Wysoka gorączka u dzieci - jak zbić temperaturę u dziecka
Praktyczne porady o tym, jak poradzić sobie z gorączką u dziecka.
Spis treści:
- Co oznacza gorączka u dziecka?
- Dziecko gorączkuje.
- Jak zbić wysoką gorączkę u dziecka?
- Jak zbić gorączkę u dziecka?
- Wysoka gorączka u dziecka - co robić?
Co oznacza gorączka u dziecka?
Gorączka u dziecka to zawsze powód do niepokoju. Jest oznaką, że w organizmie dziecka dzieje się coś złego. Pomimo tego, że jest sojuszniczką w zwalczaniu infekcji, należy mieć na uwadze, że zbyt wysoka temperatura jest na dłuższą metę bardzo szkodliwa dla organizmu. Staje się on wtedy osłabiony, pojawiają się dreszcze, obfite poty, a nawet zaburzenia świadomości.
Dziecko gorączkuje.
W zależności od wieku dziecka są różne sposoby oceniania, kiedy gorączka jest wysoka i kiedy należy podać leki przeciwgorączkowe lub zastosować domowe sposoby zbijania temperatury. Niemowlęta nie mają jeszcze dojrzałego ośrodka termoregulacji ciała, dlatego ich temperatura może się wahać między 36,6 do 37,5ºC. Rankami temperatura zazwyczaj bywa niższa, wieczorami stopniowo się zwiększa, dodatkowo wysoka temperatura u dziecka może wystąpić po intensywnym płaczu lub śnie. W takich przypadkach za gorączkę uznaje się temperaturę ciała, która przekracza 38ºC. W przypadku starszych dzieci wyznacza się następujące ramy temperatury ciała, które klasyfikują rodzaj gorączki:
37,2ºC - 38,0ºC – stan podgorączkowy
38ºC – 38,5ºC – umiarkowana gorączka
powyżej 38,5ºC – wysoka gorączka
powyżej 40ºC – stan wymagający pilnej pomocy lekarskiej
Jak zbić wysoką gorączkę u dziecka?
W zależności od temperatury wymienia się różne sposoby radzenia sobie z nią. W przypadku stanu podgorączkowego można skorzystać z domowych sposobów zbicia gorączki lub z leków przeciwgorączkowych. Jeśli zaś chodzi o wyższe temperatury, wtedy konieczna jest interwencja leków na bazie paracetamolu lub ibuprofenu oraz konsultacja z lekarzem odnośnie przyczyn tak wysokiej gorączki. Gdy temperatura zbliża się do 40ºC, wtedy nie można czekać na reakcję leków, należy dziecko jak najszybciej zabrać do lekarza.
Warto przy tej okazji wspomnieć o sposobach mierzenia temperatury, ponieważ niektóre z nich nie muszą zapewniać dokładnych wyników. Najprecyzyjniejszą metodą jest tutaj skorzystanie z termometru dousznego na podczerwień – pokazuje on dokładnie temperaturę błony bębenkowej, która identyczną ciepłotę jak ośrodek termoregulacji. Równie skuteczne jest mierzenie temperatury w odbycie. Mniej skuteczne, ale o wiele wygodniejsze dla dziecka jest sprawdzenie temperatury pod pachą. Można również zmierzyć temperaturę w ustach, ale najpierw należy odczekać pół godziny od ostatniego posiłku lub spożycia napoju. Z kolei termometry paskowe mierzące temperaturę na czole należy odłożyć na bok, ponieważ otrzymywane za ich pomocą wyniki są podane w dużym przybliżeniu.
Jak zbić gorączkę u dziecka?
