Regularne badania piersi mogą uratować życie - to przekaz, który w październiku brzmi szczególnie głośno. Badaj się i zadbaj o świadomość potrzeby badań piersi wśród rodziny i przyjaciół.

Rak piersi to nie fikcyjne zagrożenie. To najczęściej występująca u kobiet choroba nowotworowa. Zagraża życiu, a zdiagnozowana zbyt późno często prowadzi do śmierci. Rokowanie zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć chorobę i skutecznie jej przeciwdziałać. Jeśli nowotwór piersi zostanie wykryty w stadium przedinwazyjnym,  współczesna medycyna potrafi sobie z nim skutecznie poradzić. Wszystko zależy więc od tego, czy będziesz się regularnie badać.

Rak piersi - badania

Mammografia, badanie USG piersi i samobadanie piersi to trzy ważne kwestie w życiu każdej kobiety. Zaniedbania, mogą mieć tragiczne konsekwencje, regularne badania pozwolą zniwelować stres i w razie choroby, szybko podjąć leczenie. Według danych Ministerstwa Zdrowia kobiety regularnie wykonujące badanie piersi znacznie rzadziej umierają z powodu tego nowotworu. To samo dotyczy samobadania, którego rolę szczególnie podkreśla się właśnie w październiku. 

Październik - czas na badania

Badania mogą uratować życie, więc nie należy się ich obawiać. Nie każda zmiana w piersiach oznacza chorobę nowotworową. Stwardnienia czy guzki mogą być łagodnymi zmianami w piersiachktóre zawsze należy skonsultować z lekarzem. Jeśli jednak zachorujesz, dzięki szybkiemu wykryciu zagrożenia, znacznie zwiększasz możliwosć skutecznego leczenia. W październiku badania USG piersi i konsultacje ginekologiczna z cytologią są promowane nie tylko w przestrzeni publicznej, ale też w oddziałach enel-med, gdzie objęte są specjalną, zniżkową ofertą. Różowa wstążka jest w tym miesiącu szczególnym przypomnieniem, że o zdrowie i życie warto zadbać i nie odkładać tego na później.