hero-image

Rehabilitacja stomatologiczna

Opis usługi

Rehabilitacja stomatologiczna to działania podejmowane w obrębie szczęki, żuchwy, stawu skroniowo-żuchwowego, czasem całej głowy, szyi, a nawet barków, których celem jest zlikwidowanie lub całkowite usunięcie odczuwanych przez pacjentów nieprzyjemnych dolegliwości. Rehabilitacja stomatologiczna dostępna jest w placówkach enel-med w całej Polsce!

Na narząd żucia w organizmie człowieka składa się m.in. szczęka, żuchwa oraz staw skroniowo-żuchwowy. Pod względem budowy jest to jeden z najbardziej skomplikowanych stawów w ludzkim organizmie – łączy żuchwę z kością skroniową, powiązanych z nim jest wiele więzadeł, mięśni oraz nerwów. Staw skroniowo-żuchwowy jest używany na co dzień podczas jedzenia, mówienia, a nawet ziewania. Nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu, jego wady wrodzone i nabyte wymagają oczywiście odpowiedniego leczenia – jego kluczowym elementem jest rehabilitacja stomatologiczna.

Rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego – kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

Rehabilitacja stomatologiczna – w tym m.in. fizjoterapia stawu skroniowo-żuchwowego – są wskazane jeśli u pacjenta występują takie objawy, jak ból szczęki i żuchwy, ból zębów nie będący efektem próchnicy i innych chorób zębów, odsłanianie szyjek zębowych, pękanie i kruszenie zębów, szumy uszne, ból podczas żucia, przełykania pokarmu czy ziewania, brak swobody w otwieraniu i zamykaniu ust, przeskakiwanie żuchwy czy nadmierne łzawienie oczu.

Rehabilitacja stomatologiczna – wskazania

Rehabilitacja – w tym fizjoterapia stomatologiczna – znajduje zastosowanie również w leczeniu konkretnych jednostek chorobowych i dysfunkcji, takich jak:

 • wady zgryzu,
 • wady postawy,
 • zwyrodnienie stawu skroniowo-żuchwowego,

Oczywiście fizjoterapia w stomatologii stosowana jest także u pacjentów po wypadkach, urazach mechanicznych i operacjach w obrębie szczęki, żuchwy, twarzoczaszki czy stawu skroniowo-żuchwowego.

Rehabilitacja stomatologiczna – jak przebiega?

W placówkach enel-med zakres rehabilitacji stomatologicznej dobierany jest pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta, po przeprowadzeniu konsultacji, w ramach których sprawdzana jest ruchomość i mobilność żuchwy, odgłosy wydawane przez staw skroniowo-żuchwowy w trakcie ruchu, stan uzębienia i języka czy napięcie mięśniowe.

Na kompleksową rehabilitację stomatologiczną składa się:

 • terapia manualna – czyli różnego rodzaju uciski czy masaże, przez które terapeuta wpływa na tkanki,
 • kinezyterapia – ćwiczenia rehabilitacyjne wzmacniające mięśnie i stawy,
 • fizykoterapia – dopasowane do potrzeb zabiegi działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, np. laseroterapia, ultradźwięki czy jonoforeza.

FAQ

 • Jak długo musi być prowadzona rehabilitacja stomatologiczna?

Zależy to od indywidualnego stanu pacjenta. W niektórych przypadkach efekty daje już kilkutygodniowa praca, w innych potrzebnych jest na to kilka miesięcy.

 • W których oddziałach prowadzona jest rehabilitacja stomatologiczna?

Z usług skorzystać można w placówkach enel-med w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

 • Jak zapisać się na konsultacje?

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub przez nasz formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.