W zależności od wysokości gorączki można stosować różne sposoby jej zbicia. W przypadku stanów podgorączkowych lub gorączki umiarkowanej można z początku zastosować domowe sposoby jej zwalczania. Wśród nich najpopularniejsze to:
- zimne okłady na czoło, kark i łydki – pozwalają zbić temperaturę oraz zapewniają ulgę gorączkującemu dziecku
- kąpiel w temperaturze o 2ºC niższej niż temperatura ciała – również przynosi ulgę, jednak trzeba pamiętać by kąpiel nigdy nie była zimniejsza niż wspomniane 2ºC
- gorące mleko z miodem i czosnkiem – czosnek i miód mają działanie przeciwbakteryjne i stymulują układ odpornościowy, z kolei gorące mleko wzmaga produkcję śluzu w drogach oddechowych, co może zwalczyć objawy przeziębienia (jeśli takowe występują)
- napary ziołowe – zioła napotne, które pomagają w zbijaniu gorączki to między innymi: czarny bez, liście i owoce maliny, lipa czy jeżyna; ich zaletą jest smaczny smak, trzeba pamiętać, że po wypiciu gorącego wywaru (musi się parzyć 10 minut), należy jak najszybciej położyć dziecko do łóżka.
Wysoka gorączka u dziecka - co robić?
W przypadku gorączkujących niemowląt warto również zaznajomić się z kilkoma praktycznymi radami, jakie mogą pomóc w zajmowaniu się dzieckiem z wysoką temperaturą. W przypadku narastania gorączki, malca należy dobrze otulić. Gdy gorączka się już ustabilizuje, należy dopilnować, by mały się nie przegrzał. Warto wtedy go ubrać lekko i sprawdzać, czy nie ubranko nie jest spocone – w takim wypadku należy go szybko przebrać. Gorączkujące dzieci nie mają apetytu, więc nie należy ich karmić na siłę, warto jednak zadbać, by spożywały dużo płynów – z racji gorączki organizm wydziela większe ilości potu, co może prowadzić do odwodnienia. Z kolei pokój dziecka powinien mieć nie za ciepłą temperaturę (20-22ºC), a powietrze w nim powinno być właściwie nawilżone. Jeśli nie ma się dostępu do specjalnego nawilżacza, wystarczy położenie na grzejniku mokrego ręcznika.
Ze względu na pozytywny wpływ gorączki w zwalczaniu infekcji, nie zawsze trzeba od razu podawać dziecku leków. Warto najpierw wypróbować domowe sposoby radzenia sobie z temperaturą, a gdy zawodzą, skorzystać z rozwiązań farmaceutycznych. Należy mieć na uwadze niedokładność niektórych sposobów mierzenia temperatury, najdokładniejszy tutaj jest termometr douszny na podczerwień, dający wynik szybko i bardzo precyzyjnie. Jeśli temperatura zaczyna przekraczać 39ºC wtedy należy być przygotowanym na konieczność skonsultowania się z lekarzem.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Zaparcia u dzieci - dieta
Co powinno jeść dziecko w przypadku zaparcia? Jakich produktów powinno się unikać? Kilka faktów, które powinien znać każdy rodzic przedstawia dietetyk mgr. Natalia Torchała.
Czym jest zabieg Credego i kiedy się go wykonuje?
Zabieg Credego to zabieg wykonywany u noworodków. Polega na zakropieniu oczu roztworem azotanu srebra w celu zapobiegania wystąpienia rzeżączkowego zapalenia spojówek.
Otyłość u dzieci. Przyczyny, leczenie i zapobieganie
Otyłość u dzieci to coraz częstsze zjawisko, jest chorobą wywołaną często przez złe nawyki żywieniowe. Jak pomóc najmłodszym?
Krótkie wędzidełko języka - jak pozbyć się problemu?
Problem krótkiego wędzidełka języka dotyczy od 3 do 4% noworodków. Budowa anatomiczna krótkiego wędzidełka stanowi ograniczenie dla normalnych ruchów języka. Dowiedz się jakie są przyczyny wstąpienia krótkiego wędzidełka i jak można rozpoznać jego objawy. Czy już podczas karmienia piersią można zdiagnozować problem? Dowiedz się jakie zabiegi pozwalają poradzić sobie z krótkim wędzidełkiem języka.
Prawidłowa pozycja dziecka przy biurku
Prawidłowa postawa podczas nauki może zaważyć na zdrowym kręgosłupie Twojej pociechy. Jak dziecko powinno siedzieć przy biurku?