Icon – infiltracja zębiny przy użyciu płynnej żywicy – to jedna z najnowocześniejszych metod leczenia próchnicy początkowej i usuwania przebarwień. Choć pełna nazwa zabiegu Icon brzmi dość skomplikowanie, sama procedura nie należy do najtrudniejszych. Polega ona na wypełnieniu płynną żywicą Icon porowatej struktury szkliwa bez naruszania zęba. Jak dokładnie wygląda leczenie próchnicy w systemie Icon?

Stomatologia zachowawcza dysponuje coraz szerszą gamą nowoczesnych zabiegów i procedur leczniczych. Jedną z nich jest metoda Icon, służąca do leczenia próchnicy początkowej, objawiajacej się m.in. porowatością i występowaniem białych plam na szkliwie zębów. W metodzie Icon dzięki płynnej żywicy jesteśmy w stanie bez naruszania tkanek zęba, czyli borowania, zatrzymać próchnicę początkową. Żywica Icon  po prawidłowym przygotowaniu szkliwa wnika do wnętrza zęba i blokuje dostęp kwasom próchnicotwórczym. Takie działanie stabilizuje ubytek i hamuje rozwój  próchnicy. Preparat Icon to także doskonały sposób na bezbolesne i nieinwazyjne leczenie, zalecany zwłaszcza pacjentom cierpiącym na dentofobię.

Icon – wskazania do zabiegu

Leczenie żywicą Icon to rozwiązanie dla osób w każdym wieku, których szkliwo jest osłabione z jakiegoś powodu. Przy użyciu płynnej żywicy Icon specjalista stomatologii zachowawczej może rozwiązać wiele problemów, m.in.:

  • porowatość i demineralizację szkliwa,
  • próchnicę w początkowym stadium rozwoju,
  • białe przebarwienia zębów.

To więc nie tylko skuteczna i nieinwazyjna metoda leczenia, ale też ekonomiczna alternatywa dla licówek.

Jak przeprowadzany jest zabieg  metodą Icon ?

Czas trwania zabiegu Icon u dentysty zależy od liczby leczonych zębów i głębokości istniejących zmian. Jest to zabieg nieinwazyjny – nie poprzedza go borowanie, dlatego w jego trakcie nie dochodzi do utraty ani uszkodzenia zdrowej tkanki zęba. W początkowej fazie zabiegu lekarz aplikuje żel, którego zadaniem jest przygotowanie powierzchni zęba. Kolejnym etapem jest nałożenie przez specjalistę żywicy Icon, która wnika w strukturę zęba i wypełnia pory, zatrzymując możliwość wnikania do szkliwa kwasów odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Po nałożeniu preparatu Icon na zęby lekarz poleruje zewnętrzną warstwę szkliwa.

Po zabiegu stomatolog zaleca pacjentowi stosowanie przez tydzień tzw. białej diety, czyli unikanie picia i jedzenia produktów, które mogą zabarwić szkliwo: buraków, czerwonego wina, a także kawy czy herbaty.

Icon stomatologia – efekty zabiegu

Leczenie próchnicy metodą Icon ma wiele zalet. Oprócz zatrzymywania rozwoju zmian próchnicowych i przedłużania żywotności zębów pozwala także zachować w nienaruszonym stanie zdrowe tkanki. Równie istotne jest to, że ten sposób leczenia nie wywołuje dyskomfortu u pacjentów obawiających się wizyt u dentysty. Dzięki świadomości, że lekarz nie użyje wiertła, a zabieg nie będzie bolesny, pacjent może bez obaw dbać o zdrowie jamy ustnej.

Żywica Icon to prawdziwa rewolucja we współczesnej stomatologii zachowawczej i estetycznej. Dzięki jej zastosowaniu można w łatwy i bezbolesny sposób poprawić zdrowie i estetykę zębów, a w efekcie – cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.