Dlaczego pojawiają się zmarszczki wokół oczu i jak im zapobiegać? Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami?

Uroda

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, cienka i zwykle wrażliwa. To właśnie w tym miejscu pojawiać się mogą zmarszczki, głównie mimiczne, które powstają na przykład przy częstym uśmiechaniu się. Mogą być źródłem nie lada kompleksów. Sprawdźmy, dlaczego takie zmarszczki powstają, jak im przeciwdziałać i czy można je usunąć albo choćby zmniejszyć ich widoczność.

Proces starzenia się skóry

Choć są niepożądane i każdy chciałby ich uniknąć, to jednak naznaczają skórę każdego z nas w miarę upływu czasu. O czym mowa? O zmarszczkach, które mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Część z nich powstaje w wyniku wewnętrznego procesu starzenia się skóry, a inne wynikają z zewnętrznych fotouszkodzeń. Dlatego dzielą się na zmarszczki:

  • będące efektem starzenia się skóry – zmarszczki starcze;

  • związane z aktywnością mięśni twarzy – zmarszczki mimiczne.

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się już około 25. roku życia i jako pierwsze uwidaczniają się z reguły zmarszczki mimiczne, związane z ekspresją twarzy. Pojawić się mogą stosunkowo szybciej niż efekty starzenia u osób w kwiecie wieku albo u seniorów. Starzenie się w postaci pojawiania się mimicznych zmarszczek nie powoduje powstania trwałych zmian we włóknach skóry właściwej. Co to oznacza w praktyce? Głównie to, że włókna kolagenowe oraz elastynowe nie są naruszone w strukturze. Będzie tak do momentu, kiedy uwidaczniać się zacznie starzenie właściwe – biologiczne, związane z wiekiem.

Szacuje się, że już po 40. roku życia następuje znaczna utrata elastyczności skóry. Właściwie wówczas obniża się aktywność fibroblastów oraz zmniejsza się liczba włókien kolagenowych. Jest to proces normalny i następuje w wyniku zmian związanych ze starzeniem się. Prowadzi nie tylko do powstania zmarszczek, ale i pogłębienia tych istniejących, w tym mimicznych. Starzenie wraz z upływem czasu to starzenie chronologiczne. Proces ten nie u każdego przebiega w takim samym trybie i czasie. Dlatego osoby w wieku 50 lat mogą, ale nie muszą mieć pomarszczonej skóry. Ilość, głębokość i częstość pojawiania się zmarszczek są uwarunkowane indywidualnie, przez co każdy starzeje się w nieco innym tempie.

Dlaczego skóra wokół oczu narażona jest na powstawanie zmarszczek?

Bardzo często wokół oczu pojawiają się drobne zmarszczki, a najczęściej mimiczne, powierzchowne, które nie są zbyt głębokie. Sięgają maksymalnie na głębokość 0,05 mm. Wokół oczu powstawać mogą m.in. charakterystyczne „kurze łapki”.

Pojawiają się także głębokie zmarszczki, głębsze niż 0,05 mm, ale wówczas są pionowe czy poziome wzdłuż oka.

Zmarszczki pojawiają się w odpowiedzi na:

  • kurczenie się mięśni, co odpowiada za powstawanie zmarszczek mimicznych;

  • proces starzenia się skóry;

  • utratę wody – wiotczenie skóry jest skutkiem utraty naturalnej wilgotności i osłabienia włókien kolagenowych;

  • pogorszenie się kondycji skóry związane z paleniem papierosów czy obcowaniem na co dzień z dymem papierosowym;

  • promieniowanie UV – zmienia strukturę skóry, zmniejszając jej elastyczność oraz przyspieszając pojawienie się pierwszych zmarszczek lub pogłębienie tych, które już istnieją.

Już w okolicy 30. roku życia mogą zacząć pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół oczu. Spowodowane jest to opadaniem powiek w wyniku nadmiaru wiotkiej skóry. W podobnym czasie uwidaczniają się zmarszczki w bocznych kącikach obu oczu – tzw. kurze łapki.

Czym są zmarszczki mimiczne – zmarszczki pod oczami

Zmarszczki mimiczne powstają nie tylko pod oczami czy wokół oczu, ale na całej twarzy. Wszystko przez zdolność do kurczenia się i rozkurczania skóry właściwej. Ciągłe ruchy aż 54 różnych mięśni mimicznych powodują, że skóra kurczy się i rozciąga. Anatomia twarzy jest „winna” temu, że pokryją ją prędzej czy później zmarszczki typu mimicznego. Podczas robienia „min” następuje napięcie mięśni, które oddziałuje na napięcie naskórka wzdłuż osi prostopadłej do mięśni. Powstają widoczne na skórze linie ułożone w jednym kierunku. Jeśli zjawisko to regularnie się powtarza, to w miarę upływu czasu zmarszczki spowodowane mimiką stają się coraz bardziej widoczne.

