Jak należy dbać o zęby? Przeczytaj!

Stomatologia

Zdrowe zęby to podstawa dobrego samopoczucia i kondycji całego organizmu. Dbanie o pra-widłową higienę jamy ustnej nie ogranicza się jednak tylko do szczotkowania. Istotna jest też właściwa dieta oraz regularne wizyty u dentysty. Poniżej podpowiadamy jak należy dbać o zęby aby na długi czas zachować piękny i zdrowy uśmiech.

Katarzyna Borkowska
Lic. higienistka stomatologiczna. Absolwentka WUM w Warszawie

Zdrowe zęby, piękny uśmiech to marzenie wielu pacjentów. Gwarantuje nie tylko dobre samopoczucie, ale w dużym stopniu wpływa na kondycję całego organizmu i jego prawidłowe funkcjonowanie. Zaniedbanie regularnych przeglądów i niewłaściwa higiena mogą prowadzić do rozwoju choroby próchnicowej, stanów zapalnych dziąseł a w efekcie zaawansowanej choroby przyzębia i utraty zębów.

Niekiedy nieleczone ubytki próchnicowe przyczyniają się do zaognienia chorób przewlekłych, w tym między innymi chorób nerek, układu krwionośnego, miażdżycy czy wzrostu ciśnienia tętniczego. Wielokrotnie pogorszenie stanu zdrowia pacjenta jest efektem przewlekłych stanów zapalnych obecnych w jamie ustnej. Dlatego tak istotne jest stałe kontrolowanie uzębienia i leczenie próchnicy na wczesnym etapie jej rozwoju.

Piękne białe zęby – jak je osiągnąć?

Piękne białe zęby to lepsze samopoczucie i promienny wyraz twarzy. Niewiele osób jednak może pochwalić się jasnym, naturalnym odcieniem szkliwa. Zazwyczaj kolor własnych zębów wpada w odcienie żółci czy szarości, a martwe zęby są wręcz brunatne i daleko im do estetycznego wyglądu. Także z wiekiem kolor szkliwa ciemnieje, stając się mniej atrakcyjny i widoczny. Również palenie tytoniu i picie kawy zmienia barwę zębów poprzez powstawanie przebarwień, dając mało estetyczny efekt, przeszkadzający w codziennym funkcjonowaniu wielu pacjentom. Wiele chorób ogólnoustrojowych wymaga stosowania leków, które również mogą wpływać negatywnie na odcień i strukturę szkliwa.

Regularne szczotkowanie zębów odpowiednio dobranymi pastami pozwala odzyskać naturalny odcień szkliwa. Dostępne są również metody profesjonalnego oczyszczania jamy ustnej, jak na przykład GBT, dzięki któremu przebarwienia zostają usunięte, a światło odbijające się od powierzchni czystych zębów sprawia, że wyglądają na bielsze.

Kiedy wykorzystaliśmy już wszystkie metody domowe, a kolor zębów nadal nie jest tym wymarzonym, z pomocą przychodzi profesjonalne wybielanie. W zależności od sytuacji możemy je wykonać metodą nakładkową (wybielanie domowe) lub w gabinecie na jednej wizycie. Obecnie najpopularniejszą metodą chemicznego wybielania zębów jest wybielanie żelem aktywowanym światłem LED, inne to wybielanie laserowe. Dzięki tym metodom można uzyskać idealnie białe zęby. Należy jednak pamiętać, że decyzję o możliwości wykonania zabiegu podejmuje stomatolog na wizycie kwalifikującej. Aby zabieg był bezpieczny, zęby powinny być wolne od ubytków, a dziąsła zdrowe.

Inną metodą na uzyskanie hollywood smile są licówki na zęby. Niekiedy poza odcieniem szkliwa trzeba też skorygować kształt i długość zęba — wówczas ta metoda jest odpowiednia i polecana. Wymaga wcześniejszej konsultacji ze stomatologiem, jednak obecnie jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez pacjentów, którym zależy na trwałym i bardzo estetycznym efekcie końcowym. Licówki mogą być kompozytowe (tzw. bonding) i pełnoceramiczne.

Utrzymanie efektów czy to wybielania, czy wykonanych licówek jest dla pacjenta bardzo ważne. Konieczne jest więc podczas i po wybielaniu stosowanie białej diety i zrezygnowanie z palenia tytoniu oraz picia kawy. Decyzja o tym, czy zęby pozostaną białe na długi czas, leży w rękach pacjenta. Uzupełnienia protetyczne, jak licówki wymagają z kolei regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym i dbałości o higienę jamy ustnej w domu.

Kilka rad, jak dbać o zęby

Jak dobrze dbać o zęby na co dzień? Trzeba pamiętać o regularnych zabiegach higienicznych, czyli o ich myciu co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku oraz o używaniu nici dentystycznych. Polecane jest także stosowanie irygatorów, które wytarzają strumień wody pod ciśnieniem, dzięki czemu skutecznie usuwają płytkę nazębną i bakterie z przestrzeni międzyzębowych, kieszonek dziąsłowych oraz oczyszczają miejsca znajdujące się wzdłuż linii dziąseł. Nie zapominajmy także o szczotkowaniu języka.

Warto dbać o właściwą dietę, zawierającą ograniczone ilości cukru, spożywać natomiast dużo warzyw i produkty bogate w mikroelementy (między innymi wapń) oraz witaminę D. Składniki te zawarte są między innymi w produktach nabiałowych.

W ramach dbałości  zęby należy co najmniej raz w roku odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu wykonania przeglądu jamy ustnej oraz oceny stanu zębów i dziąseł. Warto także korzystać z profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych, dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb. Zabiegi takie mogą obejmować – usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzację zębów, czyli ich pokrycie preparatami o wysokim, ale bezpiecznym stężeniu związków fluoru

W razie potrzeby podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym higienistka może przeprowadzić instruktaż dotyczący higieny jamy ustnej, czyli szczotkowania i nitkowania przestrzeni międzyzębowych. Pomoże także dobrać odpowiednią szczoteczkę i pastę.

Gdy zauważymy niepokojące objawy, na przykład niewielki ubytek czy ból zęba albo krwawienie z dziąsła, należy jak najszybciej udać się na konsultację do dentysty. Leczenie niewielkich ubytków zapobiega dalszemu rozwojowi próchnicy, która może nawet skutkować utratą zęba. 

Kiedy dojdzie do utraty zęba na skutek próchnicy czy urazu, zaleca się jak najszybsze podjęcie działań protetycznych w celu uzupełnienia braku. Zwlekanie prowadzi do przesunięć się innych zębów i utraty kości w miejscu braku, co może w przyszłości uniemożliwić wszczepienie implantu.

A jak dbać o szkliwo zębów?  Szkliwo to najtwardsza tkanka w organizmie człowieka pokrywa zębinę i jej rolą jest ochrona zęba przed jego zużywaniem się. Uszkodzeń szkliwa nie można naprawić, dlatego trzeba szczególnie dbać o jego stan. Niekorzystnie wpływa na nie spożywanie kwaśnych potraw i napojów, takich jak owoce cytrusowe, soki, wino, a także produktów o dużej zawartości cukru. Z badań wynika, że także picie sportowych napojów izotonicznych oraz preparatów witaminowych w formie tabletek musujących może przyczyniać się do ubytków erozyjnych zębów. 

Dlatego po spożyciu takich produktów trzeba wypłukać jamę ustną wodą, a napoje gazowane i soki owocowe najlepiej pić przez słomkę, aby ograniczyć ich kontakt z zębami. Neutralizująco na kwasy zawarte w owocach lub sokach owocowych wpływa żucie po posiłku gumy bez cukru.

Dbając o szkliwo, dobrze jest używać miękkiej szczoteczki do zębów i unikać intensywnego szczotkowania. Po spożyciu kwaśnego produktu z myciem zębów trzeba odczekać co najmniej 30 minut. Ochronnie na szkliwo działa także stosowanie pasty do zębów lub płynu do płukania z fluorem.

Na stan szkliwa niekorzystnie wpływają także choroby układu pokarmowego, na przykład refluks żołądkowo-przełykowy czy bulimia, które trzeba leczyć. 

Co szkodzi zębom?

Zębom szkodzi przede wszystkim brak codziennej higieny, czyli regularnego szczotkowania i nitkowania, a także zła dieta, przede wszystkim taka, która zawiera zbyt duże ilości cukru. Pobudza on bowiem znajdujące się w jamie ustnej bakterie do produkcji kwasów niszczących szkliwo, co może prowadzić do rozwoju próchnicy. Niekorzystna jest także dieta uboga w niezbędne witaminy, między innymi D, C i K oraz mikroelementy, takie jak wapń i magnez.

Negatywnie na stan zębów wpływa palenie papierosów, ponieważ dym papierosowy zawiera substancje smoliste i inne toksyny, które uszkadzają komórki i tkanki wyścielające jamę ustną. Mogą one przyczyniać się do rozwoju chorób dziąseł, a nawet nowotworów jamy ustnej i przede wszystkim powodują powstawanie nieestetycznego nalotu.

Nawyki, które nie służą zębom, to także obgryzanie paznokci czy długopisu, otwieranie zębami kapsli od butelek, przegryzanie czegoś, co jest niejadalne czy nawet ślinienie palca, przed przewróceniem kartki w książce czy gazecie. To wszystko sprawia, że do ust możemy przenieść miliony drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą się przyczynić do rozwoju chorób dziąseł lub zębów.

 


Źródła: 
Franek E., Górska R., Choroby przyzębia a układ sercowo-naczyniowy - kliniczna interpretacja badania stomatologicznego, Choroby Serca i Naczyń 2009, 6(3),142-146
Ostrowska A., Piątowska D., Bołtacz-Rzepkowska E., Ocena nawyków higienicznych i dietetycznych u sportowców w aspekcie erozji zębów, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2013, 94(2), 253-257
 

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie