Ciąża i dziecko

Ciąża i dziecko

Co to jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna to stan w którym dochodzi do nieprawidłowego zagnieżdżenia zarodka, poza jamą macicy. Nierozpoznana ciąża pozamaciczna jest najczęstszą przyczyną zgonu kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, dowiedz się więcej!

Rozwój dziecka

Grypa u dziecka

Wirus grypy często atakuje dzieci, czy stanowi dla nich tak duże zagrożenie jak dla dorosłych? Sprawdź, co trzeba wiedzieć o grypie u dzieci, jak ją rozpoznać, jak leczyć i w jaki sposób jej zapobiegać.

Ciąża i dziecko

Co to jest bostonka?

Nazwa choroba bostońska pochodzi od nazwy miasta, w którym zanotowano pierwszą jej epidemię. Przeważnie spotykana jest u dzieci między 2 a 10 rokiem życia, może również pojawić się u starszych dzieci i dorosłych.

Rozwój dziecka

Krótkie wędzidełko języka - jak pozbyć się problemu?

Problem krótkiego wędzidełka języka dotyczy od 3 do 4% noworodków. Budowa anatomiczna krótkiego wędzidełka stanowi ograniczenie dla normalnych ruchów języka. Dowiedz się jakie są przyczyny wstąpienia krótkiego wędzidełka i jak można rozpoznać jego objawy. Czy już podczas karmienia piersią można zdiagnozować problem? Dowiedz się jakie zabiegi pozwalają poradzić sobie z krótkim wędzidełkiem języka.

Ciąża i dziecko

Rak piersi w ciąży

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu. 

Planowanie ciąży

Niepłodność a bezpłodność - jakie są różnice?

Pojęcia niepłodności oraz bezpłodności często są mylone i utożsamiane. Tymczasem dotyczą dwóch odrębnych schorzeń, choć w zakresie tej samej kwestii, płodności. - Niepłodność można leczyć, natomiast bezpłodność jest nieuleczalna i ciążę można uzyskać przez techniki wspomaganego rozrodu - tłumaczy ginekolog enel-med lek. Małgorzata Szpetnar.

Planowanie ciąży

Niepłodność - przyczyny, objawy i leczenie

Niepłodność to powszechny problem, mający wiele przyczyn zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Przy tym schorzeniu stosuje się przede wszystkim leczenie przyczynowe, ale w przypadku braku takiej możliwości istnieją inne rozwiązania. O problemie rozmawiamy z ginekologiem lek. Małgorzatą Szpetnar z enel-med.