Zmarszczki mimiczne nie są bezpośrednio związane z jesienią życia i nie dotyczą wyłącznie seniorów. Nawet stosunkowo młode osoby mogą już je mieć. Wiąż się to z wyrażaniem emocji, tj. śmianiem się, marszczeniem brwi, smutkiem i nie tylko. Najczęściej zmarszczki mimiczne pojawiają się w takich obszarach jak:

  • okolice oczu,

  • okolice czoła,

  • obszar między brwiami (lwia zmarszczka),

  • na wysokości nosa i ust.

Głównym objawem starzenia się okolic oczu jest nadmiar skóry, jej marszczenie i fałdowanie.

Sposoby na zmarszczki pod oczami

Istnieje cały wachlarz zabiegów na twarz, również tych, które poprawiają wygląd skóry w okolicy oczu. W przypadku występowania zmarszczek pod oczami można wykorzystać takie jak:

Wypełniacze tkankowe – to dobry sposób na redukcję zmarszczek mimicznych  z wykorzystaniem różnych substancji, między innymi kwasu hialuronowego, który uzupełnia tkanki w miejscu wstrzykiwania i likwiduje lub redukuje zmarszczki. Pobudza także produkcję głównego składnika skóry – kolagenu oraz wpływa na wytwarzanie komórek tkanki łącznej, fibroblastów.

Osocze bogatopłytkowe – to autologiczny koncentrat ludzkich płytek krwi w niewielkiej ilości osocza, który podawany jest w ramach iniekcji w miejscu występowania zmarszczek. Powoduje, że płytki krwi, poza swoją funkcją homeostatyczną, uwalniają substancje stymulujące naprawę tkanek, modyfikują procesy zapalne i przyspieszają angiogenezę.

Niechirurgiczny lifting twarzy z użyciem nici APTOS, wykonanych z nierozpuszczalnego polipropylenu, który ma ząbki na całej swojej długości. Nici kotwiczą się blisko pod skórą, by podciągnąć i napiąć ją, wywołując efekt liftingu. W wyniku zastosowania nici APTOS można wygładzić np. dolinę łez. W podobny sposób wykorzystuje się nici ze złota najwyższej próby, czy hialuronowe.

Skutecznym, ale inwazyjnym sposobem jest wykorzystanie zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej, jakim jest blefaroplastyka, inaczej plastyka powiek. Bywa nawet wykonywana u osób stosunkowo młodych, w wieku około 35 lat. Dzięki blefaroplastyce można usunąć:

Ponadto chirurg plastyczny może wykonać korektę dolnej i górnej powieki.

Domowe sposoby na zmarszczki

Pamiętając o tym, że skóra wokół oczu jest bardzo wrażliwa i cienka, łatwo ulega podrażnieniom, konieczne jest prawidłowe dbanie o nią, by była gładka i świetlista. Można stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, o działaniu nawilżającym, wygładzającym, łagodzącym i przeciwzapalnym. Preparaty te powinny zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Można do nich zaliczyć:

  • środki do demakijażu,

  • kremy,

  • maski i serum,

  • żele i balsamy do powiek.

Warto sprawdzić, czy w wybranych produktach kosmetycznych do pielęgnacji skóry znajdują się cenne składniki, w tym świetlik lekarski, mający działanie relaksujące i łagodzące. Balsamy zawierające lipidy doskonale przeciwdziałają przesuszaniu skóry i hamują powstawanie zmarszczek. W kremach znaleźć można liposomy, które wykazują skuteczność w zakresie pielęgnacji. Serum pod oczy czy do okolicy oczu będzie zawierać kompleksy biologicznie czynne o wysokim stężeniu. Działają przeciwzmarszczkowo, likwidują lub spłycają już istniejące zmarszczki, a przy tym zapobiegają utracie wilgoci.

 

Bibliografia:

https://dermatic.pl/aestheticbusiness/2021/12/27/zmarszczki-a-starzenie-sie-skory/

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf

https://www.publicznastoraciaz.pl/wp-content/uploads/2020/03/6-160809131649.pdf

Artykuły powiązane

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Artykuły polecane dla Ciebie