Zdrowie

Dieta i odżywianie

Jaja i zdrowie. Czy warto jeść jajka?

Niegdyś zalecano, aby je ograniczać ze względu na wysoką zawartość cholesterolu. Dziś uważane są za dobre źródło składników bioaktywnych korzystnie oddziałujących na zdrowie. Sprawdź czy jaja są wartościowym, stałym elementem diety. 

senior

Pomoc dla osób starszych

Z upływem lat następują w organizmie zmiany utrudniające codzienne funkcjonowanie. Osoby starsze często zmagają się ze schorzeniami, które ograniczają lub nawet odbierają możliwość samodzielnego funkcjonowania. Wymagają wówczas szczególnej uwagi i opieki.

Zdrowie

Odkleszczowe zapalenie mózgu - szczepienie

W lasach i parkach pojawiły się kleszcze, wraz z nimi zagrożenie - odkleszczowe zapalenie mózgu. Dowiedz się jak się zabezpieczyć, o szczepieniach i profilaktyce mówi dr n. med. Michał Florczak, specjalista chorób wewnętrznych.

Zdrowie

Celiakia - co to jest, diagnostyka, przyczyny, objawy, leczenie i dieta

Celiakia jest chorobą układową jelita cienkiego o podłożu autoimmunologicznym, występującą u osób z predyspozycją genetyczną. Nieleczona może prowadzić do powikłań w postaci niedokrwistości czy osteoporozy, najgroźniejszym powikłaniem jest chłoniak jelita cienkiego, jedyną skuteczną metodą leczenia jest dieta bezglutenowa.

Zdrowie

Mick Jagger i zwężenie zastawki aortalnej serca

Wokalista grupy Rolling Stones odwołał trasę koncertową i przeszedł operację serca. Dowiedz się czym jest zwężenie zastawki aortalnej, na czym polega zabieg i czy jest niebezpieczny. Wyjaśnia specjalista kardiologii lek. Paweł Siwołowski z enel-med.

Dieta i odżywianie

Dieta przy chorobach nowotworowych

Walkę z nowotworem toczy się na wielu frontach. Jednym z nich jest właściwe odżywianie, zróżnicowane w trakcie i po chemioterapii czy radioterapii. O odpowiedniej diecie dla pacjentów onkologicznych mówi specjalista dietetyki klinicznej i żywienia człowieka mgr Ewa Zygmanowska.

Zdrowie

Otyłość - czym jest, jak się leczy otyłość?

W ostatnich latach obserwuje się istotny wzrost liczby osób z nadwagą i otyłością. Stanowią one czynnik ryzyka wielu chorób, w tym także nowotworów. Przyczyną nadwagi i otyłości jest nie tylko błędna dieta, natomiast skutecznym sposobem leczenia jest modyfikacja stylu życia.