Ciąża i dziecko

Ciąża i dziecko

Zespół Edwardsa - przyczyny, objawy, rokowania

Zespół Edwardsa, czyli trisomia 18. chromosomu to rzadko występująca choroba genetyczna, którą można już zdiagnozować w trakcie życia płodowego. Dziecko urodzone z tym zespołem jest obciążone licznymi wadami wrodzonymi, które niestety są przyczyną wysokiego odsetka zgonów już w pierwszym roku życia. Jakie zmiany w kariotypie odpowiadają za powstawanie zespołu Edwardsa? Czym charakteryzuje się dziecko z tą chorobą genetyczną? Dowiedz się, w jaki sposób na etapie badań prenatalnych można oszacować ryzyko wystąpienia tej wady genetycznej i jak współczesna medycyna może poprawić jakość życia chorych dzieci.

Poród

Kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarskim cięciu?

Rehabilitacja po cesarskim cięciu rozpoczyna się już w szpitalu, kiedy można rozpocząć ćwiczenia w domu? Dowiedz się od czego zależy początek i intensywność rehabilitacji po cesarskim cięciu. Co trzeba wiedzieć o rehabilitacji po cesarskim cięciu, wyjaśnia specjalistka fizjoterapii mgr. Elżbieta Mastalerz z enel-med.

Ciąża i dziecko

Na czym polega konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny może wystąpić podczas każdej ciąży, chociaż w pierwszej ciąży dochodzi do niego niezwykle rzadko. Dowiedz się czym jest konflikt serologiczny, jakie ma znaczenie dla prawidłowego rozwoju ciąży oraz w jaki sposób można go leczyć. 

Ciąża i dziecko

Kiedy zrobić test ciążowy?

Dowiedz się kiedy można zrobić test ciążowy i od czego zależy jego pozytywny wynik. Na najważniejsze pytania o test ciążowy odpowiada dr n. med. Katarzyna Skórzewska, specjalista położnictwa i ginekologii oraz endokrynologii.

Ciąża i dziecko

Poznaj sposoby na ciemieniuchę u niemowląt i dzieci starszych

Ciemieniucha jest schorzeniem charakterystycznym dla niemalże każdego niemowlaka, choć może dotykać również starsze dzieci i nastolatków. Jest manifestacją łojotokowego zapalenia skóry. Ciemieniucha nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak jest istotnym problemem estetycznym wymagającym odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. 
 

Ciąża i dziecko

Co to jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna to stan w którym dochodzi do nieprawidłowego zagnieżdżenia zarodka, poza jamą macicy. Nierozpoznana ciąża pozamaciczna jest najczęstszą przyczyną zgonu kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, dowiedz się więcej!