Ciąża i dziecko

Ciąża i dziecko

Na czym polega konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny może wystąpić podczas każdej ciąży, chociaż w pierwszej ciąży dochodzi do niego niezwykle rzadko. Dowiedz się czym jest konflikt serologiczny, jakie ma znaczenie dla prawidłowego rozwoju ciąży oraz w jaki sposób można go leczyć. 

Ciąża i dziecko

Kiedy zrobić test ciążowy?

Dowiedz się kiedy można zrobić test ciążowy i od czego zależy jego pozytywny wynik. Na najważniejsze pytania o test ciążowy odpowiada dr n. med. Katarzyna Skórzewska, specjalista położnictwa i ginekologii oraz endokrynologii.

Ciąża i dziecko

Poznaj sposoby na ciemieniuchę u niemowląt i dzieci starszych

Ciemieniucha jest schorzeniem charakterystycznym dla niemalże każdego niemowlaka, choć może dotykać również starsze dzieci i nastolatków. Jest manifestacją łojotokowego zapalenia skóry. Ciemieniucha nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak jest istotnym problemem estetycznym wymagającym odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. 
 

Ciąża i dziecko

Co to jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna to stan w którym dochodzi do nieprawidłowego zagnieżdżenia zarodka, poza jamą macicy. Nierozpoznana ciąża pozamaciczna jest najczęstszą przyczyną zgonu kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, dowiedz się więcej!

Rozwój dziecka

Grypa u dziecka

Wirus grypy często atakuje dzieci, czy stanowi dla nich tak duże zagrożenie jak dla dorosłych? Sprawdź, co trzeba wiedzieć o grypie u dzieci, jak ją rozpoznać, jak leczyć i w jaki sposób jej zapobiegać.

Ciąża i dziecko

Co to jest bostonka?

Nazwa choroba bostońska pochodzi od nazwy miasta, w którym zanotowano pierwszą jej epidemię. Przeważnie spotykana jest u dzieci między 2 a 10 rokiem życia, może również pojawić się u starszych dzieci i dorosłych.

Rozwój dziecka

Krótkie wędzidełko języka - jak pozbyć się problemu?

Problem krótkiego wędzidełka języka dotyczy od 3 do 4% noworodków. Budowa anatomiczna krótkiego wędzidełka stanowi ograniczenie dla normalnych ruchów języka. Dowiedz się jakie są przyczyny wstąpienia krótkiego wędzidełka i jak można rozpoznać jego objawy. Czy już podczas karmienia piersią można zdiagnozować problem? Dowiedz się jakie zabiegi pozwalają poradzić sobie z krótkim wędzidełkiem języka.

Ciąża i dziecko

Rak piersi w ciąży

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu.