Mastopatia. Łagodne choroby piersi INFOGRAFIKA
Łagodne choroby piersi (z ang. benign breast disease) to niezłośliwe zmiany w piersiach, zaburzające ich strukturę i funkcję. Dowiedz się na czym polegają, jak wyglądają badania i leczenie.
Spis treści:
- Zmiany włóknisto-torbielowate w piersiach
- Objawy łagodnych chorób piersi
- Czynniki ryzyka zmian włóknisto – torbielowatych
- Diagnostyka i leczenie zmian mastopatycznych w piersiach
Zmiany włóknisto-torbielowate w piersiach
Zmiany włóknisto – torbielowate w piersiach (zmiany dysplastyczne, mastopatia) to łagodne, nowotworowe (nierakowe) choroby gruczołów piersiowych, których obecność czasem powoduje ból piersi związany z cyklicznymi zmianami hormonalnymi w cyklu miesiączkowym u kobiet. Statystycznie dotyczą prawie połowy populacji kobiet w wieku rozrodczym. Zapoznaj się z czynnikami jej ryzyka, objawami i możliwościami leczenia.
Objawy łagodnych chorób piersi
Obecność zmian włóknisto – torbielowatych w piersiach może powodować dokuczliwy ból piersi, mlekotok (pojawianie się wycieku z brodawki) oraz piekący ból w okolicy brodawki. U kobiet przed menopauzą pojawia się cyklicznie, na około tydzień przed miesiączką a po menopauzie najczęściej ustępuje.
Czynniki ryzyka zmian włóknisto – torbielowatych
Zwiększone ryzyko wystąpienia zmian włóknisto – torbielowatych występuje u kobiet, które nie karmiły piersią i późno zaszły w ciążę. Ryzyko zwiększa również: palenie papierosów, alkohol, nadmierna masa ciała, niepowodzenia położnicze (poronienie, niemożność zajścia w ciążę), prowadzenie nieregularnego życia płciowego, choroby narządów płciowych oraz urazy piersi.
Diagnostyka i leczenie zmian mastopatycznych w piersiach
Sposobem leczenia w przypadku zmian niewymagających interwencji chirurgicznej jest farmakoterapia przy użyciu leków hormonalnych. Celem jest wyrównanie zaburzeń hormonalnych, zmniejszenie, bólu i obrzęku piersi. Zaleca się regularne samobadanie piersi, a w przypadku stwierdzenia zmian włóknisto-gruczołowych, kontrolne badanie ultrasonograficzne oraz ewentualnie wykonanie biopsji jeżeli zostaną stwierdzone zmiany podejrzane. Badaniem profilaktycznym u kobiet po 40 roku życia jest mammografia, która pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych w piersiach. Korzystny wpływ wywiera prowadzenie zdrowego stylu życia: regularna aktywność fizyczna i seksualna, zdrowa dieta, wysypianie się, a także unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne i zbytniego wychłodzenia organizmu. Celem zmniejszenia bólu lekarz może zalecić leki przeciwbólowe. Ważny jest też dobór odpowiedniej bielizny. Uzyskuje się poprawę w efekcie ograniczenia w diecie soli i kofeiny. Pierwszym krokiem profilaktyki chorób piersi jest regularne, comiesięczne samobadanie piersi oraz zdrowy tryb życia. W przypadku, gdy wyczujesz niepokojące zmiany zgłoś się do lekarza, który pokieruje dalszą diagnostyką.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Lek a suplemet diety - co trzeba wiedzieć?
Suplementy diety zalewają rynek a reklamy przedstawiają je, jako cudowne remedium na wszelkie dolegliwości. Jak nie dać złapać się w pułapkę?
Poprawić komfort życia. Wywiad
- Chcemy dbać o wewnętrzne i zewnętrzne piękno naszych pacjentów, stawiając na ich komfort i priorytety - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski.
Rwa kulszowa? Jak zmniejszyć ból?
Podawanie środków przeciwbólowych to tylko pudrowanie problemu. Co zrobić gdy musimy zmagać się z rwą kulszową? Jaka pozycja jest najlepsza?
Czerwiec alergików
To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.
Tomografia optyczna siatkówki - badanie OCT
Dzisiejsze aparaty OCT dają wiele możliwości, stąd coraz częstsze ich użycie - tłumaczy okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med.