hero-image

Rehabilitacja uroginekologiczna

Opis usługi

Rehabilitacja uroginekologiczna to działania podejmowane w celu zapobiegania oraz leczenia dysfunkcji w obrębie mięśni dna miednicy oraz dróg moczowych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Świadczeń z tego zakresu udzielamy w placówkach enel-med w całej Polsce.

Od funkcjonowania mięśni dna miednicy zależy prawidłowa praca zarówno narządów rozrodczych, jak i układu moczowego. W ich obrębie dochodzić może do różnych dysfunkcji, zarówno u pań, jak i panów. U kobiet jest to najczęściej efekt przebytych ciąż i porodów, u mężczyzn ma związek m.in. z przerostem prostaty. Rehabilitacja uroginekologiczna – a zwłaszcza rehabilitacja mięśni dna miednicy – to ważny element zarówno profilaktyki, jak i leczenia tego typu dysfunkcji.

Fizjoterapia uroginekologiczna – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Fizjoterapia ginekologiczna polecana jest paniom, u których występują przykre objawy w postaci nietrzymania moczu, obniżenia narządów rodnych, bolesnego miesiączkowania, rozluźnienia pochwy, przewlekłego bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa czy bolesnego współżycia. Oczywiście fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże również panom, którzy borykają się np. z problemami z oddawaniem moczu po operacjach urologicznych lub zaburzeniami proktologicznymi (np. nietrzymanie stolca).

Rehabilitacja uroginekologiczna – wskazania

Terapia dna miednicy skierowana jest m.in. do kobiet planujących ciążę i już będących w ciąży – pomoże ona przygotować się do porodu i zapobiec powikłaniom. U kobiet po porodach, w okresie menopauzy, po operacjach w obrębie narządów rodnych czy dróg moczowych rehabilitacja ginekologiczna pozwala również pozbyć się takich dolegliwości, jak:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
 • obniżenie narządów płciowych,
 • bóle kręgosłupa, spojenia łonowego, miednicy,
 • rozejście mięśni prostych brzucha,
 • zaburzenia dotyczące blizn po cięciu cesarskim, nacięciu i pęknięciu krocza.

Rehabilitacja dna miednicy – jak przebiega?

Rehabilitacja uroginekologiczna w placówkach enel-med rozpoczyna się konsultacjami, podczas których przeprowadzany jest wywiad oraz badanie manualne per vaginam. Pozwala ono ocenić stan mięśni miednicy pacjentki i dobrać indywidualny plan pracy. Uwaga! Badanie wykonuje się co najmniej 6 tygodni po porodzie naturalnym i 8 tygodni po cesarskim cięciu. Jest oczywiście przeprowadzane z poszanowaniem godności i intymności pacjentki.

Rehabilitacja mięśni dna miednicy opiera się na dwóch zasadniczych rodzajach działań:

 • terapia manualna – jest to metoda rehabilitacyjna, w ramach której fizjoterapeuta uroginekologiczny poprzez uciski, chwyty i różne techniki masażu dociera do określanych tkanek organizmu, wzmacniając je i uelastyczniając, a także wspierając ich regenerację,
 • ćwiczenia mięśni dna miednicy – fizjoterapia obejmuje również wykonywanie przez pacjentkę ściśle określonych ćwiczeń mięśni Kegla, odpowiedzialnych m.in. za trzymanie moczu oraz jakość doznań seksualnych. Prawidłowe napinanie oraz rozluźnianie pozwala je wzmocnić.

Rehabilitacja mięśni dna miednicy – efekty

Prowadzona przez specjalistów rehabilitacja urologiczna przede wszystkim pozwala zminimalizować lub całkowicie usunąć objawy w postaci nietrzymania moczu czy bolesnego współżycia. Pacjentka pozbywa się obciążających ją nawyków ruchowych, poprawia się kondycja mięśni miednicy, pacjentka odzyskuje komfort i jakość życia.

FAQ

 • Jak długo musi być prowadzona rehabilitacja uroginekologiczna, by przyniosła efekty?

Zależy to od indywidualnego stanu pacjentki. W niektórych przypadkach efekty daje już kilkutygodniowa praca, w innych potrzebnych jest na to kilka miesięcy.

 • Czy fizjoterapia ginekologiczna może być prowadzona u kobiet w ciąży?

Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań lekarskich, odpowiednia terapia manualna i ćwiczenia mięśni dna miednicy są możliwe również u kobiet w ciąży?

 • Jak zapisać się na wstępną konsultację?

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub przez nasz formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.