Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne

Narcyzm, psychopatia i makiawelizm, czyli ciemna triada osobowości

Ludzki umysł to bardzo skomplikowana, ale jednocześnie niezwykle delikatna konstrukcja. Tak samo jak nasza osobowość, która jest jednym z głównych obszarów wciąż odkrywanych przez psychologów i psychiatrów. I tak samo jak ludzkie ciało, również mózg jest podatny na niedomagania, jakimi są zaburzenia osobowości, które mogą utrudniać życie w społeczeństwie, ale jednocześnie przejawić się silnym, często niszczącym wpływem na najbliższe otoczenie.

Zdrowie psychiczne

Co to jest schizofrenia?

Choroby psychiczne takie jak schizofrenia, charakteryzujące się niejednorodnym obrazem klinicznym - mogą stanowić szczególny problem diagnostyczny, ze względu na złożoność objawów i różnorodny przebieg. Dowiedz się czym jest schizofrenia, jakie są jej rodzaje, objawy i jakie są możliwości leczenia schizofrenii.

Zdrowie psychiczne

Co to jest uzależnienie?

Uzależnienie to granica, której przekroczenie oznacza zniewolenie od przyjemności. Uzależnić można się niemalże od wszystkiego – zarówno od substancji psychoaktywnych jak i określonych czynności. Czym jest uzależnienie i jakie są jego objawy? Jak się uchronić przed uzależnieniem i jak pomóc osobie uzależnionej?

Zdrowie psychiczne

Leczenie depresji

Dowiedz się jakie są sposoby leczenia depresji. Jak wygląda leczenie poprzez psychoterapię, na czym polega farmakoterapia? Dlaczego nie warto bać się pomocy psychologicznej?

Zdrowie psychiczne

Objawy depresji

Sprawdź jakie są objawy depresji i jak je dostrzec. Kiedy obniżenie nastroju powinno skłonić nas do konsultacji z lekarzem? W jaki sposób rozpoznaje i diagnozuje się depresje?