

Rehabilitacja neurologiczna – jak przebiega?

W centrach medycznych enel-med stosujemy następujące metody rehabilitacji neurologicznej:

 • technikę PNF – znajduje zastosowanie m.in. po urazach rdzenia kręgowego, czaszkowo-mózgowych, rehabilitacji poudarowej, przy chorobie Parkinsona i stwardnieniu rozsianym, jest bezbolesna i skuteczna.
 • technikę NDT-Bobath – wykorzystywana m.in. u pacjentów po udarach mózgu i po urazach czaszkowo-mózgowych, w jej ramach pobudzane są mięśnie odpowiadające za postawę i ruch,
 • technikę Vojty – polega na stymulowaniu punktów uciskowych umiejscowionych w różnych strefach ciała, najczęściej stosowana jest u niemowląt i dzieci starszych z zaburzeniami neurologicznymi, np. z porażeniem mózgowym.

Na kompleksową rehabilitację w neurologii składają się również ćwiczenia fizyczne (kinezyterapia), metody relaksacyjne oraz instrumentalne. Bardzo ważną rolę odgrywa również fizjoterapia w neurologii – u pacjentów, w zależności od potrzeb, stosuje się m.in. zabiegi elektroterapii, laseroterapii czy ultradźwięków.

Rehabilitacja neurologiczna – efekty

Systematyczna fizjoterapia neurologiczna prowadzona przez doświadczonych specjalistów daje efekty w postaci poprawy sprawności ruchowej oraz intelektualnej, powrotu do aktywności fizycznej, opanowania przez pacjentów podstawowych czynności dnia codziennego, zapobiega powikłaniom chorób, spowalnia ich rozwój, zmniejsza dolegliwości bólowe, podnosi komfort i jakość życia pacjenta.

FAQ

 • Kto może skorzystać z rehabilitacji neurologicznej w enel-med?

Zabiegi przeznaczone są dla osób dorosłych ze zdiagnozowanymi zaburzeniami/chorobami neurologicznymi, u których są wskazania zdrowotne do podjęcia działań rehabilitacyjnych.

 • W których placówkach udzielane są tego typu świadczenia?

Rehabilitacja neurologiczna prowadzona jest w centrach medycznych enel-med w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Tarnowie Podgórnym i Wrocławiu.

 • Jak zapisać się wybrany zabieg?

Na zabieg można zapisywać się telefonicznie lub przez formularz kontaktowy – na podany numer oddzwoni konsultant.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.