hero-image

Rehabilitacja sensoryczna dzieci

Opis usługi

Zaburzenia integracji sensorycznej mają miejsce wtedy, gdy mózg dziecka nie potrafi w prawidłowy sposób przetwarzać bodźców zmysłowych – maluch może mieć problemy z koncentracją, być nadruchliwy, nie potrafi planować swoich działań. W takich sytuacjach konieczna może być rehabilitacja sensoryczna.

Integracja sensoryczna to proces neurologiczny, dzięki któremu możliwe jest prawidłowe przetwarzanie wrażeń dostarczanych mózgowi zarówno z organizmu, jak i otoczenia. Dzięki niej człowiek jest w stanie odbierać bodźce zmysłowe, interpretować je oraz reagować adekwatnie do sytuacji. Jakiekolwiek zaburzenia integracji sensorycznej przekładają się na trudności w codziennym funkcjonowaniu – zaburzenia te nie mijają samoistnie, więc potrzebna jest wówczas terapia integracji sensorycznej.

Rehabilitacja sensoryczna dzieci – kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

Wizyta u specjalisty, badanie integracji sensorycznej, a następnie wdrożenie odpowiedniej terapii może być wskazane u dzieci, u których występują takie objawy, jak nadwrażliwość lub zbyt mała wrażliwość na bodźce wzrokowe i/lub słuchowe, ruch i dotyk, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom aktywności ruchowej, zbytnie pobudzenie lub zachowania letargiczne, kłopoty z koordynacją ruchową, opóźnienia rozwoju mowy, problemy z utrzymaniem koncentracji oraz organizacją własnych działań.

Terapia sensoryczna – wskazania

Terapia sensoryczna bywa bardzo ważnym elementem leczenia dzieci i młodzieży z konkretnymi zdiagnozowanymi jednostkami chorobowymi, w przebiegu których również występują zaburzenia integracji sensorycznej. Zalicza się do nich:

 • ADHD,
 • zespół Downa,
 • autyzm,
 • zespół FAS,
 • mózgowe porażenie dziecięce,
 • inne formy niepełnosprawności intelektualnej.

Terapia sensoryczna dla dzieci – przebieg

Terapia integracji sensorycznej prowadzona jest u dzieci, u których zdiagnozowane zostaną zaburzenia w tym zakresie – zazwyczaj decyduje o tym neurolog, pediatra, czasem we współpracy z psychologiem czy pedagogiem. Terapeuta sensoryczny w przebiegu rehabilitacji korzysta przede wszystkim z różnych form zabawy, z wykorzystaniem takich przedmiotów, jak talerze obrotowe, hamaki, huśtawki, platformy równoważne czy deskorolki. Zarówno formy aktywności, jak i stopień ich zaawansowania dopasowane są do indywidualnych potrzeb dziecka, jego wieku, sprawności itp. W zależności od zaawansowania zaburzeń, terapia może trwać od 6 miesięcy do nawet dwóch lat.

Rehabilitacja sensoryczna dzieci – efekty

Dzięki terapii sensorycznej dziecko bardziej efektywnie odbiera i przetwarza docierające do niego bodźce, co ma wpływ na jego codzienne funkcjonowanie. Poprawia się koordynacja ruchowa malucha, dzięki czemu sprawniej wykonuje wszystkie czynności, zachodzą pozytywne zmiany w jego zachowaniu, zdolnościach intelektualnych, funkcjonowaniu w grupie itp.

FAQ

 • W których oddziałach prowadzona jest rehabilitacja sensoryczna dzieci?

Z usług skorzystać można w placówkach enel-med w Łodzi, Poznaniu i Tarnowie Podgórnym.

 • Dla kogo przeznaczona jest terapia integracji sensorycznej?

Rehabilitacja sensoryczna przeznaczona jest dla niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz nastolatków.

 • Kto może skierować dziecko na terapię?

Zaburzenia integracji sensorycznej najczęściej diagnozuje u dziecka neurolog, niekiedy neonatolog lub pediatra, we współpracy z psychologiem, pedagogiem itp.

 

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.