Kwas hialuronowy na twarz – tajemnica młodo wyglądającej skóry twarzy bez zmarszczek

Uroda

Kwas hialuronowy to popularny składnik wielu kosmetyków drogeryjnych i specjalistycznych preparatów stosowanych w kosmetologii. Czym on właściwie jest i czy można go określić mianem remedium na oznaki starzenia się skóry twarzy?

Czym jest kwas hialuronowy?

Odkryty w 1934 roku kwas hialuronowy jest jednym ze związków chemicznych, zawierających substancje aktywne skutecznie przeciwdziałające utracie wody ze skóry. Zasadniczo pod względem składu chemicznego jest polisacharydem zbudowanym z powtarzających się jednostek disacharydów, które z kolei zawierają kwas D-glukuronowy i N-acetyloglukozaminę, połączone ze sobą na przemian wiązaniami β-1,3- i β-1,4-glikozydowymi. Kwas ten występuje jako biopolimer o zróżnicowanej masie cząsteczkowej w granicach 104-107 Da.

Kwas hialuronowy jest nie tylko składnikiem kosmetyków i preparatów wykorzystywanych w medycynie estetycznej, ale i naturalnym elementem ludzkiego organizmu. Występuje w nim w postaci soli sodowej, głównie w skórze, ale nie tylko. Można go znaleźć w ciałku szklistym oka czy w pępowinie ludzkiej.

Jakie działa kwas hialuronowy?

Dzięki swoim charakterystycznym cechom kwas hialuronowy ma zastosowanie antystarzeniowe. Jest on:

  • higroskopijny,

  • biokompatybilny,

  • elastyczny,

  • sprężysty.

Wszystko to sprawia, że jego rola w przemyśle kosmetycznym czy biomedycznym właściwie jest niezagrożona. Zabiegi kwasem hialuronowym poprawiają wiązanie wody w skórze, przywracając jej jędrność. Dzięki temu potraktowana twarz kwasem hialuronowym można wygładzić. efekty zabiegu utrzymują się przez dłuższy czas, ale trzeba liczyć się, że takie zabiegi są inwazyjne. 

Jakie ma praktyczne zastosowanie kwas hialuronowy?

Badania nad funkcjami i praktycznym zastosowaniem kwasu hialuronowego trwają od lat. W latach 40. XX wieku używano go w weterynarii, w celu leczenia kontuzji u koni wyścigowych. Później zastosowano go w okulistyce jako substytut ciała szklistego. W latach osiemdziesiątych poprzedniego stulecia był wykorzystywany przy operacjach polegających na wszczepianiu soczewki. Miał on zapobiegać klejeniu się soczewki do podłoża.

Obecnie kwas hialuronowy stosowany jest w innych dziedzinach medycyny m.in. reumatologii, stomatologii, laryngologii, chirurgii, a przede wszystkim – dermatologii. Przy zabiegach z zakresu dermatologii estetycznej kwas hialuronowy po raz pierwszy zastosowano w 1992 roku, niemniej już znacznie wcześniej, bo w 1966 roku, firma Pharmacia & Upjohn zaczęła promować hialuronian w terapii zmarszczek. Od tego czasu zyskuje on na popularności, o czym świadczy to, że w Stanach Zjednoczonych na 12 mln procedur kosmetycznych rocznie aż 1 mln stanowiły te z użyciem kwasu hialuronowego (dane za 2013 rok).

Zarówno chirurdzy plastyczni, jak i lekarze dermatologii estetycznej, wykorzystują kwas hialuronowy do wypełniania zmarszczek. Jest to jedno z najbardziej znanych zastosowań HA. Kwas ten pozwala na wypełnienie:

  • zmarszczek na twarzy,

  • blizn potrądzikowych,

  • poziomych zmarszczek na szyi,

  • zmarszczek wokół ust – łącznie z podniesieniem opadających kącików.

