Kamień nazębny to powszechny problem, jednak jego rozwiązanie wcale nie jest trudne. Sprawdź skąd właściwie bierze się kamień nazębny i jak zapobiegać jego powstawaniu. Poznaj sposoby usuwania kamienia nazębnego i  dowiedz się  jak zadbać o zdrowy i piękny uśmiech, nie tylko w gabinecie stomatologicznym.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna, mieszanka resztek pokarmowych i składu śliny, czyli wszystkiego, co mamy w danym momencie w jamie ustnej. Charakteryzuje się obecnością osadu na zębach już kilka godzin po umyciu. Gdy osad ulega procesowi mineralizacji, staje się twardy i nie jesteśmy w stanie usunąć go przy pomocy szczoteczki do zębów, nitki dentystycznej czy płynu do płukania ust. - Kamień nazębny tworzy się pod wpływem śliny w tzw. miejscach retencji, gdzie przez dłuższy czas nie usuwamy płytki nazębnej - mówi higienistka stomatologiczna w enel-med, mgr Ewelina Lorkiewicz.

Usuwanie kamienia nazębnego - Gdzie udać się po pomoc?

Tradycyjnie pacjenci w celu konsultacji udają się do gabinetu stomatologicznego. Obecnie, coraz popularniejsze stają się gabinety, gdzie na pacjentów czeka higienistka stomatologiczna zajmującą się profilaktyką jamy ustnej. - Do zabiegów z zakresu profilaktyki jamy ustnej można zaliczyć piaskowanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego, tzw. skaling, usuwanie osadów i przebarwień. Standardowo pacjent, w zależności od predyspozycji, powinien zgłosić się raz lub dwa razy do roku do takiego gabinetu. W przypadku osób z chorobami przyzębia oraz osób noszących aparaty wizyty mogą być częstsze, gdyż w warunkach domowych mogą mieć problemy z czyszczeniem trudno dostępnych miejsc (łuków, klamr i zamków) - tłumaczy specjalistka enel-med.

Usuwanie kamienia nazębnego - jak wygląda i czy boli?

Wizyta związana z usunięciem kamienia nazębnego składa się z trzech etapów. Pierwszym jest skaling, usunięcie kamienia za pomocą skalera ultradźwiękowego, który rozbija kamień i odrywa go od powierzchni zęba, oszczędzając przy tym szkliwo. Drugim etapem jest piaskowanie, polegające na polerowaniu zęba piaskiem zmieszanym z wodą oraz powietrzem. Dzięki temu pozbywamy się przebarwień pokarmowych, m.in. po kawie i herbacie. Ostatnią częścią procesu jest fluoryzacja, która ma działanie przeciwpróchnicze. - Usuwanie kamienia nazębnego nie boli, natomiast może powodować nieprzyjemne uczucie i dyskomfort, ponieważ specjalista pracuje we wrażliwej okolicy zęba, tuż przy dziąśle i w okolicy szyjki zęba. Dla osób z nadwrażliwością może być to niekomfortowe, bo wykorzystujemy wodę i podmuchy powietrza, co jest odczuwalne. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to typowy ból kojarzony ze stomatologiem - tłumaczy Lorkiewicz.

Kamień nazębny – domowe sposoby usuwania

Domowowymi sposobami nie można usunąć kamienia nazębnego, natomiast można zapobiegać jego powstawaniu. - Podstawą jest dbałość o higienę jamy ustnej, rozumiana jako dokładne usuwanie zalegającej płytki nazębnej. Warto korzystać z dodatkowych środków, czyli specjalnych past do zębów zapobiegających odkładaniu się płytki nazębnej lub opóźniających jej mineralizację oraz nitki dentystycznej i irygatora. Jeśli każda przestrzeń jest dobrze oczyszczona, wtedy kamień nie będzie się tworzył - tłumaczy specjalistka. Dobrym rozwiązaniem jest irygator. To urządzenie do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem. Pozwala usunąć resztki pokarmów i osady z wszelkich trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej. Dodatkowo irygowanie za pomocą niskiego ciśnienia masuje dziąsła, wzmacniając je, co pozwala poradzić sobie z problemem krwawienia. Irygator stanowi dodatkową pomoc w codziennej higienie jamy ustnej.