Łagodne choroby piersi (z ang. benign breast disease) to niezłośliwe zmiany w piersiach, zaburzające ich strukturę i funkcję. Dowiedz się na czym polegają, jak wyglądają badania i leczenie.

Zmiany włóknisto-torbielowate w piersiach

Zmiany włóknisto – torbielowate w piersiach (zmiany dysplastyczne, mastopatia) to łagodne, nowotworowe (nierakowe) choroby gruczołów piersiowych, których obecność czasem powoduje ból piersi związany z cyklicznymi zmianami hormonalnymi w cyklu miesiączkowym u kobiet. Statystycznie dotyczą prawie połowy populacji kobiet w wieku rozrodczym. Zapoznaj się z czynnikami jej ryzyka, objawami i możliwościami leczenia. 

Objawy łagodnych chorób piersi

Obecność zmian włóknisto – torbielowatych w piersiach może powodować dokuczliwy ból piersi, mlekotok (pojawianie się wycieku z brodawki) oraz piekący ból w okolicy brodawki. U kobiet przed menopauzą pojawia się cyklicznie, na około tydzień przed miesiączką a  po menopauzie najczęściej ustępuje. 

Czynniki ryzyka zmian włóknisto – torbielowatych

Zwiększone ryzyko wystąpienia zmian włóknisto – torbielowatych występuje u kobiet, które nie karmiły piersią i późno zaszły w ciążę. Ryzyko zwiększa również: palenie papierosów, alkohol, nadmierna masa ciała, niepowodzenia położnicze (poronienie, niemożność zajścia w ciążę), prowadzenie nieregularnego życia płciowego, choroby narządów płciowych oraz urazy piersi. 

Diagnostyka i leczenie zmian mastopatycznych w piersiach

Sposobem leczenia  w przypadku zmian niewymagających interwencji chirurgicznej jest farmakoterapia przy użyciu leków hormonalnych. Celem jest wyrównanie zaburzeń hormonalnych, zmniejszenie, bólu i obrzęku piersi. Zaleca się regularne samobadanie piersi, a w przypadku stwierdzenia zmian włóknisto-gruczołowych, kontrolne badanie ultrasonograficzne oraz ewentualnie wykonanie biopsji jeżeli zostaną stwierdzone zmiany podejrzane. Badaniem profilaktycznym u kobiet po 40 roku życia jest mammografia, która pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych w piersiach. Korzystny wpływ wywiera  prowadzenie zdrowego stylu życia: regularna aktywność fizyczna i seksualna, zdrowa dieta, wysypianie się, a także unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne i zbytniego wychłodzenia organizmu. Celem zmniejszenia bólu lekarz może zalecić leki przeciwbólowe. Ważny jest też dobór odpowiedniej bielizny. Uzyskuje się poprawę w efekcie ograniczenia w diecie soli i kofeiny. Pierwszym krokiem profilaktyki chorób piersi jest regularne, comiesięczne samobadanie piersi oraz zdrowy tryb życia. W przypadku, gdy wyczujesz niepokojące zmiany zgłoś się do lekarza, który pokieruje dalszą diagnostyką.