 

Zabiegi medycyny estetycznej z zastosowaniem kwasu hialuronowego

W celu odmłodzenia skóry okolic twarzy, szyi, dekoltu, a nawet grzbietów rąk, stosowana jest intradermoterapia z kwasem hialuronowym. We współczesnej medycynie estetycznej istnieje wiele zabiegów, które pozwalają na zastosowanie tego składnika w walce ze zmarszczkami. W zabiegach tych wykorzystywany jest kwas hialuronowy modyfikowany chemicznie oraz usieciowany. Dzięki temu wydłuża się czas jego dobroczynnego działania.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej z zastosowaniem kwasu hialuronowego polegają na podaniu go podskórnie, ponieważ wówczas wykazuje pełne, dobroczynne działanie. Najpierw pacjent w miejscu planowanej iniekcji ma nakładany preparat znieczulający w kremie. Następnie, w toku zabiegu, wstrzykiwany jest preparat z kwasem hialuronowym w głąb naskórka w miejscu odbudowy, np. tam, gdzie pojawiły się zmarszczki lub bruzdy.

Kwas podaje się przy użyciu cienkiej igły lub mikrokaniuli w zależności od obszaru i wskazań terapii. Kaniula to tępo zakończona igła, która przesuwa się po tkance, co zmniejsza ryzyko występowania po zabiegu niepożądanych efektów w postaci siniaków czy krwiaków. Kwas hialuronowy można podawać liniowo, czyli wzdłuż zmarszczki, lub w formie wypełniaczy zapadniętych tkanek. Istnieją również nici hialuronowe, których zastosowanie ma na celu zwiększenie napięcia i uzyskanie efektu liftingu.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym

W sklepach do nabycia jest wiele różnych kosmetyków aplikowanych na skórę, w których składzie występuje kwas hialuronowy. Jego cząsteczki są niestety zbyt duże, żeby przenikać przez naskórek do skóry właściwej. Jak zatem działa HA w kremach i balsamach? Poprawia nawilżenie skóry poprzez zjawisko okluzji, a tym samym jest w stanie zmniejszyć utratę wody przez naskórek. Kwas hialuronowy w kosmetykach łączy się z hydrofilowymi komponentami fosfolipidów, co zwiększa nawodnienie.

Kosmetyki mogą zawierać kwas hialuronowy i jego pochodne, np. w postaci hialuronianu sodu oraz hialuronianu potasu. Są one pełne składników aktywnych, które powodują, że preparaty kosmetyczne mają działanie nawilżające, ochronne i przeciwstarzeniowe. Można znaleźć kwas hialuronowy w maseczkach, kremach, tonikach, balsamach, preparatach antycellulitowych oraz przeciw rozstępom.

Efekty stosowania kwasu hialuronowego na twarz – czy pozwala pozbyć się zmarszczek?

Czy podawanie przez producentów kosmetyków informacji o zawartości kwasu hialuronowego to tylko chwyt marketingowy, czy obietnica skutecznego działania antystarzeniowego?

Czy stosowanie takich kosmetyków jest skuteczne? Poddano to badaniom. Doniesienia naukowe z Journal of Drugs in Dermatology wykazały, że 0,1-procentowy kwas hialuronowy obecny w formułach kosmetycznych rzeczywiście wpływa na lepsze nawilżenie i zwiększa elastyczność skóry. W eksperymentach, które dowiodły takiego działania HA, brało udział 76 kobiet pomiędzy 30. a 60. rokiem życia. Aplikowały one różne kremy z zawartością kwasu hialuronowego na zmarszczki wokół oczu. Badania wykazały, że w redukcji zmarszczek rzeczywiście skuteczny jest kwas o niskiej masie cząsteczkowej, wynoszącej od 50 do 130 kDa. Ma on bowiem zdolność przenikania do głębszych warstw naskórka w porównaniu z wysokocząsteczkowym HA, który takiej zdolności nie ma.

HA jest składnikiem wypełniaczy w medycynie estetycznej. Oferuje ona iniekcje żelowe na bazie kwasu hialuronowego, które pozwalają na:

  • korekcję rysów twarzy i kształtu ust,

  • redukcję zmarszczek statycznych,

  • podniesienie i modelowanie policzków,

  • wypełnienie fałd nosowo-wargowych i podbródka.

Takie zabiegi dają także dobre efekty w postaci poprawy nawilżenia i sprężystości skóry. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym utrzymuje się przez długi czas. 

 

Bibliografia: 

https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.baztech-0f9602f0-7592-4483-a358-78236c7c76cf

http://www.wbc.poznan.pl/Content/328210/PDF/index.pdf

https://eczasopisma.p.lodz.pl/BFS/article/view/21/22

https://bibliotekanauki.pl/articles/1217310.pdf

Artykuły powiązane

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Artykuły polecane dla Ciebie