Ciąża i dziecko

Poród

Na czym polega indukcja porodu?

Indukcja porodu to procedura polegająca na wywołaniu porodu zanim nastąpi jego spontaniczne rozpoczęcie. Decyzja o jej wykonaniu powinna być uzasadniona względami medycznymi.

Rozwój dziecka

Baby-led weaning: na czym polega ta metoda i jakie są jej największe zalety i wady?

Istnieje wiele praktycznych porad dotyczących żywienia dzieci oraz sposobów na wprowadzanie pierwszych pokarmów do ich diety w momencie odstawiania od piersi mamy, czy rezygnacji z żywienia mlekiem modyfikowanym. W obecnych czasach odchodzi się coraz częściej od przyjętych w przeszłości norm żywieniowych, w tym wprowadzania konkretnych produktów według jednego rutynowego wzorca.

Poród

Tokofobia – czy jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią o tym, że odsetek cięć cesarskich nie powinien przekraczać 10-15% wszystkich porodów. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce sięga on obecnie 43%, z czego w siedmiu województwach zaczyna nawet przekraczać 50%.

Poród

Zespół Sheehana, czyli poporodowa martwica przysadki mózgowej

Zespół Sheehana to rzadkie zaburzenie, spowodowane krwotokiem okołoporodowym lub poporodowym powodującym niedokrwienie innych narządów, między innymi przysadki mózgowej. Jego efektem jest niedobór hormonu przysadki mózgowej, który może wpływać na pracę wielu narządów i powodować wiele różnych objawów.