Kamień nazębny to powszechny problem, jednak jego rozwiązanie wcale nie jest trudne. Sprawdź skąd właściwie bierze się kamień nazębny i jak zapobiegać jego powstawaniu. Poznaj sposoby usuwania kamienia nazębnego i dowiedz się jak zadbać o zdrowy i piękny uśmiech, nie tylko w gabinecie stomatologicznym.
Spis treści:
- Czym jest kamień nazębny?
- Usuwanie kamienia nazębnego - Gdzie udać się po pomoc?
- Usuwanie kamienia nazębnego - jak wygląda i czy boli?
- Kamień nazębny – domowe sposoby usuwania
Czym jest kamień nazębny?
Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna, mieszanka resztek pokarmowych i składu śliny, czyli wszystkiego, co mamy w danym momencie w jamie ustnej. Charakteryzuje się obecnością osadu na zębach już kilka godzin po umyciu. Gdy osad ulega procesowi mineralizacji, staje się twardy i nie jesteśmy w stanie usunąć go przy pomocy szczoteczki do zębów, nitki dentystycznej czy płynu do płukania ust. - Kamień nazębny tworzy się pod wpływem śliny w tzw. miejscach retencji, gdzie przez dłuższy czas nie usuwamy płytki nazębnej - mówi higienistka stomatologiczna w enel-med, mgr Ewelina Lorkiewicz.
Usuwanie kamienia nazębnego - Gdzie udać się po pomoc?
Tradycyjnie pacjenci w celu konsultacji udają się do gabinetu stomatologicznego. Obecnie, coraz popularniejsze stają się gabinety, gdzie na pacjentów czeka higienistka stomatologiczna zajmującą się profilaktyką jamy ustnej. - Do zabiegów z zakresu profilaktyki jamy ustnej można zaliczyć piaskowanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego, tzw. skaling, usuwanie osadów i przebarwień. Standardowo pacjent, w zależności od predyspozycji, powinien zgłosić się raz lub dwa razy do roku do takiego gabinetu. W przypadku osób z chorobami przyzębia oraz osób noszących aparaty wizyty mogą być częstsze, gdyż w warunkach domowych mogą mieć problemy z czyszczeniem trudno dostępnych miejsc (łuków, klamr i zamków) - tłumaczy specjalistka enel-med.
Usuwanie kamienia nazębnego - jak wygląda i czy boli?
Wizyta związana z usunięciem kamienia nazębnego składa się z trzech etapów. Pierwszym jest skaling, usunięcie kamienia za pomocą skalera ultradźwiękowego, który rozbija kamień i odrywa go od powierzchni zęba, oszczędzając przy tym szkliwo. Drugim etapem jest piaskowanie, polegające na polerowaniu zęba piaskiem zmieszanym z wodą oraz powietrzem. Dzięki temu pozbywamy się przebarwień pokarmowych, m.in. po kawie i herbacie. Ostatnią częścią procesu jest fluoryzacja, która ma działanie przeciwpróchnicze. - Usuwanie kamienia nazębnego nie boli, natomiast może powodować nieprzyjemne uczucie i dyskomfort, ponieważ specjalista pracuje we wrażliwej okolicy zęba, tuż przy dziąśle i w okolicy szyjki zęba. Dla osób z nadwrażliwością może być to niekomfortowe, bo wykorzystujemy wodę i podmuchy powietrza, co jest odczuwalne. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to typowy ból kojarzony ze stomatologiem - tłumaczy Lorkiewicz.
Kamień nazębny – domowe sposoby usuwania
Domowowymi sposobami nie można usunąć kamienia nazębnego, natomiast można zapobiegać jego powstawaniu. - Podstawą jest dbałość o higienę jamy ustnej, rozumiana jako dokładne usuwanie zalegającej płytki nazębnej. Warto korzystać z dodatkowych środków, czyli specjalnych past do zębów zapobiegających odkładaniu się płytki nazębnej lub opóźniających jej mineralizację oraz nitki dentystycznej i irygatora. Jeśli każda przestrzeń jest dobrze oczyszczona, wtedy kamień nie będzie się tworzył - tłumaczy specjalistka. Dobrym rozwiązaniem jest irygator. To urządzenie do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem. Pozwala usunąć resztki pokarmów i osady z wszelkich trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej. Dodatkowo irygowanie za pomocą niskiego ciśnienia masuje dziąsła, wzmacniając je, co pozwala poradzić sobie z problemem krwawienia. Irygator stanowi dodatkową pomoc w codziennej higienie jamy ustnej.
Czytaj dalej

Dyplomowana higienistka stomatologiczna, sciśle współpracuje z lekarzami w dziedzinie profilaktyki i higieny jamy ustnej. Wykonuje zabiegi z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej: piaskowanie zębów, skaling (usuwanie kamienia nazębnego ), laseroterapia, fluoryzacja, lakowanie zębów u dzieci.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Nieprawidłowy zgryz a ból głowy – zobacz, co powoduje migreny
Częste bóle głowy nierzadko są dla nas bardzo niepokojące. Jeśli towarzyszą im odczucia migrenowe lub szumy w uszach i zawroty głowy, często podejrzewamy poważną chorobę.
Jak pokonać strach przed dentystą?
Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.
Szyna relaksacyjna – idealny sposób na zgrzytanie zębami
Wszechobecny stres może powodować problemy stomatologiczne. Napięcie i nerwy nierzadko doprowadzają bowiem do nieprzyjemnego nawyku zgrzytania zębami.
Boli Cię głowa, nie wiesz dlaczego? Do dentysty!
Jeśli Twoim zdaniem wyczerpały się wszystkie metody diagnostyczne, lub podjęte leczenie nie przyniosło poprawy warto zgłosić się do stomatologa.
Rysy na szkliwie czyli zestresowane zęby
Problem bruksizmu, czyli zgrzytania zębami dotyczy coraz większej grupy ludzi. Przyczyną jest przede wszystkim stres. Sprawdź jakie są objawy i konsekwencje bruksizmu oraz sposoby leczenia.