Ciąża i dziecko

Poród

Zespół Sheehana, czyli poporodowa martwica przysadki mózgowej

Zespół Sheehana to rzadkie zaburzenie, spowodowane krwotokiem okołoporodowym lub poporodowym powodującym niedokrwienie innych narządów, między innymi przysadki mózgowej. Jego efektem jest niedobór hormonu przysadki mózgowej, który może wpływać na pracę wielu narządów i powodować wiele różnych objawów.

Ciąża i dziecko

Zespół Edwardsa - przyczyny, objawy, rokowania

Zespół Edwardsa, czyli trisomia 18. chromosomu to rzadko występująca choroba genetyczna, którą można już zdiagnozować w trakcie życia płodowego. Dziecko urodzone z tym zespołem jest obciążone licznymi wadami wrodzonymi, które niestety są przyczyną wysokiego odsetka zgonów już w pierwszym roku życia. Jakie zmiany w kariotypie odpowiadają za powstawanie zespołu Edwardsa? Czym charakteryzuje się dziecko z tą chorobą genetyczną? Dowiedz się, w jaki sposób na etapie badań prenatalnych można oszacować ryzyko wystąpienia tej wady genetycznej i jak współczesna medycyna może poprawić jakość życia chorych dzieci.

Poród

Kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarskim cięciu?

Rehabilitacja po cesarskim cięciu rozpoczyna się już w szpitalu, kiedy można rozpocząć ćwiczenia w domu? Dowiedz się od czego zależy początek i intensywność rehabilitacji po cesarskim cięciu. Co trzeba wiedzieć o rehabilitacji po cesarskim cięciu, wyjaśnia specjalistka fizjoterapii mgr. Elżbieta Mastalerz z enel